Deti, žijúce na vidieku, majú s alergiami menej problémov
Počas tehotenstva by sa ženy mali vyhýbať možným alergénom
Klinicky nežiadúce reakcie imunitného systému na vonkajšie podnety táto zložitá poučka nepomenúva nič iné, ako alergie, ktoré v svojich rôznych podobách trápia vari každého človeka na Zemi. Ak chcete, aby vaše dieťa malo čo najmenej problémov s alergickými reakciami, držte sa rád, ktoré nám poskytla alergologička MUDr. Mária Štrkolcová.
Alergiu môže dieťa zdediť po matke. "Dedičnosť alergie však nie je určená presne. Od rodičov sa môže zdediť predispozície k vyššej tvorbe imunoglobulínu E, k tvorbe produktov buniek, ktoré účinkujú v procese alergického zápalu a iné. Čím viac takýchto ´vlastností´ zdedíme, tým väčšia je možnosť, že budeme alergicky reagovať na niektorý za alergénov," nazdáva sa M. Štrkolcová. Matka tak môže byť nedobrovoľne ´darcom´ alergií dieťa ma vyššiu pravdepodobnosť stať sa alergikom, ak je alergikom jeho matka. Pri oboch alergických rodičoch sa táto pravdepodobnosť ešte zvyšuje. Dôležitý je preto vývoj pred narodením a po narodení, kde nevhodné prostredie a včasný styk s alergénom spúšťa mechanizmus ochorenia.
"Počas tehotenstva by sa mala matka systematicky vyhýbať možným alergénom. Patria medzi ne napríklad arašidy, orechy a rôzne semená, kakao a čokoláda." Častými príčinami alergií sú i morské ryby, u detí je hlavnou príčinou potravinovej alergie kravské mlieko. "Potravinársky priemysel v súčasnosti využíva desiatky chemických zlúčenín, ktoré konzervujú, ochucujú či farbia potraviny. Aj tieto patria medzi výrazné potravinové alergény. Ďalej tu možno zaradiť citrusové plody, ktoré sa nachádzajú aj v mnohých nápojoch či cukrárenských výrobkoch. Medzi časté alergizujúce potraviny patrí aj paradajka."
Matky detí, u ktorých je vyššia pravdepodobnosť, že budú mať alergické dieťa, by mali dodržiavať isté zásady. "Odporúča sa dojčiť minimálne 4 mesiace, vyhnúť sa tabakovému dymu, pevné jedlá podávať až po 6 mesiaci. Pri prechode na pevnú stravu pridávať postupne vždy len jeden druh jedla tak sa jednoduchšie identifikuje alergizujúca potravina. Začať treba ryžou, zelinou, mäsom a ovocím. Vajíčka nedávať dieťaťu skôr ako po roku. Orechy a morské potraviny až po dvoch rokoch."
Ak sa chcete vyhnúť alergiám na potraviny, vyvarujte sa práve týmto jedlám, nepodávajte ich svojmu dieťaťu. Poriadne si prečítajte popisky na predávaných potravinách. Informujte okolie o alergiách svojho dieťaťa a postarajte sa o to, aby malo so sebou lieky a medzi dokladmi upozornenie na to, že je alergik.
"Pacient s alergiou môže udržať svoje ochorenie pod kontrolou do takej miery, že o alergii ani nebude vedieť. Vyžaduje to však disciplínu pri dodržiavaní terapeutického postupu a určitého režimu," dodala M. Štrkolcová.
V poslednom období sa ukázalo, že v rodinách, kde je dieťa od narodenia v blízkom kontakte s domácimi zvieratami, napríklad na vidieku, môže dôjsť k zníženiu výskytu alergií. Súvisí to s včasným ovplyvnením jedného z mechanizmov imunitného systému, ktorý zabezpečuje rovnováhu imunitných reakcií. Včasný styk s s niektorými vonkajšími faktormi môže stimulovať mechanizmy, ktoré sú protiváhou mechanizmov spôsobujúcich alergickú reakciu. U detí žijúcich v tzv. farmárskych rodinách bol zistený pozitívny vplyv prostredia. Tu však vplýva viacero faktorov a preto nie je možné v žiadnom prípade odporúčať, aby sa v rodine, kde je zvýšené riziko alergických reakcií u dieťaťa, chovali domáce zvieratá.
Mačacie alergény sú spolu s alergénmi koní a malých hlodavcov najagresívnejšie. Zvieracie alergény sú obsiahnuté najmä v slinách (pes, mačka, kôň, morča, škrečok) a moči (pes, mačka, malé hlodavce). Mačacie alergény sa uchovávajú v srsti mačiek a na koži a zviera ich roznáša po celom byte. Ostávajú tam prítomné aj celé mesiace po tom, čo tam už mačka nie je. Udržujú sa v škárach v nábytku, v bytových textíliách, kobercoch, čalúnení a pod. Jediným riešením, ako predísť opakovaniu alergických reakcií dieťaťa či dospelého, je dôkladné, a teda niekedy aj nákladné vyčistenie celého bytu.
Plyšové hračky dajte občas do mrazničky, zničíte tak roztočový prach
Obmedzte počet rastlín, odstráňte zo stien tapety
Ako teda udržať alergie ´na uzde´. Ako im nedovoliť, aby ovládali váš denný režim? Pri alergiách na potraviny sa treba jednoducho týmto potravinám vyhýbať a neskúšať, či alergia náhodou nezmizla! Pokiaľ je to možné, je vhodné sa vyhnúť verejnému stravovaniu, na návštevách treba upozorniť hostiteľa na alergie na niektoré potraviny a neriskovať alergickú reakciu počas príjemného rodinného posedenia.
Pri kontaktnej alergii kože je treba sa vyhnúť známemu alergénum - pomôžu ochranné prostriedky. Najhoršie je to pri inhalačných alergénoch pele - ktorým sa nedá vyhnúť. Treba však dodržiavať isté zásady, ktoré obmedzia styk pacienta s týmito alergénmi na minimum. "Deti alergické na peľ by sa mali vyhýbať miestam s veľkou koncentráciou peľu a počas sezóny obmedziť pobyt v prírode. Kontakt s peľom však minimalizujete, ak dáte dieťatu čiapku či inú prikrývku hlavy peľ sa totiž ľahko usadí vo vlasoch," vysvetlila nám alergologička MUDr. Mária Štrkolcová.
Na očiach sa odporúča nosiť slnečné okuliare a to aj vtedy, keď je zamračené okuliare znížia kontakt očnej sliznice s peľom. Po príchode domov je vhodné dieťa osprchovať a opláchnuť mu vlasy. Peľ sa zachytáva na oblečení, je vhodné preto nosiť von veci, ktoré sa pri vyzliekaní nepreťahujú cez hlavu. Prechádzky sú najvhodnejšie po daždi, kedy je peľ usadený. Peľový alergik nemá spať pri otvorenom okne. Vetranie je najvhodnejšie po daždi. Ak chcete zamedziť tomu, aby vaše dieťa malo alergiu na peľ, zatvárajte okná a dvere, inštalujte si filtre na okná, nesušte bielizeň vonku.
V byte dieťaťa alergického na roztoče by malo byť čo najmenej bytových textílií závesy, koberce, dečky a podobne. Denne treba vysávať, ale vtedy, keď dieťa nie je doma. V spálni by nemali byť žiadne tkaniny, prach treba utierať na vlhko, v zime je vhodné vyvesiť posteľnú bielizeň na mráz ten hubí roztoče. "Dieťa by nemalo mať hračky, v ktorých sa udržuje roztočový prach. Ak ich má, je vhodné raz za čas ich umiestniť do mrazničky. Alergik by doma nemal mať žiadne zvieratko, treba sa vyhnúť i výrobkom zo zvieracej srsti," doplnila M. Štrkolcová.
V rámci prevencie pred roztočmi treba vetrať posteľnú bielizeň, prať ju v horúcej vode, čistiť pravidelne koberce, prikrývky a ošetrovať ich špeciálnymi prípravkami. Vyhnite sa čalúnenému nábytku a oblečenie majte starostlivo uschované v skrini a možno vaše dieťa alergiou na roztoče trpieť nebude.
Nezriedkavou alergiou je alergia na plesne, alergik by sa mal vyhýbať starým domom, pivniciam. Pri alergii na plesne treba používať v byte dostatočne silné umývacie prostriedky, obmedziť počet domácich rastlín, odstrániť tapety a odstrániť koberce z vlhkých miest.
Košická speváčka Anna Gaja nechce, aby jej deti žili ako v kyslíkovom stane a nevypestovali si imunitu
Pri ošetrení najprv vyskúša recepty starej mamy
Košická speváčka Anna Gaja má doma tri deti a ako každej matke aj jej záleží na tom, aby jej deťúrence boli zdravé a netrápili ich alergie.
Vyhýbali ste sa už v tehotenstve možným alergénom?
- Moje tri tehotenstvá prebiehali bezproblémovo a ja som si nemusela dávať pozor ani na alergény v potravinách, ba dokonca ani na nadmerné priberanie, pričom oriešky a čokoláda patria medzi moje slabosti a rada si zamaškrtím aj teraz.
Ako sa ako matka staráte o to, aby vaše deti boli v čo najmenej alregénnom prostredí?
- Tomu sa často zabrániť nedá, najmä keď sa deti pohybujú v kolektíve. Žijeme vo veľkom meste a tu sa množstvo alergénov nedá ovplyvniť. V žiadnom prípade nechcem, aby moje deti vyrastali ako v kyslíkovom stane, aby som ich prílišnou izoláciou nedostala práve do situácie, že sa ich organizmus a ich imunitný systém nebude vedieť vysporiadať z najbežnejšími vírusmi či alergénmi.
Má dnes niektoré z vašich detí problémy s alergiami?
- Mimoriadne alergie nemá ani jedno moje dieťa, samozrejme, že ako deti rastú, tak nejaká tá malá alergická reakcia sa vyskytne - napríklad na na prací prášok, krémik alebo na chemicky ošetrené citrusové plody, ale všetko sú to len malé nezávažné krátkodobé reakcie. Keď sa predsa niečo vyskytne, tak ošetrenie je v prvom rade na princípe receptov starej mamy, keď nezaberie, tak použijeme antialergén alebo antihistaminikum a keď ani to nezaberie, potom vyhľadáme nášho lekára.
Snažíte sa riadiť rôznymi radami a príručkami z tejto problematiky?
- Samozrejme že čítam časopisy, v ktorých sa píše veľa o alergiách a aj o tom, ako im predísť a ako to všetko plikovať v starostlivosti o deti. Som rada že sú tieto informácie teraz dostupné - donedávna to tak nebolo a človek sa dozvedel o tom, že alergia je vážna vec až vtedy, keď ju mal a nevedel si dať s ňou rady.
Staráte sa o to, aby bolo vo vašej domácnosti čo najmenej prachu, peľu a ďalších alergénov?
- Náš nový byt je bez kobercov, všetky plochy sú umývateľné, používame antialergickú posteľnú výbavu, ekologické prášky a čistiace potreby, pravidelne sa u nás upratuje. Ale hlavne sme veľa na čerstvom vzduchu. Aj keď neviem či sa v Košiciach dá hovoriť o čerstvom vzduchu... Chodíme často do prírody a najčastejšie do tej našej tatranskej, ktorá je najkrajšia.
Čo by ste poradili mamičkám, ktoré majú problémy s alergickými deťmi?
- Keď máte podozrenie, že ide o alergiu a problém pretrváva pridlho a neviete si s ním dať rady, vyhľadajte odborníka - veď na Slovensku máme fantastických odborníkov v tomto odbore.
Máte vy sama nejakú alergiu, ktorú po vás zdedili deti?
- Nie, s alergiami namám problém ani aj a ani moje deti. Manžel však má peľovú alergiu - je to sezónna záležitosť, rieši to častým pobytom v Tatrách - pokiaľ mu to pracovné povinnosti povolia. Niekedy sa však stane, že máte alergiu na celý svet, alebo na niečo, čo sa vám práve nechce robiť, ale na to vám nestačí rada alergológa... Na to treba iného odborníka
Dáša KIRAĽVARGOVÁ
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári