veľkou pravdepodobnosťou diskriminovaní. K tomuto záveru došli členovia zdravotného výboru NR SR Peter Biroš (ANO) a Viliam Novotný (SDKÚ). Tí v pondelok informovali o výsledkoch poslaneckého prieskumu vo VšZP, ktorý sa začal ešte v októbri 2004 a bude ešte v ďalších dňoch pokračovať. Obaja poslanci nechápu, ako je možné, že za ukončenie hospitalizácie a vyliečenie tej istej diagnózy na rovnakom oddelení v rovnakom type nemocnice dostanú v Bratislave až o 40 percent financií viac ako v nemocniciach na východnom Slovensku.
"Považujeme to za neuveriteľnú diskrimináciu, ako aj nehoráznosť zo strany VšZP. Pokiaľ ešte bolo staré vedenie, mali sme veľké ťažkosti, aby sme dostali vôbec nejaké informácie zo VšZP. Neviem prečo, ale utajeniu podliehali aj také informácie, koľko ktorá pobočka dostáva a ako sú platené jednotlivé nemocnice za poskytnutú zdravotnú starostlivosť. Až pred časom sme po výmene vrcholového manažmentu zistili, že rozdiely v mnohých prípadoch sú skutočne obrovské," tvrdí V. Novotný.
Obaja poslanci svojimi aktivitami chcú dosiahnuť spravodlivé prerozdeľovanie financií a dozvedieť sa odpoveď na otázku, podľa akého kľúča sa rozdeľujú peniaze z vybratého poistného. Doteraz im nikto nevysvetlil, či je to podľa počtu zazmluvnených výkonov, poistencov, alebo celkového počtu výkonov zdravotnej starostlivosti. Aj preto si na najbližšom rokovaní výboru pre zdravotníctvo chcú ešte tento týždeň pozvať na "koberček" aj generálneho riaditeľa VšZP Svätopluka Hlavačku a dosiahnuť zmenu návrhu.
"Vedenie poisťovne nám dodnes nevedelo povedať, koľko prostriedkov dostávajú krajské a okresné pobočky, ani vysvetliť, podľa akého kľúča rozdeľuje prostriedky. V ďalších štyroch poisťovniach s týmto problém nemali," čudujú sa poslanci.
Tí taktiež nechápu, prečo má na tento rok regionálne koordinačné centrum VšZP v Bratislave pripravených 7,3 miliardy Sk, v Prešove 5,7 a v Košiciach 5,2 miliardy korún. VšZP má pritom v Bratislavskom kraji 370 000 poistencov, v Prešovskom takmer 520 000 a v Košickom 408-tisíc poistencov. "Hoci je mi jasné, že v Bratislave sa robia niektoré špičkové operácie, aj tak je to výrazný nepomer. My chceme docieliť, aby poistenec VšZP bol rovnako platený na celom Slovensku a odchýlka bude maximálne do 10 percent. Máme tu systém solidarity vo verejnom zdravotnom poistení, a tak nemôžu byť zdravotnícke zariadenia na východe platené iným režimom ako na západe, lebo to je diskriminácia," dodal V. Novotný.
Obaja poslanci varovali aj pred vážnymi finančnými problémami, ktoré kvôli postoju VšZP hrozia nemocniciam v Rožňave, Michalovciach, Humennom, Starej Ľubovni a Svidníku. VšZP totiž podľa nich dáva viac financií do krajských miest, pričom "vidiecke" nemocnice dostanú na tento rok menej v rozsahu od 2 mil. Sk až do takmer 11 mil. Sk. Na to, aby zdravotníctvo v Košickom kraji poskytovalo kvalitné služby, by podľa nich malo byť v rozpočte aspoň o 200 miliónov Sk viac.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári