1994, kedy bol tento podnik vydržený tzv. holandskou dražbou. V tejto súvislosti čelí obvineniu z trestného činu machinácie pri verejnej súťaži a verejnej dražbe kvarteto podnikateľov. Podľa obžaloby obvinený Miroslav G. na žiadosť Jána J. a Martina K. prisľúbil obom spoluobvineným bližšie nezistený prospech, ak sa zúčastnia dražby Elektromontu, ale sa do nej aktívne nezapoja. V dôsledku toho došlo počas konania verejnej dražby, ktorej sa zúčastnili len oni traja, k postupnému znižovaniu vyvolávacej ceny z pôvodných 450 na 250 miliónov korún. Na túto ponuku zareagoval Miroslav G. a Elektromont vydražil v prospech eseročky Euro-Pulz, ktorej bol spoločníkom a konateľom. On i časť obžalovaných ešte čelí obvineniu z neoprávneného obchodovania s devízovými hodnotami. Samozrejme, všetci štyria obžalovaní, pričom pojednávaní sa zúčasňujú iba dvaja, vinu popierajú. Kauza bola odročená na jún, kedy majú byť vypočutí poslední traja svedkovia a dvaja znalci. Vynesenie rozsudku sa očakáva koncom roka.
Po vyše roku ďalšie pojednávanie
Po vyše roku od posledného pojednávania tento týždeň konečne pokročilo dokazovanie v kauze nebankovej spoločnosti Dexterity Financial. Nečinnosť spôsobila jednak dlhodobá práceneschopnosť presedníčky senátu Okresného súdu Košice I a napokon pridelenie prípadu inej sudkyni, ako aj neustále absencie obžalovaného. Je ním súkromný podnikateľ a bývalý šéf už neexistujúcej spoločnosti Dexterity Financial Ján P., ktorý čelí obvineniu zo sprenevery. Vyštrovanie odhalilo, že od roku 1996 zinkasoval od 106 tichých spoločníkov vyše 17 miliónov korún, ktoré sľuboval zhodnitiť až 45-percentným úrokom. Zo začiatku svoje sľuby plnil, no časom firma skrachovala a zanechala po sebe dlh takmer 14 miliónov korún. Samozrejme, Ján P. úmysel pripraviť tichých spoločníkov o peniaze poprel. "V čase uzatvárania zmlúv s klientami som nekonal s úmyslom ich poškodiť. Záväzky som plnil do leta 1998. Do insolventnosti som sa dostal len kvôli mojim dlžníkom. A to potom, čo prestali plniť záväzky, ktoré mali voči mne," bránil sa obžalovaný. Senátu sa snažil vysvetliť, že návratnosť peňazí očakával z rôznych obchodných aktivít a najmä z pôžičiek na vysoký úrok. Poukázal tiež na to, že podľa jeho názoru nemajú tichí spoločníci nárok len na výnosy zo zisku, ale podieľajú sa aj na strate. Okrem neho vypovedalo na súde aj niekoľko svedkov, ktorí opísali postup investovania svojich peňazí i problémy, s akými sa ich domáhali. kvôli potrebe vypočutia ďalších svedkov bolo pojednávanie odročené.
Trestné stíhanie súd zastavil
Úplne netradične uzavrel Okresný súd Košice II prípad, v ktorom Marcel H. čelil obvineniu z krádeže. Samosudkyňa totiž jeho trestné stíhanie zastavila, lebo uplynula tzv. premlčacia doba. Prokurátor kládol obžalovanému za vinu, že vo februári 2000 nezisteným predmetom vylomil visiacu zámku na dverách autobusu MHD, odparkovaného pred OC Cassovia a ukradol z neho okrem iného množstvo cestovných lístkov za 8 a 10 korún. Marcel H. sa ku krádeži priznal, no dodal, že keď ho policajti o polhodiny po čine zadržali, všetko, čo ukradol, mu vzali. Kam sa potom takmer 250 lístkov v cene vyše dve tisíc korún podeli, nevedno. Vodič autobusu totiž na súde vypovedal, že musel všetky preplatiť a späť nedostal ani korunu. Vysvetliť to nevedel ani prítomný zástupca DPMK. Zdržanie v dokazovaní spôsobil fakt, že hoci súd vydal už dávnejšie trestný rozkaz, ktorým obžalovaného uznal vinným, nevedel mu ho doručiť. Marcel H. sa totiž z Košíc odsťahoval a nikto nevedel, kam. Až začiatkom roku vyšlo najavo, že si v bratislavskej väznici odpykáva 3,5-ročný trest za lúpež. Prokurátor podal voči uzneseniu o zastavení trestného stíhania sťažnosť, rozhodne o nej Krajský súd.
rob
Autor: Rozudok zaznie koncom roka
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári