zahoďte škatuľku s cigaretami!
Fajčenie škodí zdraviu! To vie hádam každý, no nie každý sa tým riadi. V SR fajčí v priemere 34 % obyvateľstva, z toho 43 % mužov a 26 % žien. U žien má tento zlozvyk mnohé špecifiká, o ktorých sme sa porozprávali s lekárom interného oddelenia - MUDr. Mariánom Palinským. Možno sa nám podarí odradiť aspoň jednu z vás od toho, aby ste si pri čítaní tohto článku zapálili obľúbenú cigaretku...
"V spoločnosti je veľmi dobre známy a médiami rozšírený fakt, že fajčenie podporuje výskyt srdcovo-cievnych a onkologických ochorení. Dalo by sa povedať, že nikto by nemal fajčiť - v žiadnom prípade. Aj po poslednom európskom kardiologickom kongrese sme sa rozchádzali s tým, že by sme sa mali v prvom rade snažiť odučiť našich pacientov fajčiť," prezradil nám MUDr. M. Palinský (snímka vľavo).
Pri srdcovo-cievnych ochoreniach by pacient mal ultimatívne prestať fajčiť, pretože vtedy dochádza k uzatváraniu ciev celého organizmu. "Je pravda, že u žien v ich reprodukčnom období pôsobí hormón estrogén, ktorý ich v istej miere chráni pred srdcovo-cievnymi ochoreniami. Nie však pred onkologickými! U žien fajčiarok totiž vidíme vyššie percento výskytu rakoviny prsníka, dýchacích ciest a rakoviny močopohlavného ústrojenstva."
Estrogén ženu do klimaktéria chráni - pokiaľ nemá vrodenú predispozíciu, srdcovo-cievne ochorenia sa u nej výrazne neprejavujú. "Avšak - dalo by sa povedať - že v klimaktériu ´dobiehajú´ ženy mužov čo sa týka vedľajších účinkov fajčenia a ako povedal jeden uznávaný gynekológ - profesor Borecký - niet väčšej hlúposti, ako keď fajčí žena v klimaktériu."
U fajčiarok sa navyše dostaví menopauza predčasne a majú viac problémov s prechodom. U fajčiacich žien po menopauze majú kosti menšiu hustotu ako u nefajčiarok, preto je u nich vyššie riziko zlomeniny krčka stehennej kosti v porovnaní s nefajčiacimi ženami. U fajčiacich žien je zvýšené riziko smrti z náhlej cievnej príhody. Tieto riziká sa podstatne znižujú za 1-2 roky, ak fajčiarky prestanú fajčiť, a po 10-15 rokoch nefajčenia klesajú na úroveň rizika u nefajčiarok!
Ďalším faktorom, ktorý súvisí so ženou a fajčením, je užívanie antikoncepčných tabletiek. "U žien, ktorú užívajú perorálnu antikoncepciu a fajčia, vidíme tendenciu k zvýšenému zrážaniu krvi a to vedie k zápalovým ochoreniam žíl dolných končatín a následne k embolizácii pľúc. S fajčením vzrastá riziko nežiadúcich účinkov takejto antikoncepcie."
Ak sa už žena rozhodne zničiť si fajčením zdravie - je to jej vec, v tehotenstve však nie je zodpovedná iba za svoje zdravie... "Je dokázané, že ženy, ktoré počas tehotenstva fajčia, privádzajú na svet deti s oveľa nižšou hmotnosťou - je to nežiadúci efekt nikotínu v tele matky." Podľa výskumov, deti, ktorých matky fajčia po štvrtom mesiaci tehotenstva desať alebo viac cigariet denne, dosahujú v škole horšie výsledky.
Fajčiaca matka je negatívnym modelom, ktorý môže ľahko vypestovať podobný fajčiarsky návyk aj u vlastných detí. "Je pravdepodobné, že dieťa matky fajčiarky skončí tiež ako fajčiar. A tieto deti sú viac náchylné k ochoreniam dolných a horných dýchacích ciest, majú častejšie infekty ako ostatná populácia." Deti sú totiž veľmi vnímavé na škodlivé pôsobenie pasívneho fajčenia a koncentrácie nikotínu v slinách detí, ktorých rodičia fajčia, ukazujú, že v domácnostiach, kde obaja rodičia fajčia, ´dostávajú´ deti dávku nikotínu, ktorá odpovedá 80 cigaretám za rok. Bronchitída, pneumónia, astma a ďalšie chronické choroby dýchacích ciest sú významne častejšie u kojencov a malých detí, ktoré majú jedného alebo oboch rodičov fajčiarov. Deti rodičov, ktorí fajčia v období, kedy sú tieto deti ešte malé, majú vyššie riziko rakoviny v dospelosti - súčasne platí, že čím väčší je počet fajčiarov v domácnosti, tým vyššie je riziko rakoviny pre nefajčiarov v rodine.
Nemenej podstatné by pre vás malo byť, že fajčenie sa negatívne podpisuje aj pod vás vzhľad. "Žena fajčiarka už na prvý pohľad pôsobí staršie na svoj vek. Fajčením veľmi trpí pokožka nie len tváre ale celého tela." Často sa vyvíja fajčiarska tvár - na pleti vznikajú vrásky, ktoré sa šíria kolmo od hornej i dolnej pery alebo od očných kútikov, tvár sa stáva vychudnutou, je rozbrázdená plytkými i hlbšími vráskami a nadobúda žltavé zafarbenie. Po zanechaní fajčenia sa tieto zmeny zvyčajne rýchlo upravujú, pretože pleť dostáva viac kyslíka. "Trpí nie len pokožka ale i vlasy, nechty, zafarbujú sa zuby... Je potrebné tiež povedať, že žena fajčiarka má zvyčajne nižší sexuálny apetít už len z toho dôvodu, že u nej dochádza k menšiemu prekrveniu pohlavných orgánov. Navyše, takúto ženu sprevádza pach, ktorý mužov nefajčiarov odpudzuje," dodal MUDr. M. Palinský na záver. Tak čo, zahodili ste škatuľku cigariet do koša?...
Autor: Chcete byť krásne, zdravé?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári