v Košiciach. Všetky nehnuteľnosti už boli predané v predchádzajúcich kolách speňažovania. Posledná budova na Komenského ulici, v ktorej bolo sídlo spoločnosti, sa predala na druhý pokus ešte v apríli. Podľa správcu konkurznej podstaty JUDr. Vladimíra Bajtoša v podstate už niet čo predávať a z tohto kola sa už neočakávajú vysoké výnosy. Doteraz sa nespeňažilo už len zopár motorových vozidiel a kancelárske zariadenie v Bratislave.
Samostatnou kapitolou sú pohľadávky, ktoré sú problematické. Ide prevažne o sporné, ktoré boli postúpené tretím subjektom a vymáhajú sa súdnou cestou. Ich hodnota je približne 1,3 miliardy korún. Už dnes je zrejmé, že súdne spory nebudú uzavreté v krátkom čase, pretože sa konania ešte nezačali. Napriek tomu, že je speňažovanie nehnuteľného a hnuteľného majetku takmer ukončené, koniec konkurzného konania je ešte veľmi vzdialený. Veritelia si budú musieť na vyplatenie časti svojich vkladov ešte nejaký čas počkať. Vidina sľubovaných 58-percentných výnosov sa rozplynula už dávno, teraz im nezostáva iné, než nádej, že sa niekedy dočkajú mizivého percenta toho, čo do tejto nebankovky dôverčivo vložili.
Pohľadávky si voči spoločnosti Horizont uplatnilo vyše 47-tisíc veriteľov v celkovom objeme viac než 10 miliárd korún. Po preskúmaní prihlášok sa ich počet zredukoval na 42-tisíc. Najväčším veriteľom s pohľadávkou vo výške 5 mld Sk je nebanková spoločnosť B.M.G. Invest v konkurze. Traja konatelia Horizontu sú už obvinení z trestného činu neoprávneného podnikania, porušovania záväzných pravidiel hospodárskeho styku a podvodu. Svojim klientom spôsobili škodu presahujúcu 16,5 mld. Sk. Uzatvorili 240-tisíc zmlúv s približne 170-tisícmi klientov.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári