iných sa i naďalej dá dostať aj mimo poradovníka, časy "všimného" pre riaditeľov a iné osoby sa vraj už skončili. KSK má v rukách viaceré kontrolné mechanizmy, vďaka ktorým vie zabrániť korupcii pri prijímaní do týchto zariadení.
"V priebehu januára a februára sme urobili kontrolu poradovníkov a nezistili sme závažné nedostatky. Všade boli presne evidovaní obyvatelia, ktorí boli prijatí mimo poradovníkov v súlade so zákonom. To však neznamená, že prednostné prijímanie už nebudeme sledovať. Pomocou by mohla byť aj jednorazova úhrada za prednostné prijímanie, podobná, akú schválili poslanci mesta Košice," myslí si šéfka odboru sociálnych vecí KSK Eva Dudová.
Podľa zákona je prednostné prijatie do takýchto zariadení možné iba v prípade veľmi zlého zdravotného stavu za podmienky, že je sociálna situácia klienta taká, že nemôže zostať sám doma a rodina sa oňho nemôže postarať, prípadne nemá žiadnych príbuzných. O každom prijatí do zariadení, to znamená že aj o prijímaní mimo poradovníka, rozhodujú minimálne trojčlenné komisie, ktorých úlohou je posúdenie splnenia zákonných podmienok a naliehavosti "Prijímanie teda nie je vo výlučnej kompetecii riaditeľov. Okrem toho budeme trvať aj na tom, aby k prerokovaniu prednostných prípadov boli prizývaní poslanci, prípadne členovia sociálnej komisie z príslušného okresu alebo ľudia z nášho odboru a to aj napriek skutočnosti, že sme zatiaľ nezistili porušenia. V prípade dokázania "iných" vplyvov pri prijímaní do DD, nebudeme otáľať s návrhom na odvolanie príslušného riaditeľa."
Počet prednostných prijímaní nie je v pomere k celkovo prijatým ľuďom do zariadení sociálnych služieb vysoký. Na bežnom poradovníku pre prijatie do zariadenia je v priemere 100-150 občanov a priemerná čakacia doba na umiestnenie je okolo 1,5 roka. "Máme však aj také prípady, že ľudia sa do poradovníkov hlásia len tak pre 'istotu'. Niektorí sú na viacerých zoznamoch a potom, keď majú možnosť dostať sa do DD, odmietnu nastúpiť..."
V Košiciach je zhruba 750 miest v domovoch dôchodcov, pričom 540 miest je v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK. Aj napriek tomuto číslu je dopyt vyšší ako kapacita v zariadeniach.
"Kvôli nepriaznivému demografickému vývoju sa to tak skoro asi nezmení. Niektorí ľudia však domovom dôchodcov nahrádzajú nedostatok iných odľahčovacích sociálnych služieb, ktoré by pomohli rodine so starostlivosťou o príbuzných. Žiaľ, každému nemôžeme ponúknuť miesto v našich zariadeniach. Do budúcnosti vidím riešenie v tzv. denných alebo týždenných pobytoch, čo je v podstate taká škôlka pre starších ľudí s tým, že cez deň by boli v našich zariadeniach a potom by odišli domov. Skúšame to už na Skladnej ulici (denný stacionár - pozn. red.). Keď sa to osvedčí, budeme pokračovať v rozširovaní aj takýchto progresívnych služieb. Je to jedná z možností, ako dočasne preklenúť situáciu v čase, keď sa o starkých nemôže rodina postarať," dodala Eva Dudová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári