na vzhľad hostí, ale na ich vek. V poslednom čase totiž pribúdajú kritiky obyvateľov na rozrastajúci sa počet opitých mladých. Že tieto slová majú v sebe veľa pravdy a z dospelých kritikov nehovorí len bledá závisť, potvrdzujú policajné čísla z týchto razií. Pri návšteve 265 reštauračných a pohostinských zariadení a kontrole 1456 hostí sa ukázalo, že 366 návštevníkov bolo mladistvých, to znamená - nemali osemnásť rokov. Tridsiatke dokonca obrazne povedané tieklo mlieko po brade, nedsiahli totiž ani pätnásť(!) rokov. Pri akciách policajti zistili 51 priestupkov podľa § 30 zákona o priestupkoch, v ktorom sa hovorí, že priestupku sa okrem iného dopustí ten, kto predá, podá alebo inak umožní požitie alkoholických nápojov osobe mladšej ako 18 rokov. Za naliatie alkoholu hosťovi pod touto vekovou hranicou boli teda postihovaní i krčmári, čašníci, barmani, výčapníci.
Kvitujem takýto postup, je to správne. Netvrdím to preto, aby som si snáď pripísala dobrý bodík či ukázala, akým som nepriateľom grádov, pretože by to nebola pravda. Nie som ani proti dobre vychladenému pivu s krásnou penou a rosou na pohári, ani proti bielemu či červenému vínu. Som proti tomu, aby pili deti.
Za svojej novinárskej éry som sa stretla s rôznymi ľuďmi. I takými, ktorým sa kvôli alkoholu rozpadla rodina, prišli o zamestnanie, aj ľudskú dôstojnosť. Mala som možnosť byť tiež s abstinujúcimi alkoholikmi, ktorí našli odvahu povedať sami sebe nie a hoci ich okolie spočiatku vnímalo nechápavo: lebo, ´čo to je za človeka, čo si nevypije?,´ oni sa rozhodli odraziť sa od dna a znovu sa bez problémov pozrieť na svoj ľudský obraz do zrkadla.
Možností "dať si do nosa" je v meste dosť a dosť. Reštaurácie, puby, krčmy, letné záhrady. Stačí si sadnúť a objednať. Keby sa náhodou aj našiel čašník, ktorý by sa pozastavil nad vekom hosťa, žiaden problém. Puberťáci majú vždy v partii jedného, ktorý už prekročil vek dospelosti a jeho je personál povinný obslúžiť. Pokiaľ by predsa len nepochodili, lebo aj to sa môže stať, nič jednoduchšie. Stačí si "odskočiť" do diskontných predajní, ktoré fungujú už i priamo v centre mesta a otvorené sú do 22. hodiny! Tam od zákazníka občiansky preukaz nikto pýtať nebude. Pre mlaďasov je tento biznis i finančne výhodnejší. Kým v reštaurácii v centre mesta vyjde poldecák "ostrého" priemerne na asi 25 Sk, litrovka v diskonte ich nestojí ani na dve stovky, takže sa môžu podstatne lacnejšie opiť. Čo na tom, že sa potom trosky mladých tiel ťahajú nočnými Košicami alebo sú tak neschopné pohybu, že musia opicu vyspávať rovno na stoloch na Dominikánskom námestí? To zatiaľ akosi nikto nevidí...
Alžbeta LINHARDOVÁ
Autor: Všímaví ľudia ešte žijú
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári