smetia na nákladné auto. Predstavitelia Železníc SR zároveň oznámili obyvateľom domu, že sa majú do pondelka 13. 6. 2005 vysťahovať.
"Rozhodli sme sa situáciu na Vodárenskej ulici jednoznačne vyriešiť. Včera došlo k čiastočnemu odprataniu neporiadku, zároveň sme vyzvali obyvateľov tohto domu, aby opustili priestory ôsmej hodiny spomínaného dňa. Následne totiž pristúpime k čiastočnej asanácii budovy a zbúrame priečky tak, aby bol objekt neobývateľný," povedala nám hovorkyňa ŽSR Nela Blašková.
Samotní "obyvatelia" domu pri čistení priestorov problémy nerobili. Už menej sa im však páčilo, že majú desať dní na to, aby sa vysťahovali. "Som tu od narodenia, kde mám bývať?" opýtal sa asi desaťročný chlapec a dodal: "Pozrite, ak nás budú riešiť odídeme, keď nie, zostávame. Toto je náš názor."
Podporovali ho viacerí, hoci sa našiel aj človek, ktorý uviedol, že odíde.
"Bývam tu osemnásť rokov a pôjdem pod most. Čo iné mám robiť, mám tri deti," vysvetlil Július Horváth, ktorý samozrejme nemá v budove trvalé bydlisko.
"Nemal som tu trvalé bydlisko, predtým som býval vo Veľkej Ide. Tam mi dom spadol o čom mi dali aj doklad. Starosta sa vôbec nestaral. Prišiel som teda sem a býval som tu načierno. Nikto sa nestaral, teraz sa zobudili," hovorí a na otázku, že starať sa mal predsa on odvetil: "Ja som sa staral. Keby mi nezobral život kriminál, bolo by to iné."
Najväčšiu ´radosť´ z odpratávania bordelu, ktorý siahal až po prvé poschodie mali deti tamojších obyvateľov. Bager totiž vypudil potkany a oni ich naháňali a kántrili. V okolí domu sa na potkany začal doslova lov. Chytiť potkana do ruky sa však neodvážili. "To nie, ešte by sme infekciu dostali."
Na celú operáciu dozerali príslušníci mestskej polície, prítomná bola aj sanitka. Existoval totiž predpoklad, že by sa mohli vyskytnúť problémy, pretože žiaden z obyvateľov nemá platnú nájomnú zmluvu. "Všetky kroky konzultujeme s mestom, keďže obývajú tento objekt neoprávnene nenesieme za ich ďalší osud zodpovednosť. Preto železnice nemusia poskytnúť týmto ľuďom náhradné ubytovanie."
Mesto si taktiež s ďalším osudom obyvateľov objektu nevie poradiť. "Sami si musia hľadať ubytovanie a platiť. Mestská polícia sleduje pohyb týchto osôb, aby sa nevytvorili nové hniezda bezdomovcov. Každý z nich mal trvalý pobyt niekde inde a byty popredali. Niektorí dokonca aj trikrát. Teraz žiadajú ubytovanie, ktoré nedostanú. Mesto si však uvedomuje problém a počíta s výstavbou nízkoštandardných hangárov," komentovala situáciu hovorkyňa magistrátu mesta Košice Zuzana Bobriková.
Majiteľom objektu na Vodárenskej 4 sú ŽSR, pričom budova má charakter nebytového priestoru. Pozemok pod budovou patrí mestu."Je náš, ak bude budova zlikvidovaná, vieme si tu predstaviť nejaký penzión," dodala Z. Bobriková.
Problém "Vodárenskej" sa rieši už od roku 1993, kedy sa do ešte nezdevastovaného objektu nasťahovali prvé rómske rodiny. Železnice sa snažili objekt odpredať, no nepodarilo sa. Od roku 2002 však má objekt v prenájme košická spoločnosť Gestiv, s ktorou ŽSR podpísali 19. 1. 2005 podpísali kúpno-predajnú zmluvu o odpredaji objektu. "Gestiv podpísal zmluvu s vedomím ťarchy zabezpečenia vypratania nehnuteľnosti. Následne však faktúru neuhradil. Poslali sme tejto spoločnosti tri upomienky, na čo nereagovala. Podľa platnej zmluvy môžeme od nej odstúpiť po 6 mesiacoch, čo je po 19. 7. 2005," uviedla hovorkyňa ŽSR a dodala, že Gestiv má objekt len v prenájme. "Vzhľadom na neserióznosť súčasného nájomcu sme chceli zlepšiť životné podmienky obyvateľom na Vodárenskej ulici. Preto na vlastné náklady okolie vyčistíme, pričom tieto práce a prípadnú asanáciu bude realizovať košická firma Fúra, s. r. o."
A čo sa stane, ak nedôjde k naplneniu podmienok kúpno-predajnej zmluvy medzi ŽSR a firmou Gestiv? "Odstúpime od zmluvy a pristúpime buď k úplnej asanácii budovy alebo k okamžitému odpredaju inému záujemcovi."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári