Parazita cicajúceho iba v noci si vystriehla a vo fľaštičke doniesla na Univerzitu veterinárskeho lekárstva v Košiciach. Záver odborníkov znel, že sú to ploštice. Podobných prípadov je čoraz viac a čo je zarážajúce, zďaleka nejde iba o problémy sociálne slabších vrstiev s nízkym hygienickým štandardom.
"Prvý takýto prípad sa objavil minulý rok a postupne pribúdali ďalšie. Za rok sme ich zaznamenali asi tridsať, pričom v tomto období nás navštívi do mesiaca aj 5-6 ľudí s plošticami. Ide o ploštice posteľné, ktoré dokážu ľuďom značne znepríjemniť život," hovorí Doc. MVDr. Alica Kočišová, PhD. z Ústavu parazitológie, chorôb rýb, včiel a zveri Univerzity veterinárskeho lekárstva v Košiciach (na snímke).
V rámci Košíc sa už vyskytli ploštice vo všetkých mestských častiach. Priniesli ich ľudia z najstarších sídlisk, ako sú Podhradová, Sever a Terasa, ale aj novších, ako Furča a Ťahanovce. Čo je pre parazitológov prekvapujúce, najviac prípadov bolo práve z Ťahanoviec. Posledný sa však v týchto dňoch objavil na Jazere, kde ploštice útočili v domácnosti najmä na malé deti. Boli doštípané na celom tele a už sa u nich objavila alergická reakcia na štípance.
"Ploštice môžu zamoriť tak rodinné domy, ako i panelákové byty. Šíria sa aj do domovov, ktorých obyvatelia majú vysoký hygienický štandard. Stávajú sa pritom problémom takého významu, akým je zamorenie domácností rusom domovým, ktorý naopak začína v Košiciach ustupovať," poznamenáva docentka Košičová.
O prítomnosti ploštíc v byte svedčí typický štipľavý zápach a drobné hrdzavo-hnedé škvrnky na posteli a nábytku. Ide o výkaly, ktoré vyzerajú ako rozsypané korenie v tvare prepolenej šošovičky.
Ploštice pritom na človeku neparazitujú trvalo ako napríklad vši. Počas dňa sú schované na rôznych miestach v škárach, puklinách, posteľných matracoch či v nábytku alebo za ním, a nacicať sa vyliezajú až v noci. Najradšej štípu na mieste s tenkou kožou, hlavne na nohách a bruchu, ale doštípané môže byť naozaj celé telo. Akonáhle vstaneme a zasvietime, rýchlo ujdú. Takže ako môžno objaviť? Jediné čo ostáva, je si ich vystriehnuť...
Proti plošticiam nestačí bojovať individuálne
Ploštica v našich podmienkach neprenáša žiadne závažné ochorenia, ale jej štípance sú veľmi nepríjemné a u alergikov dochádza k veľkému opuchu. Po rozoškrabaní kože sa môžu ľahko do ranky zaniesť baktérie a vírusy.
Parazit je tmavohnedej farby a dosahuje veľkosť asi štyri milimetre, po nacicaní o niečo viac. Pre plošticu posteľnú je typické sploštené telo, vzdialene pripomína väčšiu bzdochu. Samička nakladie za život asi 200 vajíčok a za ideálnych podmienok rastie počet ploštíc geometrickým radom. Vývojový cyklus od vajíčka po dospelého jedinca trvá asi štyridsať dní, ale všetko závisí od dostatku potravy. Ak chýba hostiteľ, ploštice dokážu dlho hladovať zo štrnástich mesiacov svojho života sa môžu celých dvanásť postiť. Ak odídete na niekoľko mesiacov z domu, parazit si na vás počká.
"Nepomôže výber plávajúcej podlahy namiesto koberca. Ploštice sa môžu ‚zahniezdiť' v posteli, za nábytkom či priamo v ňom. Domov si ich môžeme priniesť spolu so starším nábytkom či krásnou starožitnosťou. Pred niekoľkými rokmi sa stal prípad, keď sa našli ploštice v starožitných hodinách. Objavil ich hodinár, ku ktorému ich majitelia odniesli ako nefunkčné nešli však iba preto, že boli plné ploštíc... Tiež sa stalo, že si domov doniesli ploštice zdravotníci spolu s vyradenými starými dekami," spomína MVDr. Kočišová.
Podľa nej sa neoplatí o probléme mlčať a riešiť ho vlastnými silami. Hanba v tomto prípade nie je namieste. O situácii je nutné informovať správcu bytov a žiadať o postrek celej stúpačky. Firmy poskytujúce takzvané DDD-služby pritom v prípade ploštíc realizujú takzvaný bariérový postrek, keď sa insekticídy striekajú na miesta potenciálneho výskytu parazitov. Postrekom však starosti nekončia. Vhodné je následne vyprášiť a vystriekať matrace a keďže sa ploštičie vajíčka nezničia bežným praním, posteľnú bielizeň vyprať a vyvariť alebo prežehliť pri vysokej teplote naparovaciou žehličkou.
Podľa Daniela Repku z firmy Deratex-eko je problém ploštíc v lete oveľa vypuklejší ako v zime. V posledných dvoch mesiacoch ich v tejto súvislosti na pomoc volali ľudia z košického sídliska KVP, Furča a Nad jazerom.
"Častejšie zasahujeme v sociálne slabších domácnostiach, ale ploštice sa vyskytujú aj v tých lepších. V tejto súvislosti môžem predovšetkým doporučiť to, aby ľudia každý kus staršieho nábytku zo starožitností, bazáru či výpredaja poriadne skontrolovali. Predídu tým nielen zavlečeniu ploštíc, ale i iného nepríjemného hmyzu, ako napríklad švábov," poznamenal.
(jg)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári