Samici leguána vybrali maternicu, palácovému pinčovi prišili oko
Približne pred polrokom vzniklo v našom meste 1. veterinárne medicínske centrum Cassovet, s. r. o, kde trojica lekárov - odborníkov pod jednou strechou pomáha malými zvieratám. Robia prevenciu, diagnostiku, operatívu, a ak treba, na čas nevyhnutnej liečby pacienta aj hospitalizujú.
Náhoda chcela, že sme sa počas návštevy v tomto zariadení mohli zúčastniť na jednom konkrétnom operačnom zákroku. Lekári pri ňom naprávali výsledok dosť nepríjemného stretu malého plemena shi tzu (thitsu) s nemeckým ovčiakom. "Z odborného hľadiska bol prípad zaujímavý v tom, že sme u pacienta zistili traumatickú kýlu, čiže bola z bočnej strany roztrhnutá dutina brušná. Po otvorení sa ukázalo, že roztrhnuté boli tiež črevá i pankreas. Psíkovi vlčiak porušil kožu na brušku len povrchovo, zato tlakom papule mu vážne poranil vnútornosti," podrobnejšie nám vysvetlil MVDr. Imrich Šoltés, CSc. čo sa z medicínskeho hľadiska pri útoku stalo.
Psík, ktorý bol na operačnom stole viac ako tri hodiny, sa po zákroku celkom dobre zotavoval. Hoci spočiatku mal práve kvôli porušenému pankreasu problémy s trávením, a preto i hnačkoval. "Dnes to už môžeme zobrať trochu nadnesene, ale zrejme malý havkáč veľkého, teda nemeckého ovčiaka provokoval, a ten si to nenechal. Veď i Peter Nagy s Jožom Rážom v jednej z pesničiek spievajú, že psy sa bránia útokom...," vrátili sme sa s I. Šoltésom k spomínanej operácii.
Pri otázke, s akými rôznymi zvieracími miláčikmi už za nimi ľudia do veterinárneho zariadenia prišli, naši hostitelia sa iba pousmiali. Keby vraj mali vymenovať všetky, zabralo by to možno aj štvrtinu novinovej strany. "Je neuveriteľné, čo ľudia doma majú. Dnes už nie je žiadnou zvláštnosťou vidieť na ulici dievčatko, ktoré sa prechádza a na vodítku má králika alebo fretku. K obľúbeným domácim zvieratkám patria morčatá, škrečky. Mnohí majú aj pavúky, korytnačky, chameleóny, hady. Dnes už aj kone patria medzi spoločenské tvory a vzťah medzi zvieraťom a človekom je zväčša úžasný," zhodli sa MVDr. Martin Lukán a MVDr. František Huba, CSc.
I leguán vie prejaviť cit
Do kategórie obľúbených a inteligentných zvieratiek určite patrí podľa nich leguán. Operovali napríklad jedného takého, ktorý bol miláčikom v istej rodine, kde mali ťažko chorého chlapca. Leguán, či vlastne samica, bola podľa slov Imricha Šoltésa na chlapca veľmi naviazaná. Keďže mala "ženské" problémy, musela sa dostať k nim, do nemocnice. Vybrali jej maternicu, čo je u leguána vážny zákrok, ktorý vyžaduje celkovú anestézu.
"Všetko dobre dopadlo, pacientka sa dostala domov. Keď s ňou prišli na kontrolu, zhodou okolností bol v ambulancii môj syn, ktorý je približne vo veku chlapca z rodiny, kde tohto leguána majú. Zviera asi meter dlhé, ležalo na stole, môj syn stál približne dva metre od neho. Zrazu sa zviera vymrštilo a vrhlo na syna. V prvom momente sme sa obaja zľakli. Až potom sme pochopili, že môjho syna považovala leguánka za chlapca z rodiny, kde žije, a takto prejavila citovú väzbu." Doktor Šoltés zdôraznil, že medzi mnohými ľuďmi a zvieratkami existujú vzťahy, ktoré sa nedajú opísať, len precítiť.
Trojica lekárov sa za svojej medicínskej praxe dostala okrem úlohy operatérov neraz i do roly poradcu. Stáva sa to vtedy, ak sa ľudia informujú, aké zvieratko by si mali v rodine zabezpečiť. "Bez rozdielu všetkým povieme, nech začnú s malým tvorom, napríklad rybičkami, myškou či morským prasiatkom. Mať hneď psa je vážny krok, pretože havkáč, to je už určitá zodpovednosť. Žiada si čas, treba zohľadňovať jeho potreby, postupne sa stáva členom rodiny, dokáže byť veľmi smutný, ak nikto nie je celý deň doma," pokračoval I. Šoltés v ľudsko-zvieracej téme.
Veľmi zlaté a nenáročné sú pre začiatočníkov korytnačky, ktoré si plávu v akváriu a nepotrebujú vážnu každodennú starostlivosť. Keď sa stane, že si nikto z rodiny nespomenie na ich kŕmenie, bez potravy vydržia aj tri dni. Práve malé zvieratká sú príležitosť na konfrontáciu, či dieťa bude schopné venovať živému a neskôr aj väčšiemu kamarátovi toľko pozornosti ako potrebuje. Dobrým "premiérovým" zvieratkom pri chove je podľa I. Šoltésa tiež mačka, ktorá takisto nepotrebuje pravidelnú starostlivosť.
Potkany varovali pred záchvatom
"Príkladom toho, že zvieratá môžu byť nielen partnerom v samote, ale i záchrancom, sú dva ušľachtilé, laboratórne potkany a istá pani, ktorá žila sama a trpela epileptickými záchvatmi. Potkany cítili, kedy na ňu prichádzajú záchvaty. Vtedy začali nervózne pobehovať a štipkať ju do ucha, čo bol signál, že si má ľahnúť na zem. To aj robila a záchvaty po každýkrát v pohode prečkala."
Doktor Huba plne súcitíl s majiteľom škrečka. Žiaľ, zvieratko malo nádor väčší ako bolo ono samotné, takže ho museli v nemocnici utratiť. "Muž plakal ako malé dieťa. Škrečok ho dva roky každý deň čakával na botníku. Presne vedel, kedy ide, už poznal jeho chôdzu. Celý večer potom sedel majiteľovi na pleci a škrabkal ho na uchu. Niekomu sa tieto príhody môžu zdať smiešne, lenže vzťah človek-zviera pochopí len ten, kto zvieracieho priateľa doma má. Najmä jednoduchší ľudia so živými tvormi súcitia a nehanbia sa aj plakať, ak sú chorí alebo musia byť utratení." Kontrastom sú poniektorí podnikatelia, ktorí prídu, zviera položia vo vyšetrovni na stôl a povedia: ´tu ho máte, robte s ním, čo chcete.´ K svojmu zvieraťu sa správajú ako k chladnému tovaru.
"Svojím spôsobom je ich vzťah podobný tomu ako sa k chovu zvierat správa štát. Živých tvorov v bytoch a v rodinných domoch pribúda. Aspoň v Košiciach stúpajú aj poplatky za psov. Čo však majitelia na revanš dostávajú?, pýtajú sa zhodne F. Huba i I. Šoltés. To, že sa niekde vyhradí venčovisko, ktoré je 600 metrov od obytnej zóny? To nemôže byť riešením. Pes je predsa tvor, ktorý síce vie udržať svoju potrebu, ale keď vyjde von, chce ju urobiť. A nie, že ešte musí ďalších 10-15 minút čakať a utekať na určené miesto. "Hneváme sa, ak sa pes vykadí na chodník. Aj v západných krajinách hafani urobia občas potrebu na chodníku, ba dokonca aj v obchodnej galérii. Tam sú však z poplatkov a daní za psov platené čaty a tie všetko vyčistia. U nás ľudia musia platiť, a pritom sa určené venčoviská pravidelne nečistia, nedenzifikujú."
Naši hostitelia súhlasia ale aj s názorom, že niektorí chovatelia a majitelia psov sú veľmi nedisciplinovaní. "Aj nám sa párkrát stalo, že po troch hodinách, čo bol psík v nemocnici, majiteľ namiesto toho, aby ho odviedol do trávy hneď ako vyšli von z budovy, radšej si zapálil cigaretu a nechal, nech pes očuráva budovu veterinárneho zariadenia alebo malé, ešte nezakorenené stromčeky. Pritom bujná zeleň je len o dva metre ďalej," poťažkal si F. Huba.
Alebo psík urobí potrebu priamo v čakárni (tiež sme boli svedkom takejto situácie - poznámka redakcie), ale majiteľ nezaklope na dvere ordinácie a nepovie, že sa stala malá nehoda. Radšej sa tvári, že nič nevidí. "Prečo je to tak? Veď sme veterinári, chápeme podobné nepríjemnosti a vôbec nie je problém mláčku utrieť. Musíme však o nej vedieť, a nie, že sa po nej poprechádza aj druhý či tretí havkáč. Hold, ľudia sú aj takí..." doplnil ho I. Šoltés.
V zariadení poskytujú zvieracím pacientom viacero okruhov zdravotníckych služieb. Patrí sem traumatológia, teda rôzne úrazy, poranenia, porezania, autoúrazy. "Často, hlavne, keď napadne sneh, prichádzajú ľudia so psíkmi, ktorí utrpeli rôzne rezné rany. Mali sme aj dosť zlomenín a úrazov, keď zviera vypadlo z auta, z okna, z rúk a zlomilo si labu." Dosť často, prakticky každý týždeň, majú na stole tiež zvieratko, ktoré má nádor. Niektoré sú vizuálne viditeľné, dosť však pribúdajú nádory pobrušnice, pankreasu, čriev. Vtedy je veľmi dôležitá súhra s majiteľom, lebo on musí rozhodnúť, či bude zviera operované alebo, ak je už choroba v pokročilejšom štádiu a zviera trpí, dá súhlas na jeho eutanáziu. Trojčlenný tím veterinárnych lekárov sa v maximálne možnej miere snaží o to, aby pri ochoreniach zisťovali, čo onemocnenie spôsobilo a nie, aby už len ´hasili´, teda riešili následky.
Na stole v ambulancii, hoci je to rarita, mali už aj hada, teda špecificky exotické zviera. Hady občas zvyknú mať problémy s kožou, ale tiež metabolické a tráviace problémy. Korytnačky zase s mäknutím panciera.
Oko pooperovali a psík riadne vidí
K netradičnému poraneniu prišiel pekinský palácový pes, ktorého majiteľ priviezol do tohto zariadenia. Iný pes ho kusol tak nešťastne, že pinč mal doslova oko mimo očnej jamky. Lekári sa hneď pustili do operácie, oko vrátili na pôvodné miesto, zošili a hoci je to neuveriteľné, psík riadne vidí. Pri psoch sa dosť často tiež stane, že si vylomia zub. Keď je ešte v lôžku, dá sa to napraviť. Zub sa operačne zasunie späť, zašije a ďalej riadne funguje. Dosť časté sú tiež prípady otráv. Niekedy vinou majiteľa, ktorý nedostatočne otravu odloží a zvedavý pes ju ochutná. Sú však i prípady, kedy je pes niekým otrávený úmyseľne...
"Do série bežnejších onemocnení, hlavne na jar a na jeseň, patria zápaly horných dýchacích ciest. Zvieratá tiež môžu trpieť alergiami. Na rôzne pele, kontaktné alergie či na vonkajšie parazity. Sučky mávajú pomerne často rôzne gynekologické problémy. Mali sme prednedávnom prípad psej dámy, ktorá sa nepravidelne hárala. Pritom išlo o kvalitnú sučku, takže sme to na prianie majiteľa vyriešili umelým oplodnením," načrel I. Šoltés aspoň do niektorých prípadov z dennej praxe, s ktorými sa stretávajú a v ktorých si musia dať rady. Napriek tomu, že sa pre zvieratko robí v zariadení všetko, čo sa dá, občas sa stane, že pacient uhynie. Takéto tragédie sú najmä vtedy, ak prišiel majiteľ so zvieratkom neskoro a už nepomohla ani operácia.
Táto veterinárna nemocnica má dobré kontakty s nemocnicou vo Viedni. "Vzťahy sú až na takej úrovni, že v prípade potreby, ak majiteľ súhlasí a je solventný, môžeme zvieratko poslať na diagnostikovanie na magnetickú rezonanciu priamo do hlavného mesta Rakúska, keďže u nás takéto zariadenie nemáme," tvrdí I. Šoltés.
Pozor na kliešte
Veterinárni lekári upozorňujú majiteľov zvieratiek aj na kliešte. Najmä na babeziózu, ktorú prenášajú. Predtým sa toto ochorenie vyskytovalo len v oblasti Stredozemného mora a neskôr v južných častiach Maďarska. Teraz je u nás, v okolí Michaloviec a Trebišova. "Je to veľmi ťažké ochorenie, pretože vnútrokrvný parazit deštruuje červené krvinky, a tým spôsobuje krvácanie. Určite preto netreba podceňovať, ak majiteľ objaví na tele zvieraťa kliešťa," zdôraznil I. Šoltés.
Keď sme z veterinárneho zariadenia odchádzali, dvaja muži, jeden starší a jeden mladší, práve vyberali z auta čierneho pudla. Prezradili, že sa volá Čiko a je to účinkujúci v cirkuse Humberto. Nehoda, poranenie labky, sa teda môže prihodiť aj "odborníkovi."
Alžbeta LINHARDOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári