starostlivosti o deti so zdravotným postihnutím Cyprián. Práve tu našli útočisko matky detí s postihnutím, ktoré boli z bežného spoločenského i pracovného života, rovnako ako ich ratolesti, nedobrovoľne vyčlenené. Takéto ženy sú často prinútené prežiť svoj život na okraji spoločnosti, obetujúc svoje kvalifikácie a ambície. Podľa štatistík tvoria zhruba 10 až 15 percent populácie postihnuté deti, z toho dve percentá si vyžadujú doživotnú starostlivosť.
"Rovnaké percento žien-matiek je konfrontované s touto realitou. Doterajšie východisko, ktorou bola ústavná starostlivosť, často sprevádzali výčitky svedomia a frustrácia matky, v prípade, ak sa o dieťa stará sama, žije v abnormálnom psychickom a fyzickom napätí, často v hmotnej núdzi. Nehovoriac o tom, že vo väčšine prípadov, keď sa do rodiny narodí dieťa s postihnutím, zlyháva manželstvo, otec odchádza a matka zostáva sama, bez podpory. Ústavná starostlivosť o takéto deti v našom meste je podmienená dochádzkou. Komunitné centrum Cyprián je preto inovatívne, keďže prichádza ako prvé s možnosťou dennej, ale i časovo individuálnej bezplatnej starostlivosti o dieťa, kedykoľvek v prípade potreby matky," hovorí Dagmar Kozáková, koordiknátorka projektu za Detský klub zdravotne postihnutých detí a mládeže.
Centrum Cyprián poskytuje tiež možnosť zamestnať práve matky detí s ťažkým postihnutím z Košíc a okolia. Projekt je financovaný z Európskeho sociálneho fondu, vďaka čomu sa od začiatku roku mohlo v Centre zamestnať už sedem matiek, ktoré tvoria znevýhodnenú skupinu na trhu práce. "Starostlivosť o deti v našom komunitnom centre zabezpečuje lekárka, špeciálna a sociálna pedagogička, tri asistentky, diplomovaná fyzioterapeutka a hygienická pracovníčka. Poskytujeme celodennú starostlivosť pre desať detí (5 pracovných dní), čo predstavuje službu matkám, ktoré sa chcú vrátiť do zamestnania. Okrem toho sa vieme postarať o deti i v individuálnom časovom rozsahu, v prípadoch, keď matky potrebujú vypomôcť len na určitý čas, keď potrebujú niečo vybaviť, dopĺňajú si vzdelanie alebo hľadajú zamestnanie," pokračuje Dagmar Kozáková.
"Sme tu od ôsmej ráno do šestnástej večer a staráme sa zväčša o mladšie deti s rôznym postihnutím, podľa ktorého sa im následne individuálne venujeme a vytvárame im špeciálny program. Hráme sa, učíme ich vykonávať jednoduché činnosti, ktoré sú súčasťou potrieb každodenného života, súčasťou pobytu sú i rôzne masáže, rehabilitácie," povedala nám mamka postihnutého Martina Marta Jarošová, ktorá pracuje v centre. "Takéto niečo už malo vzniknúť pred desiatimi rokmi, veľmi to tu chýbalo. Doteraz som možnosť niekde s dôverou zveriť dieťa nemala. A čo to pre nás znamená? Viete, čo to je oddýchnuť si na tri, štyri hodiny od neustálej starostlivosti a venovať sa len sebe? To vie ozaj pochopiť len mamička, ktorá má dieťatko s postihnutím."
V komunitnom centre Cyprián tiež nájdete informačno-poradenské centrum pre matky detí s ťažkým zdravotným postihnutím z výchoslovenského regiónu. Tu totiž ich problém rezonuje posilnený slabou životnou úrovňou, nezamestnanosťou, pretrvávajúcimi zastaranými sociálnymi službami a všeobecne zaostávajúcou integráciou detí s postihnutím do spoločnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári