odtiaľ do Jedľovca a Olšavky jedovatý arzén a rumelka (HgS), čiže ruda obsahujúca až 70 % životu nebezpečeného kovu - ortute (Hg). Pracovníci košického integrovaného záchranného systému (IZS), známej linky 112, okamžite informovali o tejto skutočnosti Krajský odbor životného prostredia, starostov obcí Opina, Olšovany, Kecerovce. Podľa operačného dôstojníka Hasičského a záchranného zboru (HaZz) Košice-mesto mjr. Juraja Horňáka prešovskí kolegovia upozornili košických, že kontaminované sedimenty "idú" do ich regiónu a do vodných tokov uniklo okolo 400 kubických metrov sulfidu ortute.
"Naša jednotka bola vyslaná na zásah k úniku nebezpečenej látky rumelky z baní po telefonáte pracovníka bane Jozefa Jančoka operačnému dôstojníkovi o 21.47 hod.," potvrdil našu informáciu operačný dôstojník Okresného riaditeľstva HaZZ v Prešove npor. Jozef Fáber. "Zo správy vyplýva, že počas jazdy bola jednotka odvolaná na základe ďalšieho telefonátu pána Jančoka, že zásah už nie je potrebný."
Ako nám povedal vedúci zmeny IZS, z Prešova dostali správu, že k úniku sedimentov s rumelkou malo dôjsť po roztrhnutí uzáveru jednej zo štôlní. "Ihneď boli odobraté vzorky z potokov a zistená vyššia kyslosť vody," povedal nám pracovník IZS, ktorý si neželal byť menovaný. "V oboch vodných tokoch je však dosť silný prúd, takže pravdepodobne dôjde k zriedeniu koncentrácie škodlivých látok."
Košickí hasiči po alarmujúcej správe okamžite prichystali na výjazd ekologické vozidlo. "Takýto ekologický problém je možné likvidovať iba pomocou špeciálnych hrádzí a inej techniky, ktorú nemáme," uviedol mjr. J. Horňák. "Absentujú aj veľkokapacitné nádrže, do ktorých by sme mohli prečerpať a uložiť kontaminovanú vodu."
V súvislosti s únikom sedimentov sme oslovili aj starostku obce Kecerovce Evu Bombarovú. Tá potvrdila, že ju o tom informovali v sobotu. "Volal mi pán Tomaševič z civilnej ochrany," reagovala na našu otázku, aké prijala opatrenia, aby zabránila prípadnej otrave ľudí starostka. "Okamžite som varovala miestnych rybárov, aby v miestnom potoku nelovili ryby."
V posledných desaťročiach totiž práve konzumácia rýb spôsobila ťažké hromadné otravy u ľudí, ktorí jedli kontaminované mäso. Po väčšej i jednorazovej expozícii popisujú odborníci kovovú chuť v ústach, bolesti hlavy, neskôr vredy na perách a lícach, vyrážky. Charakteristické sú pomaly a nenápadne vznikajúce nervové poruchy, ktoré môžu byť i bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov z postihnutia zažívacieho ústrojenstva.
My sme sa včera dopoludnia vybrali k štôlni, kde k pretrhnutiu uzávery štôlne došlo. Hlina a voda, ktoré vytiekli zo štôlne, mali hrdzavočervenú farbu, v ovzduší sa vznášal zvláštny zápach, zopár domácich nám tvrdilo, že v piatok počuli od šachty mohutný výbuch. Asi 500 metrov ďalej sme sa stretli s J. Jančokom, ktorý v osudný deň privolával pomoc.
"K roztrhnutiu uzáveru štôlne Jána Slávika došlo o 18.52 hod.," poopravil naše údaje J. Jančok, správca ložiska drahých opálov z Opálových baní Dubník, a. s. "Ihneď som volal linku 112, hasičov, políciu, informoval starostov obcí. Hasiči sa mi ozvali krátko po deviatej, že sú na výjazde, ale to už voda klesala, lebo tri hodiny vlastne pod tlakom vychádzala zo štôlne a škodlivé látky z ortuťovej haldy, čo odtiaľ unikli, už boli v potoku. Preto som aj šéfovi zásahu povedal, že už tu nemajú čo robiť, akurát tak začať stavať hrádze. Oni však na to nie sú vybavení. Štôlňa bol prieskumná, na ortuťovom ložisku, rátalo sa tam s priemyselnou ťažbou. A na halde bola uložená hornina obsahujúca rumelku. Okrem toho sa prechádzalo aj cez úseky mineralizované arzénom, ktorý takisto spláchlo do potoka. Ľuďom z ochrany vôd Slovenskej inšpekcie životného prostredia Košice, ktorí prišli v sobotu odobrať vzorky vody, som povedal, že voda v potoku je stále kyslá. Tu ide o to, aby boli odobraté vzorky sedimentov a tiež z haldy, aby vedeli, aká je tam silná koncentrácia nebezpečných látok. Až potom bude jasné, či ide o ekologickú záťaž, alebo nie."
Podľa J. Jančoka kontaminované sedimenty sa budú postupne rozkladať a kontaminovať polia či záhrady v okolí potokov. Navrhuje, aby sa vzorky sedimentov odobrali aj tam. Problém rieši Krajský úrad životného prostredia Prešov v spolupráci so Slovenskou inšpekciou životného prostredia (SIŽP) - ochrana vôd Košice. "V sobotu sme boli na mieste vytekania vody a sedimentov," povedal nám hlavný technik SIŽP Vladimír Vargovič. "Pri výjazde sme odobrali vzorky vody z miesta nad štôlňou, z miesta, kde dochádza k znečisťovaniu a tiež vzorky vody zo štôlne."
Opýtali sme sa, prečo nikto neodobral vzorky sedimentov, ktorých rozbor by preukázal koncentráciu ortute a arzénu. "Sedimenty sme zatiaľ nebrali, ale zajtra (rozumej dnes) má zasadnúť v Prešove pracovná skupina a máme sa tam stretnúť aj s majiteľom pozemku, kde došlo k úniku látok. Na základe rozhovorov sa prijmú nejaké opatrenia. A keď to bude potrebné, inšpekcia má k dispozícii mobillab, ktorým dokážeme určiť, čo sa nachádza v sedimentoch. Slovenský vodohospodársky podnik totiž takéto zariadenie k dispozícii nemá," dodal V. Vargovič.
Na našu otázku, či potom už nemusí byť neskoro, sme dostali odpoveď, že v potoku Schlamm už aj tak nežijú žiadne živočíchy. Viac sa dozvieme po spomínanom dnešnom stretnutí v Prešove, na ktorom by mal byť prítomný aj zástupca Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári