či nebodaj prepúšťanie sa nechystá.
"Návrh novej organizačnej štruktúry bude reakciou na zmeny, ktoré priniesla fiškálna decentralizácia. Magistrát na seba prevzal kompletnú agendu daní a poplatkov z mestských častí spolu s cca 40 pracovníkmi, no zmena nie je doriešená v organizačnom poriadku mesta. Navrhujeme spojenie úseku daní a úseku poplatkov za odpad do jedného, ktorý môžeme pracovne nazvať mestským daňovým úradom. Na samosprávu prechádza aj množstvo kompetencií v sociálnej oblasti, takže je nutné vybudovať efektívny mestský sociálny úrad, ktorý bude súčasťou magistrátu a bude mať na starosti dávky v hmotnej núdzi, inštitút osobitného príjemcu, príspevky na bývanie, rodinné prídavky a všetky ostatné povinnosti mesta v sociálnej oblasti. To sú dva nosné subsystémy, ktoré budeme musieť zreorganizovať a zakomponovať do štruktúry magistrátu," vysvetlil Ing. Bernát.
Dodal, že ďalšou oblasťou, ktorú bude musieť mesto posilniť a reagovať tak na požiadavky doby, je úsek stratégií a rozvoja mesta. "Pre efektívne fungovanie bude treba jasne a presne vymedziť kompetencie úseku stratégií, ale aj Útvaru hlavného architekta mesta Košice (ÚHA), aby bolo jasné, čo má kto robiť."
Podľa riaditeľa magistrátu sú diskusie o tom, či má byť ÚHA začlenený pod magistrát, len hrou so slovíčkami. "Z hľadiska ekonomiky je ÚHA plne napojený na rozpočet mesta a nemôže rozhodovať ani o korune sám. Treba si skôr uvedomiť, že je dlhodobo poddimenzovaný v oblasti informačných technológií, a ak chceme budovať katalóg majetku mesta, digitálnu mapu, musíme pomôcť cielenými kapitálovými investíciami," tvrdí šéf magistrátu.
Zdôraznil, že v prípade ÚHA sa už nehovorí o zrušení, čo by bolo veľkou chybou, ale práve naopak o posilnení kompetencií spojených so zodpovednosťou. "Aby stanoviská ÚHA neboli len odporúčacie, ale aby mali záväzný charakter a v prípade negatívneho stanoviska, aby už nebolo možné získať stavebné povolenie. Silnejšími kompetenciami a tomu zodpovedajúcou zodpovednosťou by sa útvar hlavného architekta mal stať regulátorom trhu s nehnuteľnosťami, aby mohol plne fungovať na prahu stavebného boomu v Košiciach, ktorý sa, dúfajme, naplno rozbehne v blízkej budúcnosti," doplnil Bernát.
Na otázku, či sa zmenou organizačnej štruktúry ušetria poslancami kritizované vysoké náklady na správu magistrátu a cca 200 zamestnancov, riaditeľ zareagoval: "Teraz som postavený do polohy, že nechcem ušetriť, len rozhadzovať mestské peniaze. Treba si však uvedomiť, že na to, aby som mohol zaujať nejaké stanovisko k organizačnej štruktúre magistrátu, musím poznať systém, ako to funguje, čo všetko zabezpečuje, koľko kompetencií prešlo v rámci reformy štátnej správy. Nebránim sa tomu, aby vznikla komisia poslancov, aby sme si sadli a spoločne prešli každé pracovné miesto, aby sa vysvetlili nejasnosti a zodpovedali prípadné otázky. Upozorňujem však aj na to, že ak chceme šetriť na počte zamestnancov, musíme zainvestovať do moderných informačných systémov. Ak však takú požiadavku na rokovanie predložím, zastupiteľstvo škrtá s odôvodnením, že treba šetriť," dodal šéf magistrátu Ondrej Bernát.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári