obci Uloža v okrese Levoča. Ich príbytok je dokonca zapísaný v zozname slovenských kultúrnych národných pamiatok.
Návštevníka hneď upúta veľká kachľová pec, ktorá navodí asociáciu života našich predkov. Nezriedka tu upečú domáci chlieb. "Domáci chlieb, maslo a mlieko. Zvykneme si večer takto prestrieť stôl. Je to pre nás také párty," s úsmevom popisuje domáci pán.
Manželia si v patričnom štýle zariadili aj prednú izbu, tu majiteľ dôrazne odmieta pomenovanie obývačka. Zdá sa, že pánu Nemčíkovi nepríjemne vonia všetko čo je cítiť modernou dobou a technikou. Ak by mohol úplne by sa oddal životu chalupára, manželka je však tou, ktorá v ich romantickej chalúpke presadzuje výdobytky techniky, ktoré uľahčujú život. "Bohužiaľ, máme televízor, mikrovlnku a varnú kanvicu," s úsmevom vyratúva A. Nemčík.
Táto rodina žila v paneláku v Levoči bežným životom tak ako tisícky Slovákov. Až prišla choroba pána Nemčíka. "Dnes mám 58 rokov a nerád spomínam na časy, kedy sa pred 30 rokmi ohlásila choroba. V Uloži sme kúpili túto drevenicu, prichádzali sme sem stále častejšie až sme sa s manželkou rozhodli, že tu ostaneme nastálo. V byte býva dcéra, sem tam ju ideme navštíviť," popisuje A. Nemčík. Vtedy zaplatili za útulnú drevenicu 22 500 korún, dnes sa takéto nehnuteľnosti v Uloži predávajú po pol milióne korún.
Ako vyplýva z rozhovoru s pánom Nemčíkom v Uloži chytil druhý dych. Prírodná scenéria, chalupársky život mu iba prospel. Dokonca mu nechýba ani kúpelňa. "Toto prostredie ma aktivizuje. Mám pocit, že práve tu žijem ako normálny človek. Bytovka, to je pre mňa predovšetkým betón všade tam, kde sa pozriete, a v byte zase suchý vzduch. Tu je to prirodzené bývanie v pôvodnom stave. Stavba prepúšťa iba prirodzenú zemskú vlhkosť," vysvetľuje výhody takéhoto bývania A. Nemčík.
Splachovací záchod im nechýba, používajú, ako hovorí s úsmevom tento chalupár, srdiečkovú búdku. Kúpelňu si zhotovili naozaj svojrázne. Starý bubon z práčky upevnili do výšky v kôlni, vývod čiže hadica vedie cez drevenú stenu vonku. Na nej je upevnená sprcha, čiže nasledovať môže hygienická očista ako sa patrí.
Príroda, bylinky, huby. To je životný štýl rodiny Nemčíkovej. Domáci pán okrem toho v Uloži našiel vzťah k drevu. Krásne rezbárske práce sú známe široko ďaleko. Dokonca jedna z nich sa dostala až na pracovný stôl nebohého pápeža Jána Pavla II. "Išlo o levočskú Pannu Máriu. Zhotovil som ju pre výpravu, ktorá smerovala do Ríma. Z cirkevných kruhov som sa dozvedel, že Svätý otec mal Pannu Máriu na pracovnom stole," vykresľuje rezbár z Ulože, ako jeho dielo prešlo kus Európy a potešilo jednu z najväčších osobností na tomto svete.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári