spoločnosti Kuenz-SK. Firma z krajiny našich juhozápadných susedov chce v Kechneci vybudovať závod na výrobu samostatných konštrukčných častí pre žeriavy, oceľové konštrukcie pre vodohospodársku výstavbu a zariadenia pre vodné elektrárne. Spoločnosť predpokladá ukončenie výstavby svojej novej prevádzky vo februári 2006, pričom v prvej etape plánuje zamestnať 90 ľudí a preinvestovať 6,5 milióna euro (cca 263 miliónov Sk).
Rakúšania spočiatku chceli v Košiciach otvoriť menšiu pobočky, ktorá by sa venovala inžinierskym prácam. Keď sa však dozvedeli o možnosti investovať v priemyselnom parku v Kechneci, zmenili názor a rozhodli sa, že tam otvoria aj výrobnú prevádzku. K tomu im výrazne napomohlo aj augustové rozhodnutie vlády, ktorá im v rámci investičných stimulov poskytla úľavu na dani z príjmu až do výšky 81,2 milióna Sk. Pre Künz je to najväčšia investícia na zelenej lúke v jej doterajšej histórii a tretí závod mimo ich materskej krajiny. "Náš predaj za posledných rokoch vzrástol o polovicu, ppričom vlastné produkčné kapacity spoločnosti zostali takmer nezmenené. Vybudovaním závodu chceme do istej miery znížiť riziko. V minulosti sme občas kvôli nedostatku kapacít museli nechať vyrábať komponenty v iných krajinách, čo nám spôsobovalo problémy s termínmi a kvalitou. Keďže stratégia našej spoločnosti je zameraná na ďalší rast, videli sme potrebu vybudovať nové vlastné výrobné kapacity," uviedol konateľ Künzu Günter Bischof (foto na titulnej strane).
Rozhodnutie pre priemyselný park v Kechneci ovplyvnilo viacero faktorov - dostatok kvalifikovanej pracovnej sily, blízkosť Technickej univerzity, podmienky v obci Kechnec a meste Košice a taktiež získanie investičných stimulov. Podľa konateľa Kuenzu-SK Hyneka Weissa budú mať najväčší záujem o projektantov, absolventov vysokých škôl strojárskeho zamerania ako aj vysoko kvalifikovaných odborníkov z tejto oblasti.
"Mali sme veľmi pozitívnu skúsenosť s kvalifikáciou a motiváciou miestnych zamestnancov. Aj to prispelo k tomu, že sme pri výbere lokality pozorne preskúmali podmienky v Košiciach a okolí," uviedol spolumajiteľ materskej spoločnosti Walter Künz.
Prevažne strojárska spoločnosť Hans Künz pôsobí už takmer 75 rokov. V súčasnosti má vedúce postavenie na európskych trhoch vo výrobe špeciálnyach žeriavov. Exportujú 90% svojej výroby a ďalej plánuje rozširovať výrobu pre krajiny severnej Ameriky, východnej Európy a Ázie.
Podľa šéfa vládnej agentúry SARIO Romana Kuruca je pozitívom, že nový investor prichádza do regiónu s vysokou nezamestnanosťou. Takisto je dobré aj to, že Rakúšania prichádzajú so strojárskou výrobou, ktorá má v Košiciach dlhoročnú tradícia a ich závod budú opúšťať výrobky s vysokou pridanou hodnotou.
V júli by mal príklad Künzu v kechneckom priemyselnom parku nasledovať aj Getrag Ford, ktorý tam začne s výstavbou svojho nového závodu. Medzitým by sa v mníchovskej centrále automobilky MAN má rozhodnúť, či sa Nemci rozhodnú postaviť svoj nový závod v Kechneci alebo poľských Strachowiciach. Ak by to vyšlo, nemecký koncern by v Kechneci postavil fabriku za vyše 30 miliárd korún, čo je porovnateľná investícia ako Hyundai-KIA Žiline.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári