Košice - Na Slovensku postavili niekoľko tehlových murovaných fabrických komínov vyšších ako sto metrov. Jeden z nich stojí v Košiciach, v areáli
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
bývalej magnezitky, neďaleko sídliska Ťahanovce a rovnomennej obce. Komín vysoký 116 metrov, ktorého cenu odhadli pred niekoľkými rokmi znalci na približne 1,7 milióna korún, sa rozhodol majiteľ pozemku, kde komín stojí, odstreliť.
"Najmä preto, lebo ako letová prekážka musí byť v noci osvetlený," objasňoval hlavný dôvod chystaného odstrelu komína jeho vlastník, ktorý nás požiadal o anonymitu. "Mali sme chlapa s horolezeckým výcvikom, ten na komíne žiarovky vymieňal, ale kovové schodíky na objekte sú už v takom stave, že nikto nechce riskovať život. Momentálne si firma, ktorá bude robiť odstrel, vybavuje potrebné povolenia. Schváliť náš zámer musia znalci z úradu životného prostredia, banského úradu, elektrikári, plynári a ďalšie inštitúcie."
Ako sme sa dozvedeli, písomné žiadosti na odstrel komína zatiaľ úrady, ktoré o tom budú rozhodovať, nedostali. "Viem, že ten pán majiteľ to chystá, ale žiadosť ešte nemáme," povedal nám Ján Farkaš, starosta MČ Ťahanovce, ktorej vedenie má právomoci stavebného úradu a teda musí odstrel schváliť.
"Ak pôjde v tomto prípade o trhacie práce, vykonávateľ bude musieť mať povolenie na to od nás, žiadosť sme takisto doteraz nedostali," uviedol predseda Obvodného banského úradu Košice Dušan Čellár. "Ako by to malo vyzerať v praxi? Tak, ako keď sa rúbe strom. Do komína sa urobí takzvaný deštrukčný rez a komín sa pomocou smiešne malého množstva trhaviny doslova podrúbe."
Podľa majiteľa komína je priestor bývalej magnezitky doslova životu nebezpečený. Asi pred pol rokom sa tam zrútila časť budovy a pochovala v ruinách bezdomovca. Niet takmer dňa, aby niektorý z majiteľov (areál má troch majoritných a viacero menších vlastníkov) nemusel z objektu vyháňať sociálne odkázaných ľudí, ktorí tam zbierajú rôzne kovy a odnášajú ich do zberných surovín.