nepovšimnuté roky chátralo medzi stromami a krovím pod hŕbou odpadkov, objavila rodina Porvažníkových z Brekova. Syn Slavomír so svojou mamou zachránili pietne miesto pred večným zabudnutím.
O najmenej dvesto rokov starých hroboch nevedeli dokonca ani miestni zástupcovia Židovskej náboženskej obce, hoci leží hneď vedľa frekventovanej cesty zo Strážskeho do Humenného. "Židovská komunita v Strážskom zanikla pred desaťročiami a tak nezostal nikto, kto by cintorín udržiaval. Postupne tak zmizol ľuďom z očí," hovorí jeden z posledných humenských Židov Juraj Levický.
Rodina Porvažníkových prevádzkuje neďaleko motorest Dvor pod Viničnou skalou. Keď začali kosiť a čistiť pozemky v okolí reštaurácie, narazili na náhrobné kamene. Ukázalo sa, že ide o starý židovský cintorín s rozlohou 739 metrov štvorcových. Bol naň smutný pohľad. "Ľudia si z tohto miesta urobili skládku. Cintorín totálne pokryla aj vegetácia, niekoľko metrové stromy vyrastali priamo z hrobov," hovorí Slavomír Porvažník, ktorý sa rozhodol zabrániť ďalšej devastácií cintorína. Objav nahlásili Ústrediu židovskej náboženskej obce a s ich povolením poodvážali odpadky a vyrúbali najväčšie porasty.
Rodina plánuje v jeseni po skončení vegetačného obdobia odstrániť zvyšok drevín, terén upraviť a vysadiť okrasnú zeleň. V spolupráci so židovskou organizáciou by sa chceli postarať aj o náhrobky. Množstvo náhrobných kameňov je totiž stále skrytých pod zemou, niektoré sú poprevracané, iné sú v zlom stave a potrebujú rekonštrukciu. Odkrytý cintorín sa teraz stal paradoxne zraniteľnejší voči vandalom, preto ho bude treba oplotiť. Najneskôr na druhý rok by ho chcel Porvažník pohrebisko sprístupniť verejnosti. "Potom sem môžu prísť ľudia, aby si uctili pamiatku svojich príbuzných, ktorí pred vojnou k tomuto kraju neoddeliteľne patrili," dodáva.
Podľa archívnych záznamov mala miestna židovská náboženská obec v Strážskom v roku 1841 šestnásť, v roku 1919 stoštyri a v roku 1930 šesťdesiat členov. Po objavení cintorína sa oň začali ihneď zaujímať potomkovia týchto ľudí žijúci zahraničí. Nedávno navštívil miesto starší manželský pár z Nemecka. "Sedeli ticho medzi náhrobkami tri hodiny," hovorí Porvažník. Levického zase kontaktovali americkí Židia. "Ponúkli sa, že zorganizujú zbierku, z ktorej by sa financovala výstavba oplotenia," poznamenal.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári