Naháčov prišlo iba dvesto, zvedavých divákov päťkrát viac
FIKCIA
Minulý týždeň sme vám sľúbili reportáž z Mlynskej ulice, kde sa mala v sobotu fotiť ďalšia séria fotografií amerického fotografa Spencera Tunicka. Po Štátnom divadle, kde mu pózovalo 600 naháčov, sa totiž rohodol dať príležitosť tým záujemcom, ktorí sa už do divadla nevošli. Kým interiér historickej budovy pri prvom pokuse praskal vo švíkoch, o fotenie sa na ulici až taký záujem nebol...
Už v piatok napoludnie, teda krátko po distribúcii prvých výtlačkov Košického večera v uliciach, náš redakčný telefón od toľkého vyzvánania takmer zachrípol. Volal nám jeden čitateľ za druhým a každý chcel vedieť jediné. Uskutoční sa na sobotu avizované fotenie na Mlynskej ulici za každého počasia? Odpoveď všetkých volajúcich potešila. Pán Tunick sa zaručil, že fotiť bude, aj keby začalo snežiť.
Naše i jeho očakávania, že o akciu bude obrovský záujem, sa však nenaplnili. Na Mlynskú ulicu síce prišlo v sobotu krátko popoludní množstvo Košičanov, ale napokon vysvitlo, že väčšina sú diváci. Pri Urbanovej veži, kde bolo registračné miesto, sme sa 20 minút pred avizovanou 13. hodinou presvedčili, že prihlásených bolo iba okolo sto dobrovoľníkov. "Mnohí, keď sa dozvedeli, že Mlynská ulica nebude kvôli tejto akcii uzavretá v takom rozsahu, aby ich ´neokukovali´ zvedavci, od plánovanej účasti odstúpili," vysvetlila nám jedna z členiek registračnej komisie. "Aj tí odvážlivci, ktorí včera pózovali v divadle, sa pred davmi divákov fotiť odmietli. Niekoľkých sme síce presvedčili, ale väčšina stratila na repete chuť."
Keďže S. Tunick nikdy fotenie neodkladá, presne o 13. hodine bola registrácia ukončená. Dvestopäť dobrovoľníkov sa od Urbanovej veže presunulo na roh Hlavnej a Mlynskej ulice. Tam sa vyzliekli donaha a potom presunuli približne na úroveň predajne starožitností LinArt. Na povel organizátorov sa rozostúpili tak, aby zaberali celú šírku Mlynskej ulice. Samozrejme, množstvo zvedavcov, ktorí stáli približne na úrovni Kováčskej ulice, cvakali spúšťami svojich fotoaparátov ostošesť.
Okolo štvrť na dve sa začalo samotné fotenie S. Tunickom. Hoci vydal aj niekoľko povelov, do rozostavenia naháčov príliš nezasahoval. Podobne ako pri prvom fotení v divadle, ani medzi týmito doborovoľníkmi sa nikto za nahotu nehambil. V dave bolo vidieť staršie i mladšie ročníky a približne na polovicu boli zastúpené obe pohlavia. Medzi postavami sa zjavne dali identifikovať aj partnerské dvojice.
S. Tunick so svojim fotoaparátom sa raz postavil vpravo, potom urobil niekoľko záberov zľava. Ani nie po piatich minútach zakričal slovensky ´Ďakujem!´ a zatlieskal. Odpoveďou mu bol opäť potlesk a salvy radostných výkrikov. Všetci naháči sa potom vrátili ku svojim veciam a než sa stihli obliecť, dostali doklad o účasti na fotení. Samozrejme, aj internetovú adresu, z ktorej si môžu stiahnuť fotografie, na vzniku ktorých sa podieľali.
"Mrzí ma nižšia účasť, ale uznávam, že fotenie na ulici, kde bolo podľa môjho odhadu asi tisíc zvedavcov, je iné, ako niekde v interiéri," priznal Ing. Kováč, riaditeľ agentúry Akt art, ktorá mala obe fotenia pre S. Tunicka organizačne na starosti. "Bola to chyba, že sme nezabezpečili väčší odstup verejnosti od miesta fotenia, ale už s tým nič nenarobíme. Pán Tunick mi povedal, že bol aj tak spokojný. Tvrdil, že nečakal ani tých 200 dobrovoľníkov, ktorí napokon odvahu vyzliesť sa na ulici našli."
Róbert BEJDA
Autor: Khj Pokračuje
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári