našiel desiatky detí najnižších ročníkov základných škôl, ako na zemi maľujú jeho nekonvenčné portréty a používajú pritom typické sýte farby, akými najradšej maľoval aj on. Ak si nevedia dať rady, inšpirujú sa jeho slávnymi originálmi, ktoré visia všade okolo. Pred vchodom by ho privítali študenti medzilaborského gymnázia a ako každého z návštevníkov múzea by ho zaskočili otázkou, či je možný život bez akýchkoľvek drog. Jeho odpoveď by si nasnímali kamerou. Presne tak totiž vyzeralo v Múzeu moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach podujatie k Medzinárodnému dňu múzeí a galérií.
"Teším sa, že sme mohli prísť do múzea a kresliť si tu. Som z Medzilaboriec, ale vo Warholovom múzeu som ešte nebol," povedal jeden zo žiakov Základnej školy Komenského a neprestal pastelkami vymaľovávať Warholovov portrét kľačiac pritom pod jeho slávnym obrazom Campbellovej polievkovej konzervy.
"Celkovo našu inštitúciu dnes navštívi asi tisíc detí a zapoja sa do tejto akcie s názvom Face to face Andy Warhol," doplnil ho vedúci odboru muzeoedukológie Warholovho múzea Rastislav Soták. Detské kresby potom budú vystavovať s Warholovými obrazmi.
Podľa Sotáka protidrogovú orientáciu druhej časti podujatia zvolili z preventívnych dôvodov. "Medzilaborce sú malé mesto, fenomén drog sem zatiaľ neprenikol. Ide však o mladých ľudí, ktorí neskôr odídu študovať alebo pracovať do väčších miest," uviedol.
Súčasťou kreatívnych aktivít stredoškolákov bolo aj zhotovenie figuríny z drôteného pletiva. Skľučujúca postava, obalená do toaletného papiera, pofŕkaná červenou farbou, znázorňujúcou krv, dopichaná injekčnými striekačkami, obklopená rozbitými fľašami a ohorkami cigariet, symbolizuje totálny úpadok človeka, ktorý prepadne závislosti na drogách. "Postava má byť zrkadlom pre ľudí, ktorí konzumujú látky schopné vyvolať stav závislosti. Každý vo figuríne môže vidieť, kam môže viesť jeho správanie," opisuje Soták.
Študenti viedli s ľuďmi z ulice a návštevníkmi múzea interview na tému toxikománie. Chceli od nich počuť názor, či možno prežiť zmysluplne život bez pohárika alkoholu, cigariet, či dokonca tvrdších drog. Soták vysvetľuje, že ide o rovesnícke programy. "Cieľom nebolo mládež mentorovať a nadiktovať jej, čo má robiť. Chceli sme len vytvoriť podmienky, v ktorých by mladí ľudia svojimi aktivitami oslovili rovesníkov. Takto to určite prijmú ľahšie, ako od dospelých," povedal.
Výstupy z tohto projektu stredoškoláci predstavia priamo v múzeu koncom júna. "Odvysielame dokument, zložený s najzaujímavejších odpovedí na tému drogových závislosti, ktoré sa nám podarilo zachytiť videokamerou a usporiadame k nemu besedu. V múzeu nainštalujeme trojprvkový model umeleckej prezentácie. Bude fiktívne symbolizovať Nebo (pôžitok z drog), ktoré však prechádza do Pekla (závislosti a abstinencie) a alternatívu Zeme, teda našu víziu života bez drog," doplnila študentka medzilaborskeho gymnázia.
Akciu pomohlo stredoškolákom pripraviť Múzeum moderného umenia Andyho Warhola, Spoločnosť Andyho Warhola, Spoločnosť pre nekonvenčné umenie v Medzilaborciach a Experimentálne centrum umeleckej výchovy SAW.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári