augusta 1660.
1799 - v Moskve sa narodil najväčší ruský romantický básnik Alexander Sergejevič Puškin, zakladateľ novodobej ruskej literatúry. V dráme sa inšpiroval Shakespearom (Boris Godunov). K vrcholom európskej romantickej prózy patrí cyklus Belkinove poviedky, novela Kapitánova dcéra a poviedka Piková dáma, v ktorých dôsledne rešpektuje atmosféru panujúcu v jednotlivých vrstvách ruskej spoločnosti. Písal tiež literárne kritiky, publicistiku, vydával literárny časopis Sovremennik (Súčasník). Najvýznamnejšie je však jeho básnické dielo: rozprávkový epos Ruslan a Ľudmila, poémy Kaukazský zajatec, Bachčisarajská fontána, Cigáni a román vo veršoch Eugen Onegin. Tragikomický romantický hrdina tu prvýkrát v ruskom písomníctve stelesňuje osud tzv. zbytočného človeka. Puškin napísal tiež historické poémy Poltava a Medený jazdec a veršované rozprávky. Jeho dielo inšpirovalo hudobných skladateľov. Puškin zomrel 10. februára 1837 v Petrohrade v súboji s francúzskym prisťahovalcom Georgeom dďAntésom.
1861 - v Turčianskom sv. Martine sa začalo dvojdňové slovenské národné zhromaždenie, ktoré prijalo Memorandum národa slovenského - programový dokument slovenských národných požiadaviek. Asi šesťtisíc zástupcov slovenského národného života z celého územia Slovenska v štyroch bodoch žiadalo zabezpečenie svojbytnosti slovenského národa ústavnými zákonmi, jeho rovnoprávnosť, zákonité vymedzenie území, jazykové, školské, administratívne a osvetové požiadavky. Memorandum odovzdala uhorskému snemu v Pešti delegácia na čele s Jánom Franciscim, požiadavky memoranda však splnené neboli. Do 1. svetovej vojny zostali základným programovým cieľom slovenského národného hnutia.
1862 - vo Vrbici sa narodil etnograf, fotograf a publicista Pavel Socháň. V r. 1914-19 žil v USA, v r. 1919 sa vrátil na Slovensko. Krátko bol tajomníkom Slovenskej ligy, spoluzakladateľ, tajomník a prvý hlásateľ Radiojournalu v Bratislave. Ľudové umenie popularizoval vo vyše 500 samostatne a časopisecky uverejnených prácach. Dokumentoval ho ako zberateľ a fotograf. Bol aktívnym ochotníkom a autorom divadelných hier Honorár, Sedliacka nevesta, Civilné manželstvo. Zomrel 26. januára 1941 v Bratislave.
1868 - narodil sa anglický námorný dôstojník a polárny bádateľ Robert Falcon Scott. Po viacerých úspešných výpravách do Antarktídy podnikol v r. 1901-04 cestu na južný pól, ktorý dosiahol 17. januára 1912 (mesiac po R. Amundsenovi). Na spiatočnej ceste s celou výpravou 30. marca 1912 zahynul.
1871 - pri príležitosti 10. výročia Memoranda národa slovenského sa v Martine zišli osobnosti slovenského národného hnutia a rozhodli sa, že sa na budúcich voľbách do uhorského snemu (12. 6. - 12. 7. 1872) zúčastnia ako samostatná politická strana s vlastnými kandidátmi. Konferencia v Martine znamenala faktické utvorenie strany, ktorá dostala meno Slovenská národná strana. Tlačovým orgánom SNS sa stali Národné noviny, orientovala sa na tradičné hodnoty memorandovej politiky a na slovanskú vzájomnosť pod ruským vedením, v ktorej videla riešenie slovenskej otázky.
1875 - narodil sa nemecký spisovateľ Thomas Mann, brat Heinricha Manna, otec Klausa Manna. Žil v Mníchove, kde pracoval v redakcii satirického časopisu Simplicissimus, v r. 1933 emigroval, v r. 1936 prijal československé občianstvo. V r. 1938 odišiel do USA a v r. 1944 sa stal občanom USA. Po vojne žil v Španielsku. Z diela: Kúzelný vrch, Doktor Faustus, Buddenbrookovci, Mário a kúzelník. Mnohé diela boli sfilmované, napr. Smrť v Benátkach, Buddenbrookovci a prekladané do mnohých jazykov. Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1929). Zomrel 12. augusta 1955.
1903 - narodil sa arménsky skladateľ, dirigent a pedagóg Aram Chačaturjan, profesor na konzervatóriu v Moskve. Autor baletov Gajane (s populárnym Šabľovým tancom), Spartakus, orchestrálnych diel, symfónií, klavírnych a komorných skladieb, vokálnej, scénickej a filmovej hudby. Zomrel 1. mája 1978.
1961 - zomrel švajčiarsky psychiater, psychológ a filozof Carl Gustav Jung, zakladateľ analytickej psychológie. Profesor univerzít v Bazileji a Zürichu, spolupracovník, neskôr kritik S. Freuda. Založil vlastnú školu analytickej psychológie, vytvoril typológiu introvertnej a extrovertnej osobnosti a teóriu kolektívneho nevedomia. Narodil sa 26. júla 1875.
1968 - v Los Angeles zavraždili počas prezidentskej kampane Demokratickej strany amerického politika a štátnika Roberta Francisa Kennedyho, brata prezidenta USA J. F. Kennedyho. V r. 1961-64 bol R. Kennedy ministrom spravodlivosti, od r. 1964 senátorom. Narodil sa 20. novembra 1925.
1996 - v Brne zomrel český architekt Vladimír Karfík. V r. 1925 vyštudoval architektúru na ČVUT v Prahe. Pracoval v ateliéroch Le Corbusiera v Paríži a F. L. Wrighta v Chicagu. V r. 1930-46 pracoval ako vedúci architekt Baťovej stavebnej kancelárie v Zlíne. V r. 1947-71 učil na Fakulte architektúry SVŠT v Bratislave, v r. 1978-82 prednášal ako hosťujúci profesor na The Old University of Malta a okrem toho tiež na mnohých ďalších univerzitách sveta. Laureát štátnej ceny, nositeľ Ceny Dušana Jurkoviča, Ceny Emila Belluša za celoživotné dielo a ďalších vyznamenaní. Čestný člen Amerického inštitútu architektov (1984). Jeden z hlavných predstaviteľov funkcionalizmu a konštruktivizmu v staviteľstve 30. rokov minulého storočia v Československu. Priekopník montovaných celopanelových konštrukcií. Jeho dielo sa nachádza okrem Českej republiky a Slovenska i v mnohých krajinách sveta. Autor viacerých kníh, skrípt a učebníc. Narodil sa 26. októbra 1901 v Idriji, Juhoslávia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári