dovolenku a presedí tam beztak celý deň. To, že musí mať aj dieťa staršie ako päť rokov vlastný pas, skomplikovalo situáciu všetkým rodičom. Keby aspoň dávali časenky, ale u nás na Slovensku to chodí vždy zvláštne," posťažoval sa nám starší muž.
Okolo 11. hodiny bol pre políciou na Moyzesovej ulici niekoľkometrový rad. Ten sa tiahol do budovy, končil však už pred prvými vstupnými dverami. Ľudia netrpezlivo čakali, kedy prídu na rad. "Už ich nevpúšťame priamo k pracoviskám, ale postupne vždy po piatich ľuďoch. Niektorí tu stáli už od 4. hodiny ráno," povedal nám jeden z policajtov.
Ako sme sa dozvedeli, aj keď oficiálne stránkové hodiny začínajú počas pracovných dní týždňa o 7.30 hodine, polícia začína pracovať neoficiálne už skôr, okolo 6. hodiny ráno. "Prišla som sem o ôsmej ráno a stále čakám. Syn nebol ani v škole. Šťastie, že mám také zamestnanie, ktoré mi umožňuje prísť na chvíľu sem a následne sa vrátiť do práce. On tu sedí a čaká. A to si dnes podám len žiadosť," hovorí žena čakajúca pred pracoviskom pasového oddelenia.
Následne policajti rozdali ľuďom čakajúcim v rade lístky, ktoré ich oprávňovali veriť tomu, že budú vybavení. V piatok totiž pasové oddelenie pracuje len do 12. hodiny. Kto prišiel neskôr mal jednoducho smolu.
Situácia na pasových oddelenia sa skomplikovala po tom, čo od 1. januára musí mať pri vycestovaní každý občan Slovenskej republiky starší ako päť rokov vlastný cestovný pas. Iba deti do spomínaného veku rokov môžu byť naďalej zapísané v doklade svojich rodičov. "Občan mladší ako päť rokov môže vycestovať do zahraničia bez vlastného pasu, ak cestuje s rodičom, v ktorého cestovnom doklade je zapísaný," uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Jana Demjanovičová.
Ako ďalej dodala, týždenne vybavia okolo 1 400 ľudí, pričom z kapacitných dôvodov nie je možné zaviesť časenkový systém. "Ten bol inštalovaný v Prešove a stál pol milióna korún. Polícia však hľadá vhodnú budovu, kde by bolo možné zvýšiť kvalitu služieb pre verejnosť. Súčasný stav je napätý," vysvetlila a dodala, že ľudia majú možnosť zapísať sa do zošita a prísť neskôr. "Nemusia čakať, ak vidia, že by to trvalo dlho. Je to podobný systém ako u lekára, zapíšu sa a odídu. Samozrejme však musia odhadnúť čas, aby sa stihli vrátiť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári