obrovské rozdiely vo výsledkoch na školách s porovnateľnou úrovňou.
"Maturity nastavili zrkadlo skutočnej úrovene stredných škôl. Maturitné skúšky nedopadli dobre, máme síce zatiaľ len predbežné výsledky zo škôl, kde už skončili, ale napríklad na jednej odbornej škole, kde končilo 121 žiakov v piatich triedach, až 24 z nich prepadlo. Problém sa ukázal aj v obchodných akadémiách. Napriek tomu, že k ich profilu patrí zabezpečenie dobrej jazykovej výbavy absolventov, mali najviac prepadajúcich práve z cudzích jazykov," hovorí prednostka Krajského školského úradu v Košiciach Mgr. Helena Jeníková.
Ako dodala, nedávno realizovaný monitoring vedomostí žiakov základných škôl v podstate doplnia výsledky maturitnej skúšky. Tie reálne ukážu, aká je v skutočnosti kvalita stredných škôl. "Na stredných školách sa prejavili značné rozdiely v úrovni vedomostí maturantov. Priemer známok z maturitných skúšok sa pohybuje od 1,2 do 4 na školách podobného typu. Mala by tam však byť rovnaká úroveň, pretože maturitné vysvedčenie má v konečnom dôsledku približne rovnakú váhu."
Problémom nie sú len maturity, ale práve tie ukazujú na niekoľko problémov, ktoré v školstve pretrvávajú. "Je tu veľa faktorov, ktoré ovplyvnili tieto výsledky. Treba urobiť analýzu a následnú nápravu. Jedným z faktorov je obrovský nárast gymnázií v Košiciach, ktorých máme už osemnásť. Vzhľadom na ich počet je veľký boj o žiakov, ktorých gymnáziá prijímajú veľké množstvo, len preto, aby fungovali. Logicky sa však znižuje kvalita vzdelávacieho procesu," vysvetľuje prednostka KŠÚ a dodáva, že treba urobiť zmeny.
"Musí existovať časť škôl, napríklad gymnázií, ktoré budú pripravovať elitu na najvyššej úrovni. Je preto potrebné sa nad tým zamyslieť, dať návrhy, čo zmeniť aj vo vyhláške o prijímaní na štúdium na stredných školách. My už určité zmeny navrhujeme a máme zatiaľ dobré odozvy."
Školy počas problémov s maturitami dávali jasne najavo aj nespokojnosť so skutočnosťou, že na ich priebeh nedostali peniaze. Po tom, čo sa matematika na úrovni "A" musela opakovať, náklady stúpli. Riaditelia škôl sa zastrájajú, že budú požadovať peniaze v rámci dohodovacieho konania. "Môžem prezradiť, že náklady, ktoré sú spojené s opakovaním maturít, budú hradené a školy dostanú peniaze. Podobne tak náklady, ktoré spôsobila nie najlepšia distribúcia tlačív zo strany ŠEFT, budú preplatené jednou faktúrou."
V Košickom kraji v tomto roku maturuje necelých 10-tisíc žiakov. Ústne maturity by mali stredoškoláci absolvovať do 10. júna. Písomné skúšky, ktorých súčasťou bola aj externá maturita, sa uskutočnili v apríli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári