i škaredo doplatíte. Prenášajú totiž nepríjemné ochorenia kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu. To druhé je podstatne častejšie, ročne sa ním nakazia stovky východniarov. Na Infekčnej klinike FN L. Pasteura v Košiciach v uplynulých dňoch zaznamenali dva nové prípady ochorenia a od začiatku roka i dve desiatky chronických štádií.
"Od januára navštívilo našu ambulanciu štyridsaťpäť pacientov s problémom týkajúcim sa lymskej boreliózy. Podozrenie na pozdnejšie štádium tohto ochorenia sa potvrdilo asi u polovice z nich. Takýchto prípadov máme desiatky ročne, pričom pacienti k nám prichádzajú počas celého roka. Naopak, prvé kožné štádium, sa vyskytuje najmä na jar a na jeseň, kedy sú kliešte v prírode najviac aktívne," hovorí prednosta Infekčnej kliniky prof. MUDr. Ivan Schréter, CSc. (na snímke).
Dá sa predpokladať, že prípadov prvého štádia lymskej boreliózy, ktoré sa prejavuje červenou škvrnou na koži, je v tomto období oveľa viac. Na infekčnú kliniku sa z nich ale dostane iba zlomok - stačí totiž vyhľadať obvodného lekára a nechať si predpísať antibiotiká. Tie nebezpečné baktérie zahubia a ochorenie sa nedostane do ďalšieho štádia. Zanedbať liečbu sa však neoplatí.
"Lymská borelióza má tri štádia, kožný prejav je prvým. Ak sa nelieči, môže sa vyvinúť takzvané včasné diseminované štádium prebiehajúce pod obrazom ľahkého zápalu mozgových blán. Neskôr sa objavuje buď neurologická forma ochorenia, prípadne zápal kĺbov alebo atrofický zápal kože. V našich zemepisných šírkach sú najčastejšie neurologické problémy, pričom symptómy môžu byť rôzne. Podľa toho, ktorá časť nervového systému je postihnutá, môže ísť o serózny zápal mozgových blán, bolesti hlavy alebo končatín, ochrnutia či pocity pálenia," vysvetľuje prof. Schréter.
Na infekčnú kliniku sa dostávajú obyčajne pacienti v neskorších štádiách ochorenia, keď ich už trápia rôzne bolesti. Najprv sa musí zistiť prítomnosť protilátok proti boréliam v krvi alebo v mozgovo-miechovom moku a pokiaľ sa potvrdia, nasleduje niekoľkotýždňová liečba antibiotikami. Časť pacientov je i hospitalizovaná. V týchto dňoch ležia na pracovisku dvaja, od začiatku roka ich bolo celkovo deväť.
Psíčkari vedia svoje...
S kliešťami sa v okolí Košíc stretnete prakticky všade. Nájdete ich nielen na Alpínke, Bankove, či Jahodnej, ale aj okolitom lesoparku, napríklad na okraji lesa pri Furči či Ťahanovciach. Ich aktivita v prírode vrcholí od apríla do júna, druhý vrchol je na jeseň v septembri-októbri. Prítomnosť kliešťov na vegetácii závisí aj od počasia a sa mení i v priebehu dňa. Najviac je ich podvečer, napoludnie zaliezajú, pretože prílišné sucho im nerobí dobre, rovnako ako dážď. Voda spláchne kliešťov do pôdy, no len čo sa vegetácia trochu osuší, už sa na ňu vracajú.
Problémy s týmito maličkými parazitmi nemajú iba ľudia, ale najmä zvieratá. Dobre o tom vedia psíčkari, ktorí radi venčia svojich miláčikov v prírode. Po návrate z prechádzky musia ich srsť dôkladne skontrolovať, pretože je lepšie odstrániť kliešte ešte pred ich prisatím. Aj v tomto prípade sa oplatí myslieť na prevenciu účinné sú totiž repelenty a špeciálne obojky.
(jg)
Ako sa im ubrániť
- pred kliešťami sa dá brániť vhodným oblečením (dlhé nohavice) alebo repelentami, ktoré treba pri dlhšom pobyte v prírode aplikovať častejšie
- po návrate z prírody si dôkladne prezrite celé telo - drobné parazity sa môžu prisať aj na takých miestach akými sú podpazušie, rozkrok, vlasová časť hlavy alebo mäkká kožička za uchom
- v prípade, že kliešťa nájdete, čo najskôr ho odstráňte a ranku na koži dezinfikujte, pravdepodobnosť nákazy boreliózou sa totiž zvyšuje s dĺžkou prisatia. Pokiaľ si na prisatého kliešťa netrúfate sami, vyhľadajte pomoc v nemocnici alebo na najbližšej poliklinike
(jg)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári