krok, pretože mali pocit, že areál nespĺňa také rekreačné požiadavky, za ktoré by bolo treba platiť. Svoje rozhodnutie nezmenili, takže na jazere sa okúpete i túto sezónu zadarmo. Ale keďže jazero spravuje MČ Nad jazerom, musí sa i napriek nevyberaniu vstupného o areál starať. Celý rekreačný areál má plochu 27,5 hektára, z toho 15,5 hektára je vodná plocha a zvyšok trávnatá plocha. Trávnik je potrebné kosiť a to práve v tomto období robia pracovníci na aktivačný príspevok.
"Takýchto ľudí máme 80 a z nich niektorí išli na školenie koscov a kosia našimi zakúpenými kosačkami," vysvetlil nám prednosta MÚ MČ Nad jazerom Jaroslav Senčák. Taktiež je v areáli každý deň prítomných 6 ľudí na aktivačných prácach, ktorí čistia plochu a zbierajú odpad. Keďže už víkend bol nesmierne horúci, mnohí Košičania zamierili aj na jazero. Potvrdil nám to prednosta J. Senčák: "Bolo veľmi veľa ľudí. Všade sme ale postavili tabule s nápisom Kúpanie na vlastnú zodpovednosť. Nemáme zatiaľ hotový ani rozbor vody, ktorý musíme tiež pravidelne dávať robiť hygiene. Vzorky vody by mali zobrať z jazera tento týždeň. Ak sa zistí, že voda je hygienicky nevyhovujúca, tak vyvesíme tabule s nápisom Voda nie je vhodná na kúpanie z hygienických dôvodov."
"Jazerčania" rátajú s tým, že v areáli bude aj toto leto veľa kúpajúcich a rekreujúcich sa návštevníkov, bez ohľadu na tabule. "Preto musíme dbať o čistotu a dodržiavať aspoň základný hygienický štandard. Už sme rokovali s Kositom, aby nám pristavili kontajnery. Tento týždeň sprevádzkujeme aj sprchy a WC. Taktiež upravujeme detské ihrisko. Dovezieme nový piesok a hranoly. Podľa počasia by už všetko malo byť pripravené tento víkend. Inak, stravovacie bufety už fungujú."
Zdá sa, že aj keď sa vstupné nevyberá, je na jazere všetko po starom. Ale nie je to úplne tak. "Napríklad chýbajú plavčíci a do areálu majú prístup aj bezdomovci alebo špinaví občania a tiež psičkári so psami. Kým sa vyberalo vstupné, nebolo to tak. Teraz sa mnohí rekreanti sťažujú, že ich obťažujú bezdomovci a ďalší neprispôsobiví ľudia alebo psy. Tí by však v areáli nemali byť ani teraz, keďže všade sú tabule so zákazom vstupu psov. Nie každý ich však rešpektuje," uviedol J. Senčák. Ako dodal, ročne ich letná údržba jazera stojí okolo 200-tisíc korún z miestneho rozpočtu. Je však pravda, že posledný rok vyberania vstupného (rok 2003 - pozn. red.) mali tržby len 81-tisíc korún. Z tejto sumy väčšia časť išla na zaplatenie plavčíkov a vyberačov vstupného.
Aká je situácia na kúpaliskách v okolí Košíc si prečítate na strane 3.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári