Zažil aj veľké tragédie, kedy plakal ako malé dieťa
Súdni lekári sú svojská fajta. Denne skúmať mŕtvoly? To zanechá na človeku stopy. Tak to chápeme my ostatní. MUDr. Miroslav Szabo robí túto prácu 25 rokov, no žiadne známky deformity sme na ňom pri našich stretnutiach nezbadali. Iba dohodnúť sa na čase a mieste stretnutia bol obrovský problém. Je súdnym znalcom. Vypracovať jeden odborný posudok je niekedy riadna fuška.
Pred maturitou premýšľal čo ďalej. Lákali ho prírodné vedy, technika. "Ja som taký matematicko - analytický typ," podotkne. "Pán profesor biológie Tkáč ma na Šrobárke nasmeroval na medicínu." Tie kombinačné schopnosti sa mu v kariére súdneho lekára veľmi zišli. "Mojou úlohou, nadnesene povedané poslaním, je pomôcť pri hľadaní pravdy. V boji dobra so zlom vždy stáť na strane dobra. Aj keď občas je to tvrdý boj s nejasným výsledkom a často treba kvôli nemu prinášať aj obete..."
Za troma vetami sú stovky prípadov, kedy bolo treba v spleti ciest nájsť tú správnu. Pri pitve lekár poodhrnie závoj z tváre smrti. "Učil som sa od prípadu k prípadu. Lekárovi nestačia teoretické znalosti, to platí pre každé povolanie. Praxou sa aj lekár učí. Stanoviť príčinu smrti je niekedy ťažké. Prípad sa môže zdať celkom banálny, no pri pitve sa odhalí voľačo iné. Nečakané, prekvapujúce..." Do pitevne sa bežný smrteľník nikdy nedostane. Preto sú naše predstavy skreslené. Kolujú rozmanité historky o súdnych lekároch. Napríklad tá, že si pred "smenou" musia vypiť. Aby v desivom prostredí vydržali. "Môžem zodpovedne vyhlásiť, že som sa v živote neopil. A piť pred pitvou? Nikdy! Táto práca si vyžaduje sústredenie. Skladáte sklíčko po sklíčku vyhodnocujete množstvo údajov. Nemali by ste prehliadnuť ani zanedbateľné detaily. A v prvom rade analyticky myslieť."
Aj on je len človek. Skúmať telo, v ktorom sa už hostia červy, či je v pokročilom štádiu hnilobného rozkladu, to chce silný žalúdok a pevné nervy. "Mne sa tiež veľakrát stalo, že mi prišlo nevoľno. Keď som začínal, mama mi to vytýkala. Vraj to nie je robota pre moju citlivú povahu. A vidíte, vydržal som pri nej 27 rokov."
Strávil 3 dni v kóme
Všetko mohlo byť ináč. "V 3. ročníku na Lekárskej fakulte som mal ťažkú autonehodu. Sedel som na mieste spolujazdca, keď sme sa strašne vybúrali. Bol som tri dni v bezvedomí." spomína si na deň, kedy mu "zazvonila hrana". Štúdium na rok prerušil. Po promóciách zapracovala náhoda, tentoraz v jeho prospech. "Dozvedel som sa o voľnom mieste, hneď som sa tam hnal. Na Kliniku úrazovej chirurgie. A primár Bauer ma vzal! Bola to pre mňa česť. Dostal som skvelú školu, intenzívny kurz úrazovej medicíny. Keď som sa zapracoval, bol som nasadzovaný aj na urgentné prípady. Dalo mi to veľa."
Osud sa rozhodol znova si "zavtipkovať". Počas praxe na traumačke k nim priviezli bývalého spolužiaka po autonehode. "Bol celý rozlámaný, temer som ho nespoznal. Končatiny sme mu napravili, spevnili skrutkami. Po pár týždňoch šiel domov. A ja som cítil ohromnú radosť a zadosťučinenie. Že aj pacientom so ťažkými, komplikovanými poraneniami sme väčšinou dokázali pomôcť." Z tohto obdobia si doteraz pamätá ojedinelý prípad. "Zažil som jeden hromadný úraz. Zrazilo sa nákladné auto s autobusom plným ľudí. Trinástich priviezli k nám. Veľa z nich malo ťažké poranenia, zopár nám aj zomrelo..."
Ani lekári "konfrontovaní" so smrťou nie sú bez citu. "Ako každého človeka, aj mňa často premôže žiaľ. Laici si myslia, že lekári berú smrť ako niečo obyčajné, samozrejmé. Nie je to tak." Po skončení VŠ mu ani nenapadlo, že by mohol pracovať ako súdny lekár. "Tá práca mi pripadala neatraktívna, bola neadekvátne platená. Ale po niekoľkých týždňoch praxe ma znalecká činnosť akosi chytila. Priťahovala ma. Dokázať z medicínskeho hľadiska, že človek umrel tak a nie inak sa mi zdalo vzrušujúce."
Psíe chlpy viedli k vrahovi
Súdny lekár vstupuje často na neznámu pôdu. Nie je smrť ako smrť. Dieru v lebke môže zapríčiniť pád, úder, projektil a mnoho iných príčin. "Zisťovať okolnosti smrti je zaujímavé. Samozrejme, aj ja mám dni keď sa nedarí. Ťažkosti ale vždy vyváži pocit, že pomáham dobrej veci. U nás sa rozmohli vraždy, násilie, ľudia žijú v strachu. Súdni lekári vrahom dokazujú, že nebudú zabíjať beztrestne. Moderné metódy ich usvedčia. Dnes pracujeme na molekulárnej úrovni, vedecké analýzy vzoriek sú väčšinou nezvratným dôkazom." Moderné technológie dorazili aj na Slovensko, napríkad analýzy DNA. Ak vrah zanechal na mieste činu jediný vlas, má smolu. Platí to pre akékoľvek ľudské tkanivo, stačí pár buniek.
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, kde pôsobí, má široký záber. V jej laboratóriách sa robia rozmanité testy. Ak nie sú veci jasné pri pitve, zisťuje sa ďalej. "Vždy môže dôjsť k omylu. Môže zlyhať technika, človek. Ale dve rôzne metódy s identickým výsledkom sú nespochybniteľné." MUDr. Szabo sa stretol so stovkami prípadov, niektoré sú ozaj bizarné. "V Čiernej nad Tisou kedysi náhle zomrelo veľa ľudí. Z cisterny si "čapovali" metanol. Akúkoľvek prchavú látku v tele vieme nájsť tzv. plynovou chromotografiou. Je to špičková moderná metóda. Popri nej existujú aj iné."
No chemických látok sú desaťtisíce. Každá z nich sa dá v organizme nájsť? "Úplne každá nie. Súdny znalec potrebuje aj dobrú intuíciu. Podľa okolností každého prípadu. Ak nepostupuje cielene, môže zablúdiť." Súdna prax posledných rokov eviduje množstvo násilných smrtí, vrážd. Či už spáchaných v afekte, alebo cielene. "Mali sme trebárs otravu natriumazidom. Je to látka jedovatejšia než cyankáli. Zistiť ju je komplikované. Ale je vzácna, a to výrazne zužuje okruh pátrania."
Úrad zisťuje aj prítomnosť cudzorodých látok v krvi. S napredovaním vedy sa testy zdokonaľujú, ich výsledky sú čoraz exaktnejšie. "Analýza DNA teraz stojí približne 2 000 korún. Pred niekoľkými rokmi bola neporovnateľne drahšia. Z hľadiska dôkaznosti je dnes DNA rozhodujúca. Mali sme prípad, kedy sa na mieste činu našlo zopár psích chlpov. Na základe toho sme dokázali, že pes bol v čase vraždy na mieste činu."
Aj kvapka slín je stopa
Ak sa podarí nájsť relevantnú biologickú stopu, majú kriminalisti takmer vyhrané. "Stopy sliny na cigaretovom nedopalku, kúsok kože, kvapka krvi, spermie. Prakticky z každej bunky tela sa dá DNA určiť." V odbornej literatúre sú uvedené tisíce metód, ktoré súdni lekári využívajú. Nejeden zločin, ktoré dodnes nebol objasnený, by špičkové súčasné metódy vysvetlili.
Aj na Slovensku sa deje veľa šokujúcich prípadov. Neúmyselné zabitia, znásilnenia, beštiálne vraždy, pri ktorých vrahovia obeť dokonca mučia. "Niekedy s kolegami vyvrátime verziu činu. Dokážeme, že opisovaným spôsobom sa skutok nemohol stať. Ak pri práci na posudku potrebujem stanovisko experta, vyžiadam si ho. Jeho zistenia mi často veľmi pomôžu. Pre mňa sú určujúce fakty. Presné údaje. Nie som neomylný. Ak nové zistenia spochybnia môj úsudok, poopravím ho. Kým sa tak nestane, posudok nemám dôvod meniť."
Hodiny bádania, uvažovania, zbierania faktov. Kým sa súdny lekár dopracuje k posudku, trvá to neraz dlho. Ak ho podpíše, ide s kožou na trh. "Táto práca je ťažká, hovorím to aj za kolegov. Ak je telo v pokročilom štádiu rozkladu, musíme znášať smrad. Videl som aj s telá plné červov, vší, parazitov. Trebárs jedno rómske dieťa. A pitvu som navyše robil pred študentami. Preto znovu zdôrazňujem - mňa a mojich kolegov motivuje hľadanie pravdy. Hlavne preto má táto práca náplň, zmysel."
Laická verejnosť mylne stotožňuje súdne lekárstvo s patológiou. Telá po smrteľných úrazoch, otravy, násilné úmrtia, vraždy, samovraždy a takisto úmrtia pri operáciách, tie všetky pitvajú súdni lekári. Skúmajú aj možné pochybenie lekárov. Úmrtia doma na základe choroby, smrť prirodzeným spôsobom.
Aj lekári trpia, keď pacient zomrie
"Spätná väzba je podstatná. Pitva je cenná aj pre praktických lekárov. Môže potvrdiť, že pacienta správne diagnostikovali i liečili. Aj keď zomrel, nepochybili. Aj lekár vníma neraz smrť pacienta citlivo. Trápia ho výčitky, či nemohol spraviť viac. Aj vďaka pitvám na patológii a súdnom lekárstve sa zdokonaľujú diagnostika i liečebné postupy." Nik, ani ten najlepší vo svojom odbore, nie je vševedúci. MUDr. M. Szabo pozná aj pocit bezradnosti.
"Nájdu sa aj prípady, kedy po pitve nevieme stanoviť príčinu smrti. Stáva sa to aj v západých krajinách. Niekedy po pitve aj po ďalších doplňujúcich odborných vyšetreniach musíme priznať, že príčinu smrti nepoznáme. Sú to približne 3 - 4 percentá úmrtí ročne."
V súdnoznalectve sa sólo hráči neuplatnia. Ani ten nafundovanejší znalec nemôže k relevantným záverom dospieť sám. Bez pomoci iných ľudí nič nezmôže.
"Je to vždy tímová robota ľudí na našom pracovisku, odborníkov z rôznych oblastí. Ak ktosi spáchal trestný čin, robíme všetko pre to, aby bol podľa zákona potrestnaný."
Dlhodobo byť vystavený nekomfortnému pracovnému prostrediu pitevní, odolávať stresu, zmobilizovať sily, ak treba rýchlo konať. Taká je letora súdneho lekára - patológa. A ak sa "prepne struna", emócie sa spontnánne uvoľnia. "Zažil som aj veľké tragédie, kedy som plakal ako malé dieťa. Mali sme s kolegami prípad troch dievčatiek, ktoré sa udusili plynom. Ich mama iba odbehla na nákup. Keď sme s kolegami videli tri mŕtve telíčka, poobliekané na pohreb, neudržali sme sa. V Poprade nechali rodičia presadnúť svoje deti pred cestou na dovolenku do iného auta. Prešlo päť minút a videli na vlastné oči rozmetané telá svojich detí popri ceste po hroznej havárii." MUDr. Szabo je sám otcom a situáciu, kedy rodičia prišli o dieťa, zažil pri svojej práci veľakrát.
"Asi najviac bolia nezmyselné úmrtia. Predčasom sa utopili dvaja chlapci, zrejme si iba skracovali cestu popri vodnej nádrži. Jeden sa šmykol, druhý ho zrejme chcel vyslobodiť, pomôcť mu. Pravdu sa asi nikdy nedozvieme, lebo sa nedá stopercentne preukázať, čo sa ozaj stalo." vracia sa mysľou do nedávnej minulosti. Na tvári mu badať pohnutie, žiaľ. Ale rýchlo ho to prejde a rozhovor zakončí optimisticky.
"Mne sa tiež stáva, že musím korigovať svoj úsudok," sebakriticky priznáva. "No radšej vám priblížim prípad, kedy sa moja trochu fantastická verzia neskôr potvrdila. Na Ružíne kedysi dávno vyplávalo ženské telo bez hlavy. Vyhotovili sme posudok na základe trasologických stôp a iných doplňujúcich odborných vyšetrení. Potvrdili sa naše závery. Po približne deviatich mesiacoch sa na základe pribúdajúcich dôkazov sám priznal. Bol to vojak, ktorý zavraždil podobným spôsobom viac žien." Ako napokon vysvitlo, šlo u neho o patologickú sexuálnu úchylku, ktorú predpokladali aj odborníci z oblasti psychiatrie a psychológie.
Marián BETÍK
Autor: Barca
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári