ktorá už desiatky rokov zdobila múry tunajšieho kaštieľa. Múzejníci tak roky nechtiac pred návštevníkmi ukrývali meno nádhernej ženy, o ktorej totožnosti stále nemali žiadne informácie.
Oveľa väčšie bolo prekvapenie, keď sa po rokoch pátrania v knižniciach, listovaní v archívoch a porovnávaní fotografií a obrazov dostavil výsledok - tajomná usmievavá žena je Mária Kristína, najmilšia dcéra najznámejšej rakúsko-uhorskej panovníčky Márie Terézie! Znalcov umenia a histórie dlhé roky miatol fakt, že žena na obraze mala byť podľa pôvodných predpokladov členkou rodiny Sztárayovcov. "Na obraze sú znázornené symboly prsteň a vták, ktoré boli znakom Sztárayovcov, čo nás dlhú dobu miatlo. Bližšie nás posunul až neznámy nápis na obraze, ktorý sme dlho nevedeli rozlúsknuť. Po spolupráci s Milanom Belejom zo Štátneho archívu v Nižnej Šebastovej sa nám to prednedávnom podarilo," povedal historik múzea Martin Molnár.
Mária Kristína bola obľúbenou dcérou tvrdej panovníčky a sestrou Márie Antoinetty, ktorá sa vydala za francúzskeho kráľa Ľudovíta XVI. Kristína mala však oveľa väčšie šťastie ako jej sestra, ktorej nemilosrdne sťali hlavu. "Vďaka priazni svojej matky si mohla vziať za muža Alberta Sasko- Tešínskeho, do ktorého bola zaľúbená. Manželský pár bol známy, najmä tým, že mal blízko k umeniu a podporoval umelcov," dodal Molnár.
Podľa historikov vzácny portrét v zemplínskom kaštieli nie je náhodou - obraz sa sem dostal ako pocta tunajšej šľachtickej pani Anne Márii Sztárayovej. "Anna bola dvornou dámou Márie Kristíny. Veľmi si ju obľúbila a darovala jej obraz, na ktorý maliar zakomponoval aj symboly rodiny Sztárayovcov - presne tých, ktoré nás pôvodne viedli nesprávnym smerom pri identifikácii ženy," vysvetlil historik. V Zemplínskom múzeu už zostali iba dva obrazy neznámych šľachticov, po ktorých pradávnej totožnosti tunajší historici pátrajú naďalej.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári