školský úrad v tejto súvislosti už odoslal list riaditeľom základných a stredných škôl v kraji, aby nedochádzalo k porušovaniu legislatívnych noriem," uviedla RNDr. Viera Juríková z KŠÚ.
V súčasnom období sa na stredných školách ukončujú zápisy v rámci prvého kola prijímacieho konania. V súlade s vyhláškou mal byť každý žiak do konca mája zapísaný. Avšak vzhľadom na to, že na mnohých školách sa uvoľnili miesta a nezapísal sa dostatočný počet žiakov, riaditelia SŠ v rámci správneho konania vydali rozhodnutia o prijatí pre tých žiakov, ktorých pôvodne neprijali, ale urobili prijímacie skúšky.
"Každý žiak si mohol podať prihlášku na dve stredné školy. V prípade, že bol prijatý na obe, mohol sa rozhodnúť, kde sa zapíše. Stávajú sa prípady, že rodič žiaka zapíše na strednú školu a následne zistí, že v druhom kole na inej, pre neho lepšej, sa uvoľnilo miesto." Príde na školu a chce si zápisný lístok vyzdvihnúť. Stredná škola by si mala overiť, či bol žiak prijatý na inú školu. Aby mohol rodič dieťa prihlásiť na prijímacie konanie v druhom kole na ďalšiu školu, musí si vyzdvihnúť u riaditeľa ZŠ novú prihlášku. "Riaditeľ ZŠ ju vydá na základe rozhodnutia o neprijatí a zápisného lístka, ktoré mu rodič predloží. Stáva sa však, že žiak bol prijatý na SŠ v rámci správneho konania a rodič zoberie zo strednej školy zápisný lístok. Ukáže ho spolu s prvotným rozhodnutím o neprijatí riaditeľovi ZŠ. Následne mu riaditeľ ZŠ vydá prihlášku. V tomto prípade ide o porušenie vyhlášky," vysvetľuje RNDr. Juríková.
Rodičia sa však dostávajú do zložitej situácie, pretože času je málo...
"Môže sa stať, že riaditelia stredných škôl už vydali bez overenia zápisný lístok, ale riaditeľ základnej školy nechce vydať rodičovi prihlášku. Túto situáciu musí riešiť riaditeľ strednej školy a vec ukončiť. Je povinný v rámci správneho konania zrušiť jeho zápis a následne riaditeľ ZŠ môže prihlášku vydať."
Rodičia teda chodia a zápisné lístky vyberajú. Školy nevedia, na čom sú, ale zároveň súperia o každého žiaka. Preto vyhlásia, že ešte majú voľné miesto a rodič chce žiaka presunúť. "Aj od nás odišlo päť žiakov po tom, čo rodičia zobrali zápisné lístky. Dvojtermínové prijímačky sú nešťastné. Mali sme 120 prijatých a zapísať sa prišla necelá polovica," hovorí zástupca riaditeľa Gymnázia na Opatovskej ceste Michal Kohút. Ako dodáva, rodičia sa snažia vybrať pre deti najlepšie riešenie. Špekulujú však aj školy. "Čo žiak, to peniaze. Keď sa zistí, že na inej škole sa uvoľnili miesta, proste vyberie zápisný lístok. Nie je to legislatívne ošetrené, nastáva tu veľký problém. Prijímačky sa mali zjednodušiť, vznikol tu však chaos pre rodičov. Nikto nevie, na čom je a škola je len rada, ak jej žiak príde, nebude sa tomu brániť," konštatuje M. Kohút.
Čas na zápis síce ešte trvá, problémom však je, že je tesne pred termínom druhého kola prijímacieho konania a mnohí rodičia ešte nedoručili zápisné lístky. Dokonca sa môže stať, že rodič vyberie zápisný lístok zo SŠ, dieťa následne v druhom kole neuspeje a príde späť na pôvodnú školu. "V takomto prípade je potrebné postupovať v súlade so zákonom o správnom konaní, v rámci ktorého prebieha prijímacie konanie. Ak je v termíne a plynie mu lehota na odvolanie, môže tak učiniť. Je to dosť neprehľadné," uviedla V. Juríková.
Vyhláška hovorí, že riaditeľ SŠ spolu s rozhodnutím o prijatí oznámi aj termín a miesto zápisu. Ak uchádzač nebol prijatý na žiadnu strednú školu, podá ďalšiu prihlášku potvrdenú základnou školou. Rodičia môžu vyberať zápisné lístky, ale len v prípade, že žiak bol úspešný aj na inej škole. "Na trhu je však dostatok stredných škôl všetkých typov. Za všetkým je boj o žiaka a týmto spôsobom si jednotlivé školy navzájom konkurujú."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári