Náhle oteplenie si vyžiadalo hneď niekoľko kolapsov, pri ktorých musela včera asistovať aj Záchranná služba.
"Teplotné výkyvy ťažko znášajú zvieratá aj ľudia, najmä starí, chorí a deti. Preto by sa mali vyhýbať nielen priamemu ostrému slnku, ale aj vysokým teplotám všeobecne. Na slnku hrozí úpal, ale tepelný šok môžeme dostať aj keď na nás nedopadajú slnečné lúče z prehriatia. A to bez rozdielu veku," hovorí lekárka Záchrannej služby Košice Beáta Bodnárová (na snímke).
Slnko je síce najlepší lekár zlepšuje nám krvný obeh, podporuje tvorbu vitamínov a zbavuje depresií, ale môže i uškodiť. Obzvlášť, keď budeme napoludnie vykonávať priveľkú fyzickú námahu a zabudneme na pitný režim. Jarné slnko je veľmi nebezpečné a naša koža na prisilný slnečný kúpeľ nie je pripravená.
"Čaká nás horúci víkend, ale užiť by sme si ho mali s rozvahou. Rozhodne nedoporučujem žiadne namáhavé túry, šport na priamom slnku, či okopávanie v záhradke na pravé poludnie. Skôr by sme mali využiť tieto pekné dni na relax. Vhodné je ísť do lesa na huby, poprechádzať sa niekde v tieni alebo si posedieť v altánku. Ak už chce byť niekto predsa len viac aktívny, nech vykonáva fyzickú námahu zrána alebo neskôr popoludní a s mierou," radí lekárka.
Tento víkend rozhodne oceníte klobúky, slnečníky a paravány. Ak si naberanie bronzu nedáte za žiadnu cenu vyhovoriť, opaľujte sa nanajvýš dvadsať minút, alebo pod slnečníkom. Slnečné lúče odrazené z okolitého prostredia vás opália veľmi pekne a bez rizika spálenia.
Či už sa vonku pohybujete, alebo sa oddávate sladkému ničnerobeniu, nezabúdajte veľa piť, najlepšie minerálky. Zabudnite na sladké sýtené nápoje, alkohol a kávu, ktorá organizmus odvodňuje, rovnako ako niektoré bylinné čaje. Ak ich máte radi, dajte si pohár čaju ráno a večer, v priebehu dňa ale pite vodu. Nevhodný pitný režim sa môže v horúčavách vypomstiť, chronicky chorým ľuďom dokonca spôsobuje rozvrat vnútorného prostredia.
Pokiaľ sa chystáte vonku, oblečte si jemné tenké oblečenie, nie dobré vyzliecť sa takmer donaha. Tkanina z prírodného materiálu zachytí väčšinu slnečných lúčov i telesný pot. Nezabúdajte sa občas schladiť, či už útekom do tieňa, alebo vodu. Ale pozor, mokré oblečenie môže zapríčiniť prechladnutie. Stačí, že na vás schne mokrý odev, nemusí ani veľmi fúkať a začnú vás pobolievať kríže... Takisto hrozí, že "schytáte" angínu, keď sa budete chladiť priveľmi chladnými nápojmi. Tekutiny s ľadom škodia slizniciam tráviaceho traktu. A keď sa zapália, môže to privodiť i hnačky a zvracanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári