aktuálna vzhľadom na nadchádzajúcu dovolenkovú sezónu, ale najmä vzhľadom na nekonečné rady na pasových oddeleniach. No a keďže od prvého júla sa zvyšuje životné minimum, prinášame aj informácie o tom, do akej miery ovplyvní ďalšie dávky.
Cestovný doklad je verejná listina, ktorou občan preukazuje svoju totožnosť, štátne občianstvo a ďalšie skutočnosti obsiahnuté v údajoch uvedených v cestovnom doklade. Cestovný doklad je majetkom Slovenskej republiky.
Problematiku cestovných dokladov upravuje najmä zákon č. 381/1997 Z. z. o cestovných dokladoch v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon").
Cestovný doklad je majetkom Slovenskej republiky. Podľa § 5 zákona sa rozoznávajú nasledovné druhy cestovných dokladov:
- cestovný pas,
- diplomatický pas,
- služobný pas,
- cestovný preukaz,
- cestovný preukaz totožnosti,
- náhradný cestovný doklad Európskej únie,
- iný doklad.
Upozornenie: Od 1. 1. 2005 musí mať dieťa staršie ako 5 rokov vlastný cestovný doklad. Od tohoto dátumu môže mať tak isto každý občan maximálne 2 pasy.
Podľa § 6 zákona, cestovný pas vydáva občanovi okresné riaditeľstvo Policajného zboru príslušné podľa miesta trvalého alebo prechodného pobytu občana. Tento stav platí do 30. 6. 2006, kedy táto kompetencia prejde na obvodné úrady.
Od 1. 7. 2006 budú cestovné pasy vydávať obvodné úrady príslušné podľa miesta trvalého pobytu (ak občan nebude mať trvalý pobyt na území SR, podľa jeho posledného trvalého pobytu na území SR, a ak občan nemal trvalý pobyt na území SR, vydá cestovný pas Obvodný úrad Bratislava). Cestovný pas bude môcť na základe odôvodnenej žiadosti vydať aj iný obvodný úrad ako príslušný obvodný úrad.
Cestovný pas sa vydáva s územnou platnosťou do všetkých štátov sveta. Cestovný pas sa občanom vydáva s platnosťou na 10 rokov; občanom mladším ako 5 rokov sa vydáva s platnosťou na 2 roky a občanom od 5 rokov do 15 rokov sa vydáva s platnosťou na 5 rokov.
Občan, ktorý je držiteľom cestovného dokladu je (podľa § 24 zákona) povinný:
- chrániť cestovný doklad pred stratou, odcudzením, poškodením alebo zneužitím,
- odovzdať neplatný cestovný doklad orgánu, ktorý ho vydal, v zahraničí zastupiteľskému úradu a na vyžiadanie policajnému útvaru,
- odovzdať cestovný doklad, ktorý bol vydaný na obdobie výkonu funkcie alebo na čas nevyhnutný na splnenie určených úloh, ak pominuli dôvody, pre ktoré bol vydaný,
- ohlásiť neodkladne stratu alebo odcudzenie cestovného dokladu orgánu, ktorý ho vydal,
- ohlásiť stratu alebo odcudzenie cestovného dokladu v zahraničí zastupiteľskému úradu, ak medzinárodná zmluva neustanovuje inak.
Cestovný doklad sa nesmie odovzdávať ani prijímať ako záloha a nesmie sa odovzdávať ani odoberať pri vstupe do objektu alebo na pozemok.
Kto nájde alebo inak získa cestovný doklad iného občana, je povinný ho neodkladne odovzdať príslušníkovi Policajného zboru, príslušníkovi Železničnej polície, zamestnancovi obecnej polície alebo obci, ktorí zabezpečia jeho odovzdanie orgánu, ktorý cestovný doklad vydal. Túto povinnosť má aj ten, komu bol vydaný nový cestovný doklad za doklad stratený alebo odcudzený, ak svoj predchádzajúci cestovný doklad získa späť, a ten, kto má alebo získa cestovný doklad osoby, ktorá zomrela alebo bola vyhlásená za mŕtvu
Vydávanie cestovných dokladov
Cestovný doklad sa vydáva na základe žiadosti. Občan, ktorému má byť cestovný doklad vydaný, musí byť pri podaní žiadosti osobne prítomný s výnimkou občana, ktorý pre bezvládnosť tak nemôže urobiť (§ 13).
Bezplatné je vydanie cestovného dokladu v prípadoch uvedených v § 14a zákona:
- ak došlo k zmene rodného čísla občana z úradnej moci,
- ak bola v cestovnom doklade zistená chyba zapríčinená výrobcom cestovného dokladu alebo chyba zapríčinená orgánom, ktorý cestovný doklad vydal.
Poplatky
V ostatných prípadoch sa vydanie cestovného dokladu spoplatňuje (položka 23 sadzobníka správnych poplatkov) nasledovne:
- do 30 dní pre dospelú osobu 1000 Sk
- do 30 dní pre dieťa od 5 do 15 rokov 400 Sk,
- do 30 dní pre dieťa mladšie ako 5 rokov 250 Sk.
Ak sa cestovný doklad vydáva urýchlene na výslovnú žiadosť poplatníka, poplatok sa vyberie vo výške štvornásobku príslušnej sadzby, teda 4 000 Sk.
V prípade vybavovania pasu prostredníctvom konzulárnych a zastupiteľských úradov SR v zahraničí sú poplatky vyššie.
Praktická rada: V súvislosti so vstupom SR do EÚ:
- platnosť starých cestovných dokladov sa nepredlžuje, pri skončení doby ich platnosti je nutné požiadať o vydanie nového cestovného dokladu,
- staré cestovné doklady zostávajú v platnosti až do doby v nich uvedenej.
(Zdroj: www.obcan.sk)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári