centimetra dlažby na Hlavnej a v priľahlých uliciach. Nevídané nápory zažívali vo všetkých košických cukrárňach, obchodoch s klimatizáciou, niektorí jedinci využívali chládok v kostoloch.
"Odrána máme taký frmol, že ani nevieme, koľko kornútkov zmzliny sme vydali. Nemáme čas to rátať, ale stovky a stovky," povedala nám predavačka sladkej a najmä ľadovej pochúťky v najväčšej mestskej cukrárni - Aida. Nestihla ešte ani dohovoriť, keď sa okolo nás mihol majiteľ cukrárne, jeden z prvých zmrzlinárov v meste Imeri Rammi. Opýtali sme sa ho, ako on zvláda rekordné horúčavy.
"Dnes som si dal už trinásť dávok zmrzliny, do večera to bude určite ešte aspoň ďalších desať. Na kúpaliská nechodím," odpovedal I. Rammi.
Zopár šarvancov a dievčat si zvlažovalo rozhorúčené telá v hrajúcej fontáne na Hlavnej. Do vody skákali bez okolkov v šatách. Kým šantili, menej odvážni sa aspoň občerstvovali vodou z neďalekého verejného hydrantu.
Oveľa horšie ako deti to mali skôr narodení Košičania. Iba v internej ambulancii na Centrálnom príjme (CP) FNsP na Triede SNP ošetrili desiatky ľudí zmorených vysokými teplotami. Lekári mali toľko práce, že sa nám nemohli venovať a povedať, koľko ich ošetrili. Teplo sa podpísalo aj pod nervozitu ľudí a tí potom prichádzali za lekármi so zlomeninami či reznými ranami. V traumatologickej ambulancii CP iba včera dopoludnia vyšetrili a ošetrili viac ako 90 Košičanov.
"Som chorá na srdce a je to pre mňa veľmi ťažké," reagovala na našu otázku, ako zvláda horúčavy posledných dní, dôchodkyňa Alžbeta Čepigová. "Určite by malo byť v meste viac cukrární."
Aj keď väčšina mladých či starších hľadala tieň, našli sme aj takých, ktorí sa pokojne pražili na slnku. Kubo a Ema si opekali telesné schránky priamo pred vchodom do divadla.
Predavačka v neďalekom stánku s novinami zvolávala hromy-blesky na majiteľa prevádzky. "Zákon hovorí o zabezpečení pitného režimu pre zamestnancov," doslova chrlila "lávu" upotená ženička. "Keby som si z domu nepriniesla vodu, asi by som sa tu uvarila."
Ako to v tomto smere vyzerá s inými jedincami, sme sa vybrali zmapovať na Mestskú plaváreň, prevádzkovanú TEHO s. r. o. Košice, jedinú otvorenú, kde sa Košičania môžu nielen kúpať, ale aj opaľovať. Zaujímalo nás, ako zvládajú Košičania horúčavy a či si napríklad nepovyberali dovolenky, aby využili podľa meteorológov posledný tropický deň tohto týždňa.
"Viete čo, zatiaľ zvládam vysoké teploty celkom dobre," odvetila pani Alena, ktorá sa prišla okúpať s dcérkou. "Som spokojná, veľa ľudí tu nie je, boli sme tu asi dve hodinky. Ale dovolenku som nevyberala, prišli sme sem po práci."
V tomto duchu sa vyjadrovali všetci, ktorých sme oslovili, aj keď väčšinu kúpajúcich sa tvorili študenti, nezamestnaní a mládež. Nepáčilo sa im vari iba výška vstupného (85 Sk na deň) a vysoké ceny za nealkoholické nápoje. Pollitrovka vyšla smädného v priemere na 25 Sk, čiže menej ako pollitrák piva.
Len tak mimochodom, v uličkách susediacich s plavárňou nebolo možné nájsť takmer jediné miesto na zaparkovanie auta. Motoristi, ktorí sa išli okúpať, zabrali každý kúsoček voľnej plochy.
V súvislosti so štvorkolesovými premiestňovadlami snáď ešte jeden "tip", ako sa niektorí Košičania dokážu ochladiť. Pri amfiteátri sa do pol pása vyzlečený mladý muž na kolieskových korčuliach chytil zadnej časti uháňajúceho nákladiaka, smerujúceho k FNsP. Možno ho vetrík aj trochu schladil, ale o niekoľko minút ho úplne zmrazila policajná hliadka, ktorá "vynálezcu" nového typu eliminácie horúčavy spacifikovala priamo na mieste. Aj keď mu potom pripravili horúce chvíle, možno mu tým zachránili život.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári