heliocentrickej sústavy a svoje poznatky zhrnul v diele: O obehoch nebeských sfér. Po jeho smrti trvalo ešte ďalších sto rokov, kým cirkev heliocentrický systém prijala. Narodil sa 19. februára 1473 v Toruni.
1693 - narodil sa popredný predstaviteľ európskeho sochárstva Juraj Rafael Donner. Tento priekopník barokového klasicizmu vytvoril v Bratislave v 20. rokoch 18. storočia svoje vrcholné diela. V Dóme sv. Martina vytvoril sochársku výzdobu kaplnky sv. Jána Almužníka a hlavný oltár, z jeho dielne pochádza i oltár Kostola Svätej Trojice v Bratislave a hlavný oltár pavlínskeho kostola v Marianke. Zomrel 15. februára 1741 vo Viedni.
1819 - narodila sa britská kráľovná (od r. 1837) a indická cisárovná (od r. 1877) Viktória, tiež Viktória Alexandrina, Wiktoria, z hannoverskej dynastie, vnučka Juraja III. Jej vláda, nazvaná viktoriánske obdobie, znamenala pre Veľkú Britániu dobu najväčšieho rozmachu a stability. Ako prvá z britských panovníkov využívala Buckinghamský palác ako svoje sídlo. Manželka Alberta Sasko-Koburského bola matkou deviatich detí. Jej meno nesú Viktóriina zem v Antarktíde, najväčšie jazero v Afrike a vodopády na rieke Zambezi. Zomrela 22. januára na 1901 v Osborne na ostrove Wight.
1881 - v Trnave sa narodil skladateľ Mikuláš Schneider-Trnavský. Spoluzakladateľ Hudobnej a dramatickej akadémie v Bratislave. Ťažiskom jeho tvorby je piesňová a cirkevná hudba, v r. 1937 zostavil Jednotný katolícky spevník. Z ďalšej tvorby: symfonická báseň Pribinov sľub, opereta Bellarosa, Symfónia e-mol - Spomienková. Svoj život opísal v autobiografii Úsmevy a slzy. Zomrel 28. mája 1958 v Bratislave.
1903 - v Koryčanoch sa narodil český architekt a konštruktér nábytku Jindřich Halabala. Zakladateľ a vedúci Katedry architektúry a výroby nábytku na Drevárskej fakulte VŠLD vo Zvolene, jeden zo zakladateľov čs. nábytkového dizajnu. Redaktor časopisu Drevo, autor štúdií i knihy: Výroba nábytku. Zomrel 17. novembra 1978 v Brne.
1905 - narodil sa ruský prozaik Michail Alexandrovič Šolochov. Jeho prvými literárnymi prácami sú expresionistické a naturalistické príbehy odohrávajúce sa v oblastiach obývaných kozákmi počas občianskej vojny v Rusku: Donské poviedky. Skúsenosti z občianskej vojny opísal v štvordielnej románovej epopeji: Tichý Don. Autor agitačného románu z obdobia násilnej kolektivizácie: Rozrušená zem, novely Osud človeka, v ktorej zobrazil psychologické aspekty vojny, dokumentárnej prózy Bránili svoju zem a i. Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1965). Zomrel 21. februára 1984.
1912 - v Banskej Štiavnici sa narodil svetoznámy fotograf a kameraman Dežo (Dezider) Hoffmann. Bol interbrigadistom v španielskej občianskej vojne a frontovým kameramanom. Od r. 1940 bol v Anglicku v jednotkách čs. armády a v Royal Air Force (RAF). Od r. 1945 sa natrvalo usadil vo Veľkej Británii, kde pôsobil ako fotoreportér v Record Mirror, Daily Mirror a The New Chronicle. Najvýznamnejšie obdobie jeho tvorby, 60-roky, ho zaradili medzi najväčších fotografov pop-scény. V r. 1962 sa stal dvorným fotografom The Beatles. Fotografoval také veľké hviezdy svetového showbiznisu ako Rolling Stones, Charlie Chaplina, Sophiu Lorenovú, Marlona Branda, Marylin Monroe, Laurencea Oliviera, Franka Sinatru, Boba Marleyho, Duka Ellingtona, Luisa Armstronga, Eltona Johna, Omara Sharifa, Pink Floyd, Cliffa Richarda a mnohých ďalších. Zomrel 26. marca 1986 v Londýne.
1926 - v Brne sa narodila speváčka mezzosopranistka Nina Hazuchová, od r. 1946 členka opery SND. Vynikla v slovanskom a talianskom repertoári. Dlhoročná pedagogička VŠMU v Bratislave.
1943 - nacistický lekár, Josef Mengele, prezývaný "anjel smrti" sa stal vedúcim lekárom v koncentračnom tábore v Osvienčime. Ako táborový lekár viedol v r. 1943-45 "selekcie" a vykonával veľké množstvo väčšinou smrteľných pokusov na ľuďoch, najmä na dvojčatách v detskom veku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári