kontrolou zdravou životosprávou. Časom si však musel začať pichať inzulín a diabetes si vyžiadal aj inú daň. Dôchodca je po operácii sivého zákalu a má amputovanú polovicu chodidla.
"Raz sa mi pri práci v záhrade zaparili nohy a odrazu sa prestali dobre prekrvovať. Postupne mi odumieralo tkanivo prišiel som najprv o jeden palec, teraz mi už chýba polovica chodidla. A bolo by to ešte horšie, keby proces nespomalila hyperbarická komora. Cukrovka sama osebe nebolí, ale zato človeka značne obmedzuje. Každý deň si musím merať hladinu cukru v krvi, dvakrát denne si pichám inzulín, starostlivo musím zvažovať jedálniček a nesmiem sa rozčuľovať. Cukor sa mi totiž dvíha spolu so stresom," hovorí Pavol.
Podobné problémy ako on majú tisícky Košičanov. V meste žije zhruba 12-tisíc ľudí s diagnostikovaným diabetom II. typu a ďalšia tisícka, ktorú trápi prvý typ. Predpokladá sa, že počet chorých je ešte vyšší podľa odhadov postihuje cukrovka približne každého desiateho Slováka.
"Oba typy cukrovky sú dedičné. Diabetes melitus prvého typu postihuje prevažne mladých ľudí, pričom ide o autoimúnny zápal buniek pankreasu, ktorý vyvolá obyčajne nejaké vírusové ochorenie. Vrchol výskytu druhého typu je v období medzi päťdesiatym a šesťdesiatym rokom života. Jeho príčinou je znížená citlivosť tkanív voči inzulínu, ktorý spolu s obezitou vedie k vzniku cukrovky. S vekom sa pravdepodobnosť tohto ochorenia zvyšuje, ale alarmujúce je, že stúpa aj počet tínedžerov s diabetom, čo môže súvisieť s vyššou konzumáciou rýchleho občerstvenia a sladkých nápojov," vysvetľuje prednosta IV. Internej kliniky FN L. Pasteura prof. MUDr. Ivan Tkáč, PhD. (na snímke).
Diabetes II. typu je rizikovým faktorom pre rozvoj kardiovaskulárnych ochorení infarktu myokardu, mozgovej porážky či artériosklerózy končatinových tepien, ktorá môže končiť amputáciou. Cukrovka však vedie aj k postihnutiu malých ciev a rozvoju slepoty či chronického zlyhania obličiek. Liečba diabetika je preto pomerne nákladná chorý potrebuje nielen lieky na zvýšený cukor, ale i na zvýšenú hladinu tukov a vysoký krvný tlak. Ak sa pridružia komplikácie, náklady stúpajú. Najmä pokiaľ potrebuje chirurgický zákrok na srdcových tepnách, amputáciu dolnej končatiny alebo dialýzu.
Na vzniku cukrovky sa podieľa pravdepodobne viacero génov zodpovedných za metabolizmus cukrov a tukov. Istý podiel má však aj životospráva - správnymi návykmi možno podľa prof. Tkáča ochoreniu predchádzať. Primeraný kalorický príjem, zdravá strava s dostatkom zeleniny a ovocia a dostatočná fyzická aktivita sú namieste, najmä ak sa u človeka objaví metabolický syndróm. Jeho prejavom je obezita, zvýšený krvný tlak, porucha metabolizmu tukov a rozličné stupne porúch metabolizmu cukrov. Trpí ním podľa odhadov každý štvrtý človek a nebezpečný je v tom, že sa z neho môže rozvinúť cukrovka a pacientom tiež hrozí vysoké riziko rozvoja artériosklerózy.
Metabolický syndróm, liečba inzulínom a prevencia neskorých komplikácií cukrovky hlavnými témami XV. Diabetologických dní, ktoré nedávno prebehli v Košiciach.
Ako odhaliť cukrovku
Prvý typ diabetu má charakteristické klinické prejavy - chorý pociťuje smäd, viac močí a jeho dych má typický acetónový zápach. Príznaky diabetu II. typu sú často nenápadné. Lekára by však mali preventívne vyhľadať tieto rizikové skupiny - ľudia po štyridsiatke, obézni a predovšetkým tí, ktorí majú v rodine cukrovku, srdcový infarkt, mozgovú porážku či amputáciu dolnej končatiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári