košických domácností a veľmi slabá informovanosť verejnosti - taká je zatiaľ tohtoročná bilancia Teplárne Košice (TEKO), a.s. O príčinách a dôsledkoch takéhoto správania sme sa porozprávali s podpredsedom predstavenstva TEKO a nominantom stopercentného akcionára - Fondu národného majetku (FNM) Františkom Buchalom (na snímke).
Každý zo 14 štatutárov TEKO dostane za uplynulý rok tantiémy vo výške 178 000 Sk. Je táto suma adekvátna?
- Podľa mňa nie je neoprávnená, lebo bola určená akcionárom, odmena pre členov štatutárnych orgánov a jej výška je plne v kompetencii akcionára, čiže FNM. Myslím si, že je to odmena nielen za dosiahnuté výsledky, ale aj za zodpovednosť člena štatutárneho orgánu člena predstavenstva, ktorý ručí za svoje rozhodnutia celým svojím majetkom v zmysle Obchodného zákonníka. V prípade dozornej rady to tak nie je.
Podľa tejto logiky by nárok na také vysoké odmeny mali len členovia predstavenstva. Prečo ich potom dostali aj deviati členovia DR?
- Ak sa FNM rozhodol, že tantiémy dostanú aj členovia dozornej rady za jej činnosť, je to v jeho kompetencii a neprináleží sa mi k tomu vyjadrovať. Vo FNM sa napokon presadil názor, že nám sa odmeny znížia na polovicu a zamestnanci nedostanú nič.
Hovorí sa však, že zamestnanci predsa len dostanú akési "bolestné"...
- Zamestnanci si podľa môjho názoru odmenu za dosiahnuté hospodárske výsledky zaslúžia, napokon to bol aj náš návrh, ktorý sme poslali na FNM. No akcionár sa rozhodol tak, ako sa rozhodol. V našej kolektívnej zmluve je zmienka o príspevku pre zamestnancov v závislosti na dosiahnutých hospodárskych výsledkoch spoločnosti a touto formou môže byť práca ohodnotená.
Aké peniaze na to použijete? Tie, ktoré ste tento rok získali už dvojnásobným zvýšením vašich cien pre Košičanov?
- Uznávam, že zamestnanci sa nemalou mierou pričinili o tvorbu hospodárskeho výsledku, no akcionár je jediný oprávnený rozhodnúť o rozdelení zisku po zdanení. Odmeny pre zamestnancov sa zahrnú do mzdových prostriedkov na rok 2005, teda ak budú vyplatené... Momentálne diskutujeme, akou formou by to malo byť.
Na vaše VZ ste nevpustili zástupcov médií, podľa ústavného právnika L. Orosza ste nepostupovali v súlade so zákonom.
- To, čo sa tam odohralo, nepovažujem za šťastné. Ešte pred konaním VZ sme sa dohodli, že všetky informácie z jeho priebehu podá zástupcom médií naša hovorkyňa. Ako som sa neskôr dozvedel, vôbec to neurobila. Zatajovanie, resp. neposkytovanie informácií je mi absolútne cudzie. Sme predsa zástupcovia štátnej akciovej spoločnosti a komunikáciu s verejnosťou prostredníctvom médií, pokiaľ sa tým neporušujú zákony, vnímam ako našu povinnosť.
Je aspoň polovica z členov predstavenstva odborníkmi?
- Myslím, že väčšina patrí vo svojom odbore k odborníkom. No člen predstavenstva, resp. dozornej rady musí byť hlavne manažér. V spoločnosti TEKO, a.s., je dosť odborníkov na posúdenie odborných problémov.
Poslanec NR SR V. Novotný (SDKÚ) nedávno vyhlásil v našom denníku, že nemáte právo si dávať také vysoké odmeny, keď ste podľa jeho slov za uplynulý rok neurobili takmer žiadne rozvojové alebo reštrukturalizačné programy. Súhlasíte s týmto názorom?
- Pán poslanec má, aj nemá pravdu. V TEKO sme naštartovali mnohé nové projekty, napr. projekt Riadenie obchodu a výroby elektrickej energie a tepla ROVET, ktorý nám zabezpečuje príjem aj z výroby elektrickej energie. Robíme ďalšie veľké projekty, ako napr. denitrifikácia a elektrozlučovače, tie sú za cca 400 miliónov Sk. Sebakriticky však musím uznať, že sme mohli urobiť aj viac.
Čo bránilo tomu, že ste nereštrukturalizovali podnik? Aj samotný šéf DR V. Šnír pripustil, že z TEKO bude musieť odísť po privatizácii okolo štvrtina zo 600 zamestanacov. Boli to politické vplyvy z ANO, odkiaľ sú šéfovia predstavenstva a dozornej rady?
- Ak narážate na prezamestnanosť, pod pojmom reštrukturalizácia si predstavujeme prepúšťanie ľudí a zmenu v procesoch. Povedzme, že to sú aj politické vplyvy, ale je to aj situácia v spoločnosti, v ktorej sa momentálne nachádzame. V našom regióne je vysoká nezamestnanosť a zvyšovať ju nepopulárnym prepúšťaním je veľmi zložité. Samozrejme si nerobím ilúzie, v prípade predaja spoločnosti novému majiteľovi, ten ak zváži, urobí tieto nepopulárne opatrenia okamžite.
Dá sa teda povedať, že 75 000 košických domácností sa vo svojich mesačných platbách skladá aj na výplaty zhruba 150 nadbytočných pracovníkov v Teplárni?
- Áno, to je pravda, hoci sa dá polemizovať o ich počte. Otázka je, či je správne, že sa väčšina musí prispôsobovať menšine. Zo sociálneho hľadiska je to asi správne, no z ekonomického určite nie. Ak by sme aj prepustili nejakých ľudí, oni to určite nepochopia. Takisto si zrejme nie každý z nich uvedomuje, že na slovenské pomery majú výrazne nadpriemerný plat. Najväčšia naša nákladová položka po nákupe surovín sú mzdové prostriedky, a to hovoríme len o mzdách a nie o ďalších nákladoch na zamestnancov. Vnímam to tak, že sme zjednodušene povedané ešte stále "socialistický podnik." Ale kde sa dá ušetriť? Aj keby sme prepustili nadbytočných zamestnancov, museli by sme im vyplatiť niekoľkomiliónové odstupné podľa vyššej kolektívnej zmluvy, a tak by finančné úspory nastali až od roku 2007.
Správali by ste sa tak, aj keby ste rovnaké rozhodnutie mali urobiť v niektorej z vašich súkromných firiem?
- Asi nie, ale to sa nedá tak porovnávať. Štátna akciová spoločnosť prepusti ľudí a v Košiciach sa zvýši nezamestnanosť... Je to zložitá situácia. V predstavenstve pôsobím už tretí rok, najhoršie na tom je, že posledné roky prešľapujeme len na mieste, lebo stále sa posúva termín privatizácie. Možno by sme mohli zrealizovať niektoré ozdravené programy, ktoré by zvýšili hodnotu nasej spoločnosti, no všetko sú to dlhodobé programy a keďže nepoznáme termín privatizácie, je veľmi obtiažne pripraviť ich a zároveň pripraviť aj zamestnancov na zmeny - a nový vlastník si povie, že on má iné predstavy?
Od začiatku roka ste už dvakrát zvýšili ceny tepla. Dalo sa tomuto zvýšeniu pri rozumnej hospodárskej politike predísť? Priemerný plat v TEKO je o zhruba 10 000 Sk vyšší ako priemerný plat u nás. Sú aj vďaka tomu v Košiciach také vysoké ceny za teplo?
- Je rozumná hospodárska politika neinvestovať do výrobných zariadení, ktoré nám v budúcnosti prinesú úsporu, resp. ich musíme realizovať zo zákonných dôvodov? My sme sa rozhodli ísť cestou investícií, ktoré nám prinesú v budúcnosti osoh a budú prínosom pre spoločnosť. Cenu sme museli v roku 2005 upravovať z dôvodu zvýšenia cien vstupov, a to najmä za uhlie a plyn. Dôvodom preto nie sú vysoké priemerné mzdy v TEKO, hoci je pravdou, že na slovenské pomery sú nadštandardné. Je to však dôsledok vyššej kolektívnej zmluvy v energetike v minulosti, keď TEKO bolo súčasťou Slovenských elektrární.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári