zdravý organizmus. Preto ten, kto sa v najväčšej páľave vyberie von, by mal dodržiavať minimálne niekoľko zásad, aby predišiel prípadným zdravotným problémom. V prvom rade si chrániť pred slnkom hlavu, mať na sebe ľahké vzdušné oblečenie zakrývajúce väčšinu tela a piť dostatok tekutín. Tiež by nemal vykonávať fyzicky namáhavé aktivity - rozhodne sa neoplatí v takýchto teplých dňoch priveľa športovať či pracovať v záhrade.
Ťažko sa však znáša aj pobyt vo vyhriatych uzavretých priestoroch. Pokiaľ nemáte v kancelárii či byte klimatizáciu, sklopte žalúzie, ktoré odrazia väčšiu časť slnečných lúčov a dobre vetrajte. Pitný režim dodržiavajte stále, či už vykonávate nejakú fyzickú činnosť, alebo iba sedíte za počítačom. Ľudský organizmus sa v horúčavách ochladzuje potením a s potom strácame aj drahocenné soli, preto by sme mali dopĺňať nielen úbytok tekutín, ale i minerálov. Najlepšie je preto piť nesýtené a nie veľmi chladné minerálky, ktoré nedráždia hrdlo, alebo myslieť na doplnky výživy s obsahom minerálov.
Ochladiť sa môžeme i ošpliechaním vodou, tá by však nemala byť úplne studená. Priveľmi chladná voda, rovnako mokré oblečenie na tele či silný prievan v miestnosti môže spôsobiť prechladenie. Nebezpečná môže byť aj voda na kúpalisku či v prírode. Myslite na to, že rozohriaty organizmus treba ochladzovať postupne. Pri náhlom ochladení môže dôjsť k reflexnej zástave dýchania a hrozí zadusenie. Takýto prípad sa môže stať pri skoku rozpáleného človeka do chladnej vody a hovorí sa mu suché utopenie.
Chladiť by sme sa však mali a to vrátane zátylku, aby sme schladili i hlavu. Na to, že v horúčavách "mäkne" mozog, by mali myslieť hlavne ľudia pracujúci vo výškach a vodiči motorových vozidiel. Pri prehriatí sa totiž výrazne spomaľujú reflexy a stúpa nebezpečenstvo dopravných nehôd.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári