Diváci zažijú halucinačný sen
Košická experimentálna scéna Jorik, fungujúca pri Bábkovom divadle, oslavuje v týchto dňoch desať rokov svojej existencie. Oslavovať budú pre hercov príznačne - premiérou. V piatok o 19. hodine si budete môcť na scéne Jorik na Tajovského ulici vychutnať hru poľského dramatika Stanislawa Ignacy Witkiewicza Experiment Dr. Grüna s podtitulom Blázon a mníška alebo nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť horšie.
Réžie sa ujal český režisér Radovan Lipus, scénu a kostýmy pripravil David Bazika, hudobnú a zvukovú spoluprácu mal na starosti Radovan Iglódy. Predstavia sa vám herci Miroslav Kolbašský, Mariana Ďurčeková, Erika Molnárová, Beáta Dubielová, Peter Orgován, Ivan Sogel, František Dolejší, Michal Vedrödy a Richard Tilinger.
S. I. Witkiewicz mal veľmi búrlivé vzťahy so ženami, preto sa podrobil i psychoanalýze u doktora Karola de Beauriana, ktorý mu vedecky vysvetlil, že má ´komplex embrya´. Tento motív neskôr autor použil práve v diele, ktoré sa rozhodli naštudovať herci v Joriku. "Je to veľmi zaujímavé dielo, ktoré by sme mohli nazvať čiernou groteskou. Zaujímavé je i svojou formou, lebo Witkiewicz bol zástanca čistej divadelnej formy a svojimi hrami sa snažil provokovať a šokovať. My chceme prostredníctvom tejto hry ponúknuť divákom hodinový halucinačný sen," prezradil nám režisér inscenácie.
Ako doplnil, spolu s hercami museli dlho hľadať tú správnu cestu ako zahrať snovú a fantasknú situáciu, v ktorej sa divák spolu s hercami ocitne. "Je to komorná hra a museli sme čo najlepšie využiť všetko, čo máme k dispozícii. Dôležitý je preto zvuk, scéna, každá rekvizita a i najmenší detail na kostýmoch. Musím však povedať, že v Košiciach sa mi pracovalo veľmi dobre. Jorik je svojim spôsobom unikátna scéna, lebo sa nestáva často, aby bábkoherci mali i scénu, ktorá im dáva priestor hrať aj pre staršie než detské publikum. Ponuku spolupracovať s Jorikom som dostal už pred desiatimi rokmi, bohužiaľ pre časovú zaneprázdnenosť som mal až teraz čas prijať ju," dodal R. Lipus.
Scéna Jorik už desť rokov siaha po prelomových dielach svetových klasikov v dráme a neraz ponúka celoslovenské premiéry rôznych inscenácií. "Na našej strane je po desiatich rokoch určite spokojnosť. Pred tými rokmi sme si dali do vienka sľub, že budeme robiť klasické hry v experimentálnom šate. Zatiaľ sa nám to darí, aj naša scéna má experimentálnu formu - hráme nie na klasickom javisku ale v aréne medzi divákmi. A všetky diela, po ktorých sme siahli, sa ukázali ako ´trefa do čierneho´," pochvaľuje si umelecký šéf Joriku I. Sogel.
Priznal však, že trochu pociťuje i odliv divákov, lebo máme tú smolu, že mladých ľudí na Slovensku pohltili rôzne reality show. "Všetko je to o výchove divákov. Naše umenie nie je masové, a tak sme radi, že máme svojich stálych divákov. Založiť Jorik pred desiatimi rokmi bol splnený sen, no potom som vôbec nepochyboval o tom, že vydržíme. Pokiaľ budeme vládať, tak budeme hrať - teda ak sa nestane niečo nepredvídané... Máme plány na ďalšie roky. V prvom rade si však musíme dobudovať herecký súbor, lebo mnohí v týchto dňoch z Joriku odišli inam alebo študovať na vysoké školy," dodal I. Sogel.
kid
Autor: Zahrali Brouci i Laco Déczi
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári