Medzinárodný športový vyzývací deň (od r. 1993, súťaž medzi mestami v pohybovej aktivite občanov, trvajúcej minimálne 15 minút)
1876 - v Prahe zomrel český historik, filozof, organizátor politického a kultúrneho života František Palacký. Stál pri zrode Matice českej a Spolku českých spisovateľov. V r. 1868 položil základný kameň Národného divadla v Prahe. Ako politik odmietal odtrhnutie Českého kráľovstva od rakúskej monarchie
a jeho pripojenie k nemeckej ríši, presadzoval austroslavistický program, požadujúci premenu mnohonárodnostnej rakúskej monarchie na federatívny štát s
rovnocennými politickými a národnými právami. Zakladateľ moderného českého dejepisectva: Staří letopisové čeští, Dějiny národu českého v Čechách a v Moravě. Patril k hlavným stúpencom národnej jednoty Čechov a Slovákov, spolu s P. J. Šafárikom vydal prácu: Počátkové českého básnictví, obzvláště prozódie. Narodil sa 14. júna 1798 v Hodslaviciach.
1900 - v Biskoupkách sa narodil český básnik, dramatik, esejista a prekladateľ Vítězslav Nezval. Priekopník poetizmu: Pantomima, Akrobat, Edison, Básně noci,
surrealizmu: Žena v množném čísle, Praha s prsty deště, Absolutní hrobař. Po r. 1948 sa priklonil k oficiálnej poézii: Stalin, Zpěv míru. Jeho mnohostranné nadanie sa prejavilo v básnických dramatických adaptáciách: Schovávaná na schodech, Milenci z kiosku, Manon Lescaut, v drámach: Dnes ještě zapadá slunce nad Atlantidou a filmových scenároch: Eroticon. Písal i programové komentáre k
vlastnému dielu a k modernému umeniu: Moderní básnické směry. Dobovú atmosféru zachytil v pamätiach: Z mého života. Prekladal najmä francúzsku, ruskú, anglickú a nemeckú poéziu. Zomrel 6. apríla 1958 v Prahe.
1907 - v Clevelande bola založená Slovenská liga v Amerike - politická a kultúrna organizácia amerických Slovákov. Podporovala vznik ČSR a pripravovala Pittsburskú dohodu. K jej predstaviteľom patrili o. i. Š. Furdek, P. V. Rovnianek a A. Mamatey.
1928 - narodil sa český zoológ a lesník Josef Vágner. V r. 1965-84 riaditeľ Východočeskej zoologickej záhrady v Dvoře Královém nad Labem. V r. 1967 - 76 podnikol deväť afrických expedícií, z ktorých do Československa doviezol mnoho
divokých zvierat. Popularizátor zoológie, autor niekoľkých kníh, napr. Sen safari. Zomrel 6. mája 2000.
1943 - zomrel belgický právnik a politik Henri Marie La Fontaine, profesor na univerzite v Bruseli. Podieľal sa na založení Medzinárodného bibliografického ústavu v Bruseli a pracoval v mnohých v mierových organizáciách. Nositeľ Nobelovej ceny mieru (1913). Narodil sa 22. apríla 1854.
1946 - konali sa voľby do Ústavodarného národného zhromaždenia ČSR. V Čechách zvíťazili komunisti so 40,17 %, na Slovensku Demokratická strana, ktorá získala 62,0 %.
1952 - Spolková republika Nemecko a západní spojenci (Veľká Británia, USA a Francúzsko) podpísali Bonnské dohody o ukončení okupačného režimu v Nemecku. Tento dokument ukončil platnosť okupačného štatútu a obnovil suverenitu nemeckého štátu. V r. 1955 SRN vstúpila do NATO.
1972 - ZSSR a USA podpísali v Moskve 4 dohody SALT 1 (Strategic Arrms Limitation Talks), ktoré boli výsledkom sovietsko-amerických rokovaní o obmedzení strategických zbraní (obmedzenie počtu raketových obranných systémov a interkontinentálnych rakiet).
1973 - v Brne sa narodila česká mezzosopranistka Magdalena Kožená, ktorá patrí medzi najuznávanejšie speváčky súčasnosti. Na brnianskom konzervatóriu študovala u Něvy Megovej a štúdiu pokračovala u profesorky Evy Blahovej na
Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Už počas štúdia vyhrala mnohé súťaže, z ktorých najvýznamnejšia bola 6. medzinárodná súťaž W. A. Mozarta v Salzburgu. Pozývajú ju na najprestížnejšie domáce a svetové festivaly. Pravidelne spolupracuje s poprednými dirigentmi, orchestrami a sólistami. Naštudovala celý rad postáv pre významné operné scény celého sveta. V r. 2003 sa stala Rytierom rádu umení a literatúry Francúzskej republiky.
(SITA)
Autor: 26. mája
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári