starostlivosť. Z dvoch desiatok pracovísk na východnom Slovensku odišlo v posledných dvoch rokoch šesťdesiat (!) "áristov". Z toho šesť z Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny FN L. Pasteura na Triede SNP. Skúsení anestéziológovia sú pritom nahrádzaní absolventmi lekárskych fakúlt, ktorí však musia najprv získať potrebnú odbornosť. No ani ich prílev nestačí pokrývať masívny úbytok lekárov. Zatiaľ čo v roku 2003 pracovalo na OAIM v Košickom a Prešovskom kraji 119 anestéziológistov, momentálne je ich iba 83...
"V našom odbore je v súčasnosti dosť veľký pohyb lekárov. Súvisí to najmä s lukratívnymi ponukami práce v zahraničí, anestéziológovia odchádzajú za prácou najmä do Anglicka, Írska, Nemecka, Rakúska a Talianska. Slovenskí lekári sú tam vďaka kvalitnému vzdelaniu a svojej odbornosti veľmi žiadaní. Veľa zaváži, v akej nemocnici pracovali - väčší záujem je o ľudí z veľkých nemocníc, práve preto sa v nich stáva problém s odchodom zamestnancov vypuklejší," hovorí prednosta Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny FN L. Pasteura na Triede SNP 1 v Košiciach a krajský odborník pre anestéziológiu a intenzívnu medicínu MUDr. Jozef Firment.
Na Slovensku začína byť nedostatok anestéziológov s praxou. Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny sa plnia začínajúcimi lekármi, ktorých bude potrebné niekoľko rokov vychovávať. Odborníci sa obávajú, že zanedlho nebude dostatok personálu na zabezpečenie prevádzky. Paradoxne to súvisí aj s reformou zdravotníctva.
Vznikajú totiž nové stanice záchrannej služby a ich činnosť môžu zabezpečovať lekári s atestáciou v odbore urgentnej medicíny, ktorých je žalostne málo, alebo anestéziológovia. A práve tí opúšťajú svoje materské oddelenia kvôli vidine lepších platov, ktoré vznikajúce záchranky sľubujú. "Je to celoslovenský problém, ale najvypuklejší je na východe Slovenska. Z nášho pracoviska odchádzajú v tomto období traja kolegovia, ďalší traja opúšťajú OAIM na Rastislavovej ulici. Na našom pracovisku je ešte situácia únosná, hrozivejšia je situácia v iných mestách. V popradskom OAIM dalo výpoveď osem anestéziológov a v Spišskej Novej Vsi ostali na pracovisku iba dvaja s dvoma atestáciami," poznamenáva MUDr. Firment.
Skúsený anestéziológ vznik nových staníc Rýchlej lekárskej pomoci síce kvituje, ale upozorňuje tiež na to, že zanedlho bude síce prvá pomoc pre občanov dostupnejšia, ale môže vyvstať problém, kto sa o nich postará v nemocnici. Práve na túto okolnosť chcú anestéziológovia upozorniť ministra zdravotníctva, ktorého v najbližších dňoch navštívi hlavný odborník pre odbor anestéziológie a intenzívnej medicíny.
Koščan vidí rodinu raz za mesiac, ale nemenil by...
Anestéziológovia vykonávajú psychicky mimoriadne náročnú prácu, oveľa zaťažujúcejšiu ako u iných medicínskych odborov. Je dokázané, že medzi lekármi je najviac samovrážd práve u "áristov" a títo lekári tiež zomierajú v priemere mladší ako ich kolegovia. V zahraničí je náročnosť tejto práce finančne zohľadnená a niet divu, že sa naši lekári nechajú "regrútovať". Tridsaťosemročný anestéziológ z Košíc pracuje už tri roky v Taliansku a na návrat veľmi nepomýšľa.
"Odišiel som kvôli peniazom. Pracujem v nemocncii Oderzo v provincii Treviso a zarábam niekoľkonásobne viac než na Slovensku. Samozrejme, že sa raz chcem vrátiť, keď dostatočne finančne zabezpečím rodinu, ale neplánujem si kedy. V tejto chvíli by som so svojimi slovenskými kolegami nemenil," hovorí Peter, ktorý do Talianska odišiel ako "hotový" lekár s dvoma atestáciami.
Všetky diplomy mu uznali a so zaradením sa do pracovného kolektívu nemal žiadne ťažkosti. Najťažšou výzvou bola taliančina, s ktorou sa už tiež popasoval. "Samozrejme, že je to náročné - so svojou rodinou som iba týždeň z každého mesiaca. Ale stojí to za to," podotýka.
(jg)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári