opakovane používaných obaloch.
"Dochádza tak k porušeniu práva na možnosť výberu ekologickejších obalov, ktoré sú v konečnom dôsledku lacnejšie," upozorňuje Ladislav Hegyi z Priateľov Zeme SPZ. Organizácia v tejto súvislosti podala podnet na Slovenskú obchodnú inšpekciu. Obchodníci môžu byť za nedodržanie tejto povinnosti potrestaní pokutou od 100-tisíc do 1 milióna Sk.
Jedna z povinností, ktoré zákon ukladá sa vzťahuje na predajne, ktoré sú väčšie ako 100 m štvorcových a poskytujú nápoje v jednorazových obaloch. V súčasnosti musia obchodníci vo vratných fľašiach ponúkať pivo, víno, minerálne vody, nealkoholické nápoje a sirupy.
Monitoring predajní realizujú Priatelia Zeme - SPZ priebežne od roku 2003. Naposledy kontrolovali situáciu tento rok v máji. Ešte v roku 2003 zistili, že spomedzi viac ako štyridsiatich predajní spĺňali povinnosť ponúkať vratné obaly iba štyri. Medzitým sa situácia ešte zhoršila.
"Kým v roku 2003 obchody neponúkali ekologickejšiu alternatívu zväčša len pri jednom druhu nápoja, dnes tak nerobia pri dvoch až štyroch," konštatuje Hegyi.
Minerálne vody v súčasnosti medzinárodné obchodné reťazce takmer vôbec nepredávajú vo vratných flašiach. Odvolávajú sa pri tom aj na neochotu dodávateľov vratné obaly vykupovať. Zatiaľčo v malých obchodíkoch, hoci stále skromnejšie, ale predsa, naďabíte i na sklenené fľaše. Medzi porušovateľmi zákona sú vraj viaceré obchodné reťazce. Práve oni a veľkí výrobcovia nápojov v posledných rokoch podľa Priateľov Zeme z trhu umelo vytláčajú vratné obaly.
"Áno, v súčasnoti ponúkame minerálku iba v plastových fľašiach. V minulosti sme mali v ponuke i sklenené fľaše, ale postupne sme od ich predaja upustili. Došlo totiž ku kolapsom spätného odberu sklenených obalov od výrobcov či producentov minerálnych vôd," hovorí riaditeľ košického Kauflandu Jozef Vizner.
"Obchodovanie so sklenenými obalmi tak prestalo byť zaujímavé pre všetkých. Je to pracné a ťažké. Navyše sme nezaznamenali žiaden enormný záujem spotrebiteľa o tento druh obalov. Ak by sa dožadovali minerálok v sklenenej fľaši, vôbec by sme sa im nebránili. Ale akonáhle sme upustili od ponuky sklenených fliaš, vôbec nič sa nestalo. Minerálky sa predávajú v rovnakých množstvách i naďalej. Dokonca ešte keď sme mali v ponuke i sklenené fľaše, v porovnaní s predajom umelohmotných, tam bol veľký nepomer," dokončí riaditeľ Kauflandu.
V súvislosti s podnetom, ktorý bol podaný na SOI, Jozef Vizner uviedol: "Toto nezávisí od našej ľubovôle. Máme pevne zaregistrovaný sortiment centrálnym nákupom, ktorého sa musíme držať. Jedná sa o strategické rozhodnutia, ktoré vydáva bratislavská centrála a košická pobočka do centrálnych nákupov nezasahuje. Iné nápoje, ako sú sirupy a podobne už ponúkame i v skle, ale pri minerálkach a ich problematickom odvoze, je to takto jednoduchšie."
Hovorkyňa za Carrefour v tlačovej správe uvádza, že ich supermarkety ponúkajú nealko i v sklenených fľašiach, ale väčší záujem zo strany spotrebiteľov zaznamenávajú o PET fľaše. Správa však nehovorí konkrétne o minerálnych vodách v sklenených fľašiach, ktoré v čase našej návštevy Carrefour v ponuke nemal. V "malom" Tescu sme popri množstve rôznych druhov minerálok "v plaste" napokon objavili i pár kusov Korytnice v malých sklenených fľaškách.
"O tom, ktoré obaly nakoniec prevážia, by mali prostredníctvom trhu rozhodnúť spotrebitelia a nie skladová politika veľkých obchodných reťazcov," uzavrel Ladislav Hegyi, podľa ktorého porušovanie zákona znamená nielen nemožnosť výberu ekologickejšej alternatívy, ale aj zvyšovanie cien a negatívne vplyvy na životné prostredie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári