Inka Kubíčková z Prahy priniesla informácie o systéme, ktorý jemným tlakom pomáha liečiť
Bowenova tlaková terapia dokáže zastaviť aj migrénu a je vhodná pre zdravých aj chorých
Inka Kubíčková z Prahy zavítala do Košíc a v Energetickom centre rozprávala o svojich skúsenostiach s Bowenovou tlakovou masážou, resp. terapiou - tento výraz používa radšej. Na vlastnej koži vyskúšala mnoho terapií. V Mníchove sa stretla s prof. Vojtom a vďaka jeho metóde začala opäť plnohodnotne pohybovo žiť. Pomohol jej po vážnom zranení chrbtice a následnej autonehode, ktorej následky jej dlhodobo obmedzovali pohyb. Nervová záťaž a psychické problémy naštartovali astmu s takou intenzitou, že bez respirátoru nedokázala fungovať. V tom čase ešte nepoznala Bowenovu tlakovú masáž, ktorá jej pomohla neskôr a dnes už respirátor nepotrebuje. Fyzioterapeutka Ľudmila Mojžišová jej pomocou cvičení pomohla odstrániť blokády na kostrči, ktoré bránili otehotneniu. Dnes má dve dcéry 32 a 23 - ročné.
Pani Inka Kubíčková sa venuje viacerým druhom masáží - športovej, lymfatickej, reflexnej, aromamasáži a v poslednom období hlavne Bowenovej terapii, lebo v nej vidí široké využitie. Tejto metóde sa naučila od Franka Navrátila, BSc. N.D., ktorý je pôvodom čecho-kanaďan a v Sydney študoval alternatívnu medicínu, iridológiu a Bowenovu metódu. A keďže tento druh zatiaľ u nás nie je veľmi známy, prostredníctvom Inky Kubíčkovej ho priblížime.
Kto bol Thomas Ambrose Bowen
Najprv však pár slov o človeku, ktorý je autorom tejto metódy. Thomas Ambrose Bowen nemal zdravotnícke vzdelanie, napriek tomu bol uznaný aj austrálskou vládou, ktorá zdokumentovala trinásť tisíc pacientov ročne, ktorým pomohol touto terapiou. T. Bowen neveril v dlhodobú liečbu a jeho pacienti prišli iba na dve-tri sedenia. Tento masér sa zaoberal terapiou mäkkých tkanív a vypracúval ju až do konca života. Mal veľmi citlivé prsty a ruky, on sám potvrdil, že môže cítiť nervové vibrácie. Pálenie bolo niekedy také silné, že si musel ruky ochladzovať pod studenou vodou.
Táto metóda aj dnes, dvadsaťdva rokov po jeho smrti, ktorá sa dostala takmer do tridsiatich štátov sveta, je vhodná pre všetkých ľudí - chorých, aj zdravých a môže sa robiť od dojčiat až po veľmi starých ľudí. Rakovinové ochorenie je pri bežných masážach kontraindikáciou, avšak Bowenova terapia je vďaka svojej jemnosti prospešná, dokonca aj v priebehu liečby, lebo zmierňuje nežiaduce účinky chemoterapie alebo rádioterapie.
Je natoľko úspešná, že ju začali používať aj veterinári, hlavne u koní, psov a mačiek. Môže vzbudiť aj posvätnú úctu u človeka, ktorému zastaví migrénu, odstráni chronické bolesti chrbtice, alebo klient pocíti príval energie či eufórie a stane sa vnímavejší na všetko vôkol neho.
Aj pre bábätká
Veľmi dobre pôsobí na deti. Dá sa využiť aj pri liečbe ekzémov, astmy, detskej hyperaktivity, zápale priedušiek, ušných infekcií, nočného pomočovania sa a ďalších zdravotných problémov. Pomáha i pri logopedických problémoch. Aj tehotným ženám sa dá uľaviť, hlavne v bedrovej časti chrbtice, ktorá trpí najviac. Spomínaná terpia v bedrovej časti je jedinou, ktorá sa u gravidných žien môže používať denne. Účinne sa využíva aj pri pôrodných bolestiach.
Môžeme uviesť konkrétny príklad 14-ročného chlapca, ktorý mal sústavne mierny horúčkovitý stav a mal zistenú zníženú imunitu. Prejavovalo sa to niekoľkými chrípkami v priebehu roka, chlapec mal ušné a krčné infekty. Niekoľkokrát ročne užíval antibiotiká, čo malo za následok žalúdočné ťažkosti. Výsledky sa objavili už po trojnásobnej aplikácii Bowenovej tlakovej terapie. Chlapec však musel prekonať počiatočné zhoršenie stavu. Mal časté záchvaty kašľa, objavil sa výtok z nosa aj uší. Rodičia to však vydržali a chlapec ani po roku nedostal chrípku a už žiadne zápaly ho neobťažovali.
Telo dostáva impulz
Metóda je účinná aj pri poraneniach, rôznych druhoch bolesti, pri problémoch s chrbticou, chronickej únave, migrénach, pomáha pri "zamrznutom" ramene aj bolestiah kolena. Stimuluje krvný obeh a tok lymfy bez tlaku na prietok tekutín, čo je typické pre lymfatické drenáže alebo športové masáže. Bowenova terapia zmierňuje aj úzkosť a nervové napätie, prináša pocit vitality a psychického uvoľnenia.
Celá filozofia Bowenovej terapie spočíva v tom, že telo dostane impulz na návrat do svojho prirodzeného, zdravého stavu. Telo však potrebuje čas, aby na daný impulz zareagovalo. Medzi jednotlivými aplikáciami treba dodržiavať odstup, najčastejšie päť až sedem dní a vyhnúť sa iným typom fyzioterapie, aby sa nenarušil účinok naštartovaných liečebných procesov, ktoré v tele prebiehajú.
Žiadna manipulácia, ani intenzívny tlak
Pri Bowenovej technike sa nepoužíva manipulácia, ani intenzívny tlak. Je to skôr celý súbor ľahkých dotykov, ktorými sa pôsobí na špecifické body na tele. Pôsobí tak blahodarne ako akupunktúra, ale bez použitia ihiel. Metóda je založená na toku energií v tele, čím uvoľňuje svalové kŕče a stimuluje funkcie jednotlivých orgánov. Pre svoju jemnosť a účinnosť sa považuje za jedinú, ktorá sa dá aplikovať pri akútnych bolestiach, horúčke, ba dokonca aj pri prebiehajúcej chrípke. Vyvažuje autonómny nervový systém, takže zmierňuje aj hladinu stresu.
Bowenova terapia aktivuje samoliečiace schopnosti organizmu a pomáha získať opätovnú rovnováhu v tele, avšak sú isté pravidlá, ktoré je dobre doržiavať. Dôležitý je napríklad pitný režim, aspoň 1,5 litra nesladenej, nenasýtenej vody. Nie je vhodné piť ani čiernu kávu a čierny čaj, ba ani kakao alebo čokoládu a samozrejme ani alkohol. Pôsobia ako diuretiká a odvádzajú tekutiny z tela. Treba sa vyvarovať veľkým zmenám teploty, napríklad saune, pare alebo soláriu. V sede netreba prekrižovať nohy - zadržiava to tok energií, ktoré spúšťajú liečivé schopnosti tela. Zdravá strava by mala byť samozrejmosťou. Žiadna terapia nefunguje sto-percentne, ak sa človek o to aj sám nepričiní.
Životnú energiu môžeme získavať alebo strácať tým, či sa usmievame alebo mračíme
Narovnaj sa, uvoľni sa, usmievaj sa
Mnoho chorôb, ale aj starnutie je spojené s poklesom množstva, ale aj kvality životnej energie, v čínskej terminológii zvanej čchi. Dnes už nikto nepopiera, že pocity beznádeje, strach alebo sústavný nezvládnutý stres môžu vyvolať rôzne ochorenia. Opačne pôsobí pocit nádeje alebo lásky, keď sa človek môže stále na niečo tešiť. Dôležité je nepodliehať záporným emóciam, lebo psychika a telo sú v úzkom prepojení.
Dychové cvičenia, relaxácia, meditácia a podobné techniky pomáhajú prekonať úzkosť, uvoľňujú svalové napätie a posilňujú imunitný systém. Vystrime chrbát, narovnajme sa! Ruky nechajme voľne visieť a pridajme úsmev. V tele je deväť kľúčových kĺbov, ktoré pre pocit pohody treba uvoľniť. V horných končatinách je to zápästie, lakeť a rameno. V nohách je to členok, koleno a bedrový kĺb. Na chrbte je to krížová časť, krk a vrchol hlavy. Keď sa energia čchi uvoľní z krížovej oblasti, okamžite začína stúpať a napĺňa celé telo. Vedome sa dajú uvoľniť aj svaly tváre, hlavne okolo úst a očí.
Nie každý vie, že výraz tváre, ktorý vyjadruje pohodu, pohodu aj vytvára. Vzťah medzi vonkajším výrazom a duševným a fyzickým stavom spolu súvisia. Už jednoduchý úsmev mení chemizmus organizmu a zvyšuje imunitu. Dokonca aj rodinné oslavy, priateľské stretnutia a iné radostne prežívané udalosti zvyšujú imunitu, u niekoho aj na niekoľko mesiacov. Naopak emócie s negatívnym nábojom, stres, ale aj nedostatok spánku spolu s neustálym svalovým napätím sú najväčšími nepriateľmi nášho zdravia.
Pokojný, relaxovaný stav znižuje srdcovú a dychovú frekvenciu a telo spotrebúva menej kyslíka. Toto všetko, vrátane nižšej látkovej výmeny spôsobuje, že organizmus tak rýchlo "nevyhorí", lebo energia zostáva v tele.
Páter Ferda radí
Známy český kňaz, ktorému hovorili páter Ferda, sa nikdy nepomýlil vo svojej diagnóze a vždy vedel dobre poradiť. Svojou osobitnou metódou, ktorú si vypracoval, štúdiom receptov zo starých kníh, ktoré rozvíjal vlastným poznaním, dosahoval mimoriadne výsledky. Dva recepty z množstva, ktoré pomohli mnohým ľuďom, ponúkame aj teraz, lebo nestratili svoju platnosť.
Kto má v rodine tuberkulózu, opakované bronchitídy a zápaly pľúc, tu je pre nich recept:
10 kvetov podbeľu dáme do pol litra vody a povaríme 7 minút. Precedíme a pijeme po dúškoch celý deň počas troch týždňov. Táto kúra je najlepšia na jar, keď rastie podbeľ, takže ho používame čerstvý. Výborne posilňuje pľúca.
Na zimu si treba nasušiť oranžové kvety mesiačiaka. Do pol litra vody pridáme jednu lyžicu byliny a tiež varíme 7 minút. Užívame rovnako ako podbeľový odvar.
Hlboké zápaly ako zápal pľúc, zápal maternice, zápal močového mechúra s horúčkami: 20 dkg cibule, 2 lyžice vody. Cibuľu nahrubo pokrájame a dusíme s vodou 10 minút na veľmi miernom ohni. Necháme vychladnúť na izbovú teplovu, dáme do gázy a priložíme na choré miesto. Necháme v pokoji pôsobiť dve hodiny. Opakujeme do vymiznutia.
Pomyseľná žiara spáli elektrosmog aj vírusy
Elektrosmog nie je neznámy, ale napriek tomu, že nás zaplavuje denne, iba málokto vie, ako sa mu brániť. Sme zaplavovaní vyžarovaním z počítačov, televízorov a ďalších elektrospotrebičov. Proti jeho účinkom zatiaľ nikto nevymyslel tabletky, avšak silou predstavivosti pomocou psychoenergetických cvičení sa dá veľa urobiť. Ponúkame jedno z nich pre každého, kto si nájde chvíľu času aj na elimináciu tohto neviditeľného škodcu.
Postavíme sa k oknu s výhľadom do prírody. Ešte lepšie je pokojné miesto v lese, v parku, či na lúke. Rozkročíme sa na šírku ramien. Ruky sú voľne vedľa tela, ale môžeme ich aj vztýčiť nad hlavu s vystretými prstami. Nad vrcholom hlavy si predstavíme žiarivé svetlo. Môže byť zlaté, strieborné alebo biele, podľa toho, čo nám "naskočí" vo vedomí. Ak nám robí problém vizualizovať iba svetlo, predstavme si slnko, mesiac alebo bielu hviezdu. Intenzívna žiara nás omýva ako vodopád. Poddávame sa tomuto prúdu, ktorý akoby zmýval z nás všetky nánosy, všetky nepotrebné vrstvy. Prežívajme túto chvíľu v intenzívnom pocite očisty, z ktorej vychádzame oslobodení od všetkého, čo nás zaťažuje zvonku i zvnútra. Môžeme použiť formulku, ktorú v myšlienkach vyšleme do výšky v presvedčení, že sa splní.
Žiara z našich predstáv spáli nánosy elektrosmogu. Toto cvičenie môžeme použiť aj na "spálenie" škodlivých vírusov, ktoré nám robia problémy, ak správne formulujeme vetu vo svojej mysli.
Princípy bytia a žitia v pravde
Kto chce spoznávať princípy bytia, mal by v sebe pestovať schopnosť, ktorá mu napovie, v čom je pravda. A neustále hľadať bez toho, aby mu to niekto vnucoval, v čom je najvyššie poznanie. Môže si nechať poradiť, aj sa dať viesť, ale tiež konfontovať každý svoj zážitok a skúsenosť s tým, čo mu hovoria iní. Postupne by mal dospieť k poznaniu a vedieť, v čom sa líši dočasný cieľ od cieľa večného v kolobehu vzniku a zániku.
Nech to znie akokoľvek čudne, ale túžba po odmene za svoje skutky, či násilné siahanie po ovocí za svoje činy môže človeka na jeho ceste nadlho zabrzdiť.
Takúto úvahu, hoci povedanú inými slovami, ponúka v rôznych obmenách mnoho starých mudrcov. Je dobré si ich pripomenúť práve v dnešnom, na materiálne hodnoty sústredenom čase. Dospieť však k takémuto bodu poznania býva cesta často sypaná tŕním.
Negatívne postoje skôr či neskôr ovplyvnia aj fyzické zdravie
Človek môže mať dobre fungujúce srdce alebo žalúdok, jeho kĺby sa môžu bezbolestne pohybovať, mozog môže dobre myslieť a napriek tomu tento človek nemusí byť v poriadku. Je plný negatívnych postojov, ktorých sa nevie zbaviť a tieto skôr či neskôr ovplyvnia aj jeho fyzické zdravie.
Čínski lekári na cisárskom dvore boli platení iba dovtedy, kým boli ich zverenci zdraví. Akonáhle ochoreli, lekár prišiel o plat, prípadne o existenciu, ba v niektorých prípadoch aj o hlavu. Dnes by sme povedali, že títo lekári sa museli venovať čo najdokonalejšej prevencii. Spočívala v tom, že ihličkami neustále vyvažovali energie, odporúčali vhodnú stravu a cvičenia a používali zásadne prírodné metódy. V tibetských a nepálskych kláštoroch sa myseľ vyprázdňovala meditáciami, v kresťanských domoch modlitbami. Staré, osvedčené metódy neprestali platiť ani dnes. Len či chceme aspoň čosi z nich aplikovať aj na sebe...
Lea GALLOVÁ
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári