ich asistentov. Mestský mešec nebudú stáť ani korunu.
"Na mzdy a odvody získalo mesto Košice na obdobie do konca roka 2007 finančné prostriedky z Fondu sociálneho rozvoja prefinancované Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny Košice a to na základe úspešnosti projektu na elimináciu negatív sociálneho bývania, ktorý sme pripravili," informoval nás vedúci oddelenia Matúš Háber.
Hlavným cieľom projektu je prostredníctvom využívania dávok a príspevkov na zákonom stanovený účel zlepšiť životnú situáciu sociálne odkázaných občanov. Mnohí z nich ani nevedia, na ktoré dávky v hmotnej núdzi majú nárok, nepoberajú príspevok na bývanie, niektorí dokonca nepoberajú žiadne peniaze, pretože si to nevedia vybaviť, lebo napríklad nemajú občiansky preukaz alebo trvalé bydlisko. Z toho plynie nielen ich bieda, ale narastajú aj dlhy na nájomnom, za vodu, elektrinu... "Cieľovou skupinou projektu sú obyvatelia v hmotnej núdzi s trvalým pobytom v Košiciach. Hlavnú pozornosť budeme venovať rómskym obyvateľom ulíc, na ktorých je zvýšená koncentrácia obyvateľov, ktorí nie sú schopní podieľať sa na riešení vlastnej nepriaznivej situácie. V Košiciach žije vyše 8 500 poberateľov sociálnych dávok."
Rómovia žijú prevažne v segregovaných štvrtiach, takmer každá mestská časť Košíc má na svojom katastrálnom území takúto lokalitu. Patria sem ulice Golianova, Vodárenská, lokality na Demeteri, v Džungli a mestská časť Lunik IX. Pritom iba lokality Golianova, Demeter navštevuje v súčasnosti sociálny terénny pracovník. "V prvej fáze projektu sa budeme venovať segregovanému sídlisku Lunik IX a následne sa projekt rozšíri do ďalších ulíc a štvrtí. Komunitní sociálni pracovníci budú pracovať najmä v teréne, aby mohli nielen monitorovať situáciu, ale hlavne aktívne spolupracovať so skupinou obyvateľov, ktorí nemajú dostatočné množstvo informácií o spôsoboch riešenia svojej situácie, napríklad problému narastajúcich dlhov," doplnil Háber.
Mesto Košice už zriadilo Inštitút osobitného príjemcu, do ktorého sa snaží zapojiť čo najviac občanov z prostredia rómskych osád a lokalít a dosiahnuť tak zastavenie rastu nedoplatkov za bývanie. "Je nutné vzbudiť u obyvateľov pocit zodpovednosti za riešenie vlastnej situácie, zlepšiť ich životné podmienky a integrovať sociálne vylúčenú komunitu, avšak s ohľadom na jej špecifické potreby a podmienky prostredníctvom osobitnej pomoci. Preto sme veľmi radi, že sa nám podarilo naštartovať tento projekt, získať naň peniaze, aby sme sa od júna mohli v spolupráci s úradom práce a Bytovým podnikom mesta pustiť do napĺňania cieľov. Až čas a konkrétna práca v teréne ukáže, či je počet komunitných sociálnych pracovníkov postačujúci," dodal ešte Matúš Háber.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári