vinnou z trestných činov zneužívania právomoci verejného činiteľa a falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate a úradnej uzávery. Za to jej uložil úhrnný trest jeden rok s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu v trvaní 20 mesiacov.
Uvedený trest si vyslúžila za skutok, ktorého sa dopustila v čase od 20. marca do 7. apríla 2000, keď na základe objednávky od nezistenej osoby, vyhotovila a sfalšovala cestovný pas. Staršia referentka Oddelenia cudzineckej polície a pasovej služby Policajného zboru Michalovce ho totiž vystavila na meno svojho brata, ale s fotografiou cudzinca Vyacheslava S. Tento cestovný pas bol zaistený pri domovej prehliadke expolicajta Petra T. zo Slovenského Nového Mesta.
Obžalovaná sa k spáchaniu trestných činov, ktoré jej kladie za vinu obžaloba, nepriznala. V prípravnom konaní uviedla, že sa na výrobe cestovného pasu na meno svojho brata vôbec nepodieľala.
"Ja som v tom čase nepracovala priamo pri vydávaní cestovných dokladov. Môj brat si vtedy skutočne prevzal pas, ale ešte v ten istý deň ho stratil. Prišiel za mnou do práce a spolu sme to išli oznámiť službukonajúcemu policajtovi, ktorý o tom spísal záznam," uviedla na svoju obranu Erika.
Z výsluchu jej brata vyplynulo, že na jar 2000 uvažoval o ceste do USA. V súvislosti s tým sa dozvedel, že je lepšie mať čistý cestovný pas, teda bez záznamov o predchádzajúcich cestách do zahraničia. Svedok tvrdil, že to bol dôvod jeho žiadosti o vydanie nového cestovného pasu.
"Po tom, čo som si pas prevzal, som šiel so synom do predajne potravín. Tam mi ho niekto ukradol z nákupnej tašky," vypovedal Martin a poprel, že pozná Vyacheslava S. Svedka vystriedala v ´rečnisku´ pracovníčka pasovej služby v Michalovciach, Henrieta G. Tá kategoricky poprela, že by vyhotovila cestovný pas na meno Martina M. Uviedla k tomu len to, že každý ´pasovák´ mal pridelené svoje heslo na vstup do počítača, ale spomenula si na fakt, že v kritickom čase mali s heslami problémy. Výrobu pasu pre Martina M. poprela aj Anna M., ďalšia pracovníčka uvedeného oddelenia.
Inkriminovaný cestovný doklad, ktorý používal Vyacheslav S. na cesty do zahraničia, podrobne preskúmali bratislavskí a košickí znalci Kriminalisticko-expertízneho ústavu PZ.
Zo záverov prvého posudku vyplynulo, že cestovný pas na meno Martina M., v ktorom sa nachádzala fotografia Vyacheslava S., bol predložený na skúmanie s čiastočne rozvrstenou dátovou stránkou, poškodeným papierom a podtlačou pozdĺž ľavého okraja fotografie. Toto všetko mohlo svedčiť o manipulácii s uvedenou stránkou, ale či došlo k výmene fotografie, znalci jednoznačne nepotvrdili.
Výsledkom skúmania druhej skupiny znalcov bolo zistenie, že pod fotografiou Vyacheslava S. neboli nájdené žiadne stopy po prelepovaní. Navyše, jeho fotografia bola nalepená tým istým druhom lepidla, ako sa nachádzalo pod fotografiou Martina M. v žiadosti o vydanie pasu. Okrem toho na obidvoch dokladoch, ktoré znalci preskúmali, bola použitá rovnaká technika nanášania lepidla.
Na základe vykonaného dokazovania Okresný súd v Trebišove dospel k záveru, že žiadosť o vydanie cestovného pasu pre Martina M. vypísala a prijala na realizáciu na Oddelení cudzineckej a pasovej služby v Michalovciach, obžalovaná Erika K. Sama ho vyrobila, pričom do pasu nalepila fotografiu Vyacheslava S., prevzala a aj zapísala do protokolu o vyhotovení cestovných dokladov. Svedčila o tom aj jej šifra, ktorú v tom čase používala.
Spolu s Erikou zahrieval trestnú lavicu okresného súdu aj Peter T., u ktorého sa pri domovej prehliadke našiel uvedený sfalšovaný cestovný doklad.
Z dokazovania pred súdom vyplynulo, že bývalý starší referent Oddelenia cudzineckej polície v Slovenskom Novom Meste prijímal cez Vyacheslava S. objednávky od občanov bývalého Sovietskeho zväzu a podieľal sa na vyhotovovaní sfalšovaných dokladov. Za úplatok, ktorý mu sľúbil, naviedol ´pasováčku´ Emese K. z Trebišova (bola odsúdená už v roku 2003), aby vyhotovila dva ´pozmenené´ pasy. Išlo o ten istý princíp, aký použila obžalovaná Erika K.
Peter T. sa okrem toho podieľal aj na vyhotovovaní povolení na pobyt cudzincov. Boli u neho zaistené originály nevyplnených tlačív a tzv. hologramy, ktoré sa používajú ako ochranné prvky proti ich falšovaniu… Pri prehliadke jeho vozidla bolo zaistených 1 700 USD a 20 tisíc korún. Keďže išlo o finančné prostriedky získané od Vyacheslava S. resp. o odmenu za sfalšovanie pasov, tie spolu s mobilným telefónom zn. Nokia, ktorý bol použitý pri páchaní trestnej činnosti, prepadli v prospech štátu.
Súd uznal Petra T. vinným z návodu na trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa, z falšovania a pozmeňovania verejnej listiny a z nepriamej korupcie. ´Odmenil´ ho úhrnným trestom 15 mesiacov s podmienečným odkladom na trojročnú skúšobnú dobu.
Obidva rozsudky sú právoplatné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári