levočských a kežmarských hasičov v lokalite Uhličšatka medzi Tatranskou Štrbou a Cestou Slobody. Horel tam tatranský les, respektíve jeho "pokalamitné" zvyšky. Oheň zachvátil plochu o rozmere asi 100 krát 50 metrov, horelo aj rúbanisko, aj územie, kde ešte ležalo nespracované kalamitné drevo.
"Už sme ho lokalizovali a máme ho pod kontrolou. Snažili sme sa, aby sa oheň veľmi nerozhorel, našťastie, nefúka vietor, ale budeme ho likvidovať celú noc a asi aj v nedeľu. Drevo je presušené, zvyšky po ťažbe takisto, je tu stále riziko, že pri vetre sa môže oheň rozšíriť," povedal v sobotu pred polnocou priamo na mieste činu riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Poprade Ondrej Šproch. Hoci išlo o rozsahom nie veľký požiar, predsa ho len podtatranskí hasiči nepodceňovali. Riziko, že v suchom a horúcom počasí "preskočí" aj do okolia, bolo veľké. "V pohotovosti bude aj vrtuľník, v prípade potreby ho nasadíme," dodal Ondrej Šproch.
Dym v spomínanej lesnej lokalite údajne spozorovali ľudia už okolo poludnia. Keďže tam pracovalo viac skupín, každá mala zrejme pocit, že oheň má niekto pod kontrolou. "Oznámili nám to až tesne pred šiestou večer, šesť hodín nekontrolovaného ohňa, to narobí svoje! A keď sme sem prišli, nebolo tu nikoho, kto by niečo vedel o jeho pôvode," nechápavo pokrútil hlavou veliteľ jednotky OR HaZZ v Poprade Adrián Takáč. Jednou z možných príčin požiaru teda pokojne môže byť aj "opekanie klobások" lesných robotníkov. Presnú príčinu však stanoví až následné vyšetrovanie. "Priamo na tejto ploche sa dnes nepracovalo," poznamenal požiarny technik Štátnych lesov TANAPu Ľubomír Vojtaššák. Ten predbežne odhadol škodu na dreve vo výške okolo 60 tisíc korún.
"Je to paradoxné, ale práve v piatok popoludní sme mali poradu k novému projektu protipožiarnych opatrení. Prešlo 24 hodín a už sme od teoretického nácviku prešli do horúcej reality. Ešte šťastie, že sa oheň hasičom podarilo rýchlo dostať pod kontrolu," uviedol hovorca Štátnych lesov TANAPu Marián Šturcel. Vyjadril nádej, že nič dramatickejšie už beztak doráňaný tatranský les toto leto nečaká.
"Veľa bude závisieť od počasia. Aby sme predišli obrovským škodám v TANAPe, signalizovali sme, že do tohto územia patrí najmä teraz po kalamite, nová technika," dodal riaditeľ popradských hasičov. Aj teraz sa "trápili" len so starými, takmer tridsaťročnými vozidlami. Vypomôcť prišli aj Kežmarčania a Levočania. Cisterny vodu vozili zo Svitu, 16 hasičov likvidovalo oheň priamo na mieste, ďalších 14 asistovalo pri "tankovaní" cisterien. Boj hasičov s horúcim živlom pokračoval aj v nedeľu. "Momentálne požiar "dohasujeme", nie je to jednoduché, jedno miesto zalejeme, na ďalšom sa o chvíľu objaví dym. Hore začína trochu fúkať," aktualizoval situáciu v nedeľu popoludní Ondrej Šproch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári