Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky

Pokračujeme v novom seriáli, v ktorom si podávajú ruky história a súčasnosť

Naše mesto je krásne a bohaté na históriu i súčasnosť. Keďže to prvé začína rokmi trošku zapadať do zabudnutia, Košický večer sa rozhodol, že

minulosť poopráši. Nebojte sa však, nechceme vás zasypávať faktami z nedávnej či dávnejšej histórie. Naším korzovaním mienime len pripomínať zaujímavejšie ulice a budovy mesta, a tieto dobové fakty spestriť informáciami, čo je v stavbách teraz. Náš historicko-súčasný seriál je zároveň príležitosťou pre podnikateľov, aby sa formou inzerátov aj sami mohli pochváliť a pripomenúť verejnosti, čo kde v meste máme.

Prechádzame sa Mäsiarskou ulicou (2. časť)

Minulý piatok sme sa v našom seriáli ocitli na Mäsiarskej ulici. Historické podklady, aj Jozef Duchoň v Potulkách starými Košicami uvádzajú, že svoje meno dostala pravdepodobne po mäsiaroch a spracovateľoch mäsa, čo tam v minulosti žili. Je to jedna z mála ulíc, ktorá nepodliehala vrtochom doby a rôzni mocipáni nemenili jej názov podľa toho, ako sa komu chceli zavďačiť. Výnimkou je iba rok 1948, kedy sa rozhodlo, že bude premenovaná po boľševickom revolucionárovi J. M. Sverdlovovi na Sverdlovovu ulicu. Tento názov mala do roku 1990. Našťastie sa však dočkala návratu k pôvodnému názvu, teda k Mäsiarskej ulici.

Skryť Vypnúť reklamu

Dnes meria ulica približne 770 metrov a patrí medzi najstaršie v meste. K jej raritám určite treba zaradiť asi 75 metrov dlhý a ani nie 6 metrov široký úsek, ktorým sa pod klenbou môžeme dostať na dnešnú Alžbetinu ulicu. Niekedy v stredoveku, keď tento "kúsok" ulice vznikol, nepovažoval sa za súčasť Mäsiarskej, len za akúsi pomocnú komunikáciu. Preto tam spočiatku ani neboli orientované žiadne samostatné domy. Mäsiarska ulica sa rátala iba od Dominikánskeho námestia smerom hore, k dnešnej Zbrojničnej ulici.

Na zúženom úseku sú brány do domov, ktoré majú čísla 2 a 4, no samotné domy sú orientované jeden do Alžbetinej ulice a druhý do Dominikánskeho námestia. Na prízemí v dome pod číslom 2 nájdeme Hodinárstvo - Peter Barták. Prevádzka sa zameriava na predaj a špecializovaný servis značkových hodín švajčiarskej a japonskej výroby Edox, Certina, Festina, Citizen, Casio, Longines i ďalšie. Poskytuje opravy v záručnom, aj v pozáručnom servise, výmenu batérií v hodinách, náramkových hodinkách i v rôznych druhoch prístrojov. Zákazníci pod jednou strechou nájdu široký výber hodinových remienkov a budíkov, stopiek, barometrov, satelitných hodín, okrasných a darčekových hodín. Nechýbajú služby v oblasti kľúčového servisu, ktorý zahŕňa výrobu FAB kľúčov podľa predlohy, predaj FAB vložiek, visiacich zámkov a rôznych kľúčových doplnkov a príveskov. V prevádzke uspokoja aj tých, čo hľadajú služby v oblasti gravírovania hodín a rôznych darčekových predmetov podľa priania zákazníka. Predaj batérií a elektrických monočlánkov do rôznych druhov prístrojov je samozrejmosťou.

Skryť Vypnúť reklamu

V susednom dome (číslo 4) je pánsky a dámsky krajčírsky salón Vilém. Skúsený tím odborníkov vyhotoví jedinečný a exkluzívny model presne podľa predstáv svojich klientov, pretože orientácia na požiadavky zákazníka a jeho spokojnosť sú prvoradé. Služby, ktoré v krajčírstve poskytujú, majú široký záber. Šitie konfekčných, aj nekonfekčných veľkostí smokingov, frakov, kabátov, kostýmov s dôrazom na kvalitu šitia a vypracovanie. V prípade potreby urobia aj úpravy a opravy odevov, pričom využijú strihy a technológiu spracovania podľa najnovšieho trendu. Konečný dizajn je teda zrkadlom spolupráce salónu a zákazníka.

Do zúženej časti Mäsiarskej ulice patrí i dom s číslom 7, ktorý je na opačnej strane ako spomínané čísla 2 a 4. Charakteristický je barokovým prevedením. Od približne druhej polovice 19. storočia dom patril cirkvi a istý čas tam malo depozitáre Východoslovenské múzeum. Dnes vo dvore domu, ktorý je pekne upravený, nájdeme viacero prevádzok a dá sa ním dostať na Hlavnú ulicu. Sedmička sa teda stala priechodovým dvorom, ale hlavne centrom známym ako Vitézov dvor. Okrem iných prevádzok pod číslom 7 nájdeme predajňu EASTAR SNOW & SKATE s dlhoročnou tradíciou na našom trhu. Zákazníkom ponúka širokú paletu výrobkov od profesionálnych výrobcov snowboardových a skateboardových značiek. Zo skateboardových značiek sú to Spectrum, Apparel, Adio, Nugget (NCS), Emerica, ES, Etnies, Flip, Hookups, Reprezent, Final, Gravis C1RCA, DVS a Lakai. Snowboardovú kolekciu tvoria značky Burton, Snowboard, Forum, Smith, Analog, Rossignol, Red, Special Blend, Thirtytwo a Jeenyus. Zákazníci nájdu tiež mikiny, tričká, zimné bundy, SNB nohavice, rifle, plavky a doplnky ako sú okuliare, rukavice, prilby, vosky. Na návštevu zákazníkov sa v predajni tešia v lete i v zime. Viac informácií na internetovej stránke www.eastar.sk.

Skryť Vypnúť reklamu

Z úzkej časti sa dostávame na otvorené priestranstvo Mäsiarskej ulice. Na strane s párnymi číslami kráčame popri kláštore dominikánov, ktorý má číslo 6 a susedí s ním priečna úzka ulička. Táto krivoľaká cestička je ďalšou anomáliou i historickou zaujímavosťou Mäsiarskej ulice. Ulička vedie do dvora (dnes je to súkromný pozemok a preto sa tam za vozidlá vyberá parkovné). Kedysi to bola prístupová cesta k potravinového skladu. Mal rozlohu asi 60 x 60 metrov a prechádzal až na Hradbovú ulicu. Jeho existenciu potvrdzuje budova s malými oknami, ktorá je doteraz na Hradbovej ulici. Sklad vznikol ešte niekedy v stredoveku, teda približne v 15. storočí a pretrval asi do druhej polovice 19. storočia. Istý čas tam fungovala veľkokapacitná pekáreň pre vojsko. Dvor, a čiastočne aj sklad, prešiel rokmi stavebnými zmenami. Najväčšie sa udiali vtedy, keď sa zrušila a zastavala priečna ulička, ktorá bola kedysi na mieste domu, čo má dnes číslo 22 a ku skladu sa na Mäsiarskej ulici vytvoril nový prístup - spomínaná úzka ulička vedúca popri dominikánskom kláštore. Namiesto potravinového skladu je dnes vo dvore viacero prevádzok.

Nájdeme tam Tetovací salón spoločnosti Look Tattoo, s. r. o., kde ponúknu dámam i pánom trvalé i dočasné tetovanie, permanentný mejkap, maľovanie henou, piercing vrátane predaja piercingových šperkov, predaj direction farieb i cristal tattoo (teda nálepiek), a tiež nastreľovanie náušníc. Dočasné tetovanie má výdrž 3 až 5 rokov a ceny sa pohybujú od tisícky vyššie. Maľovanie henou vydrží od 2 týždňov do mesiaca a stojí od dvesto korún, piercingové šperky sa tiež pohybujú od dvoch stovák vyššie. Hitom tejto sezóny je u dievčat určite piercingový šperk na pupku a u mladých mužov na jazyku.

V susedstve tetovacieho salónu je Kožušníctvo, ktoré funguje piaty rok, teda od roku 2000. Ako jedna z mála prevádzok vedia uspokojiť i zákazníkov, ktorí majú problémy s kožou a koženými výrobkami. Dokážu napríklad skrátiť, zúžiť alebo inak upraviť koženú bundu, vymeniť zips. Z kožušiny, či už donesenej zákazníkom alebo podľa výberu v predajni, zase ušiť golier, bundičku, čiapku. Na kožuchoch gombíky našijú na počkanie, prípadne na druhý deň. Podľa priania zákazníka spravia aj predložky do bytov, vedia teda pomôcť a poradiť pri šití a opravách kožuchov a kožených výrobkov, aj pri bytových doplnkoch.

Od marca 2001 sídli v tomto dvore tiež reštaurácia Cucabamba. Okrem bohatého výberu rôznych píz ponúkajú špeciality mexickej kuchyne, i európske dobroty. Jedálny lístok sa pripravuje dva týždne dopredu a uspokojiť dokážu aj mimokošických hostí, pretože v Cucabambe je otvorené do neskorých nočných hodín. Súčasťou ponuky je donášková služba rozšírená o služby reštauračné. A klientela? Prichádzajú sem študenti, aj významné osobnosti mesta, ktoré si chcú v príjemnom interiéri pochutnať na dobrom jedle. Kapacita reštaurácie je 130 hostí, k tomu je od jari do jesene otvorená letná terasa a v prípade objednávky priestoru sú schopní ponúknuť i salónik pre 30-40 návštevníkov.

Pod číslom 13, o ktorom sme si už niečo napísali pred týždňom, nájdeme dnes Galantériu Piccolo, ktorá má najlepšie ceny a najširšiu ponuku trendovej bižutérie. Poskytuje aj služby pri výrobe obťahovaných gombíkov, opaskových spôn a vybíjanie dierok do korzetov, nohavíc, tričiek a večerných šiat do 24 hodín. Ak má zákazníčka obľúbený šatníkový kútik, ktorý už nie je "in", ale stále dúfa, že raz ešte bude v móde, netreba čakať na tie časy. Originálny kus oblečenia sa dá zhotoviť už teraz. Elastické krajky, prymky, madeiry, stužky, lemovacie prúžky, koženkové a zamatové šnúrky urobia za chvíľu zo sukne, blúzky alebo trička jedinečný a exkluzívny odev. Keď sa k tomu pridá trendový opasok, šatka, brošňa, náhrdelník, náušnice alebo náramok, priatelia i okolie to ocenia. Leto sa blíži a ktorá dáma nechce byť krásna? K tomu jej určite dopomôže široký sortiment bižutérie v trende "Leto 2005" s rôznymi variáciami, vzormi a farbami. Originálny kus sa dá vytvoriť aj zo širokého sortimentu pletacích a háčkovacích priadzí, takže aj byt môže dýchať výnimočnosťou. Patchwork, gobelín, pretlače na vyšívanie, ktoré v predajni vyhotovia pomocou rôznofarebných perloviek a mouliniek, sú len kvapkou v mori ponuky, ktorá určite pošteklí fantáziu každého. Keby ju predsa len brzdila štipka nerozhodnosti, neváhajte sa prísť osobne presvedčiť. V predajni sú ochotní vám poradiť a pomôcť, lebo spokojnosť zákazníka a radosť z malých detailov dokážu veľké veci.

Od galantérie Piccolo prejdeme popri dvoch domoch, ktoré patria z historického hľadiska do kategórie tzv. meštianskych domov, k číslu 19. Kedysi nie veľmi populárny, dnes vzorovo upravený dom i dvor, ktorý patrí k priechodovým, takže sa tade bez obáv môžeme dostať na Hlavnú ulicu. Popritom máme šancu obdivovať budovu riaditeľstva a komplexu Štátneho divadla, či sa pri pohľade na usporiadanie niekdajších bytov trochu cítiť ako keby sme práve vstúpili do niektorého z pavlačových domov na pražskom Žižkove. Na poschodí má sídlo košická redakcia známej komerčnej televízie a sú tam tiež kancelárie dvoch košických poslancov NR SR z tej istej politickej strany. Na Mäsiarskej 19 už 10 rokov funguje aj mnohým Košičanom dobre známa predajňa Salien, ktorá ponúka rozmanité šperky a exkluzívne značky náramkových hodiniek. Nikde inde, v žiadnom slovenskom meste, podobné nenájdete. O predajni ide chýr o vysokej profesionálnej obsluhe a starostlivosti o klientov. Čo ale ženy asi najviac ocenia, je fakt, že niektoré šperky sú objednané len v kusových sériach. Každá žena má preto právom pocit jedinečnosti.

K jedinečným na Mäsiarskej ulici sa určite radí i najprv kalvínsky, neskôr Kostol uršulínok, okolo ktorého postupne vyrástli farské a rádové stavby. Na mieste pôvodného domu boli v stredoveku dva meštianske domy. V jednom býval známy Ján Bocatius, istý čas mestský richtár a mestský pisár. Cisárovná Eleonóra a jej manžel cisár Leopold síce v roku 1698 prikázali, aby kostol dostali uršulínky, ale dlho to netrvalo. V roku 1706 František II. Rákoczi vrátil kostol kalvínom. Na istý čas sa potom zmenil na vojenský sklad, no v roku 1731 sa uršulínky do Košíc vrátili a kostol im bol odovzdaný. Patrónom kostola sa stal svätý Michal archanjel. V roku 1840 strecha kostola zhorela a v roku 1876 sa pri uragáne zvalil vrcholec veže kostola. Prišiel aj o zvony, ktoré počas prvej svetovej vojny zobralo vojsko. Košická zvonolejárska dielňa bratov Buchnerovcov musela odliať v roku 1926 nové zvony.

Zaujímavú históriu má aj susedný dom s číslom 25. Uršulínky tam v roku 1860 zriadili učiteľský ústav a penzionát, potom v budove existoval Dievčenský rímskokatolícky učiteľský ústav, po druhej svetovej vojne základná škola a istý čas aj osobitná škola. Budova má zaujímavú romantickú fasádu. Vedľa spomínaného niekdajšieho učiteľského ústavu je dom s číslom 27, kde už desiatky rokov existuje poliklinika. Aj túto stavbu dali postaviť v roku 1877 uršulínky. Istý čas tam bývali mníšky, bol tam i internát a rôzne školy. Budova stojí na mieste zadnej časti komplexu bývalej kráľovskej komory, hovorilo sa jej aj Spišská komora. Bol tam tridsiatkový úrad, banka, poštový úrad a dostavníková doprava.

O nepárneho číslovania sa na rohu Mäsiarskej s Poštovou ulicou presunieme na opačnú stranu, ku párnym číslam domov. Minieme budovu gymnázia a pristavíme sa ns čísle 42. Práve od tohto čísla nasleduje na Mäsiarskej ulici niekoľko drobných domov s malými parcelami. Spomínaná štyridsaťdvojka, čo je prízemná budova, bola postavená asi v polovici 18. storočia a pôsobí dojmom, ako keby len bola vtlačená medzi domy, ktoré sa na ňu "lepia" z jednej i druhej strany. Zaujímavé však je, že zbúraním dvorného krídla sa vytvoril priestor, aby v záhrade mohol vyrásť ďalší malý domček. Do neho sa ale vchádza z Baštovej ulice. Dom na čísle 42 poznajú najmä milovníci čaju, pretože tu sídli Dobrá čajovňa. Vznikla ako jedna z prvých v meste a jej objemný čajový lístok uspokojí aj tých najnáročnejších. Z čínskych čajov nechýbajú zelené, voňavé zelené, biele, modrozelené, červené i tmavé. Na návštevníkov čaká aj veľký výber japonských zelených čajov, indické zelené a čierne čaje, čaje z Latinskej Ameriky, Turecka i ďalších miest. V ponuke sú i špeciality, ktoré Spolok milovníkov čajov doviezol len sem, ako i vlastné receptúry. Z nich sú najslávnejšie Púštna duna, zelený čaj s marockou mätou nana a cukrom a tiež Yogi, ktorému dáva špecifickú chuť mlieko, med a hlavne zmes korenia - mletý zázvor, kardamon, biely peper, anýz a klinček.

Naše putovanie dnes skončíme na Mäsiarskej č. 70. Tento dom tiež patrí medzi meštianske a má peknú eklektickú fasádu doplnenú štukovými maskarónmi zobrazujúcimi hlavu fúzatého muža v barete a hlavu usmievajúcej sa dámy. V budove je spoločnosť BLISS, a. s., ktorá je súčasťou Mäsiarskej ulice od roku 1995. Obytný dom vymenil pôvodných obyvateľov takmer schátralej budovy za progresívnu firmu, čo pomohlo obnoviť jej historický vzhľad oblečený do moderného šatu. BLISS, a. s. svojou činnosťou a spojením svetových značiek pomáha obnovovať staré dekorácie aj historických budov. Je výhradným zástupcom holdingu Akzo Nobel, ktorý zastrešuje značky Trimetal, Sikkens, Levis. Patria k nim aj produkty na hydroizoláciu plochých striech a múrov, nátery na okná a dvere pre veľké, aj pre malé stolárske dielne a firmy. Značka Carboline ponúka kompletnú produktovú škálu antikoróznych náterov na oceľové konštrukcie, betón, zásobníky pre ťažobný priemysel, farmaceutický priemysel, energetiku, celulózky, vodu, odpadovú vodu, mosty a diaľnice, architektúru a obchod, priemyselnú výrobu, hutníctvo, baníctvo a mikroelektroniku, nátery na povrchovú úpravu stavebných prvkov a protipožiarne nátery. Značka Lock-Tile ponúka priemyselné podlahy z PVC v rôznych farebných a povrchových úpravách. Trimetal, Sikkens, Levis a Carboline sú celosvetovo úspešné značky náterových hmôt na ochranu a dekoráciu stien, dreva, kovov, striech, podláh a iných povrchov. Ich kvalita sa opiera o rozsiahly výskum, vývoj a najmodernejšiu výrobnú technológiu. Náterové hmoty sú určené domácim používateľom, aj profesionálnym odberateľom. BLISS, a. s. ponúka nielen predaj, ale aj možnosť realizácie maliarskych prác vlastnými pracovníkmi, ktorí majú s týmito farbami dlhoročné skúsenosti a disponujú potrebným technickým vybavením.

Predajňa spoločnosti, ktorá sídlila v prízemných priestoroch budovy do roku 2003, sa presťahovala na Južnú triedu 66, aby mohla rozšíriť svoje produkty a služby. V profesionálne zariadenej predajni spojenej so skladom sú zamestnaní odborníci, ktorí poradia pri stavbe a podnikaní v priemyselnej oblasti náterových systémov. Konkrétny farebný odtieň si môžu zákazníci vybrať zo širokej ponuky farieb namiešaných priamo v predajni na zmiešavacom stroji.

BLISS, a. s. sa neuspokojuje s dosiahnutými výsledkami, o čom svedčí aj pridelený certifikát systému manažérstva kvality ISO 9001-2000. Ochotne poradí pri výbere farieb, lakov a náterových systémov vhodných pre byt, dom alebo chalupu.

Na budúci týždeň prinesieme tretie, záverečné putovanie po Mäsiarskej ulici.

Alžbeta LINHARDOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 2. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 3. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 4. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 5. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 6. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 7. Odomknite si SME.sk na viacerých zariadeniach
 8. Slovensko v tieni tureckého polmesiaca
 9. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 10. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 1. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 2. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 3. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 4. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 5. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 6. Dekarbonizácia má byť súčasťou moderných dodávateľských vzťahov
 7. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 8. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 9. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 10. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 1. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 5 778
 2. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise 5 725
 3. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova 4 976
 4. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy 4 639
 5. Jeden deň na Bratislavu nestačí 3 879
 6. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci 3 814
 7. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 3 400
 8. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 163
 9. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor 2 971
 10. Slovensko v tieni tureckého polmesiaca 2 627
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Branislav Benčat

Hľadáme úspešné inovatívne malé a stredné firmy.


11 h
Ilustračná fotografia.

Peniaze Únie dáva štát na to, čo neziskové organizácie už robia za tretinu sumy.


3. aug

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop