sociálnym zariadeniam v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK, zvyšné milióny poputujú na účty mimovládnych organizácií, ktoré poskytujú rôzne druhy sociálnych služeb a sociálnej pomoci. Najväčšie problémy spôsobuje nízky kapitálový rozpočet pre zariadenia sociálnych služieb.
"Kvalita nami poskytovaných služieb stále rastie, hoci kapitálový rozpočet máme veľmi nízky, a tak musíme zháňať potrebné financie aj z iných zdrojov, najmä z projektov. Z vlastných zdrojov sa nám však podarilo zrekonštruovať objekt v Rožňave a následne presťahovať náš Domov sociálnych služieb (DSS) z Jasova do vhodných priestorov v Rožňave. Obyvatelia majú v novom domove výborné podmienky, môžu si vybrať, v akých izbách a s kým chcú žiť. Niektorí z obyvateľov uprednostnili aj bývanie v jednoposteľovej izbe," uviedla pre náš denník šéfka odboru sociálnych vecí KSK Eva Dudová.
KSK má podľa jej slov okrem jednej výnimky podpísané zmluvy so všetkými poskytovateľmi sociálnej pomoci. V súčasnosti odbor sociálnych vecí pripravuje dodatky pre navýšenie príspevku neštátnym subjektom poskytujúcim opatrovateľskú službu, tie budú však zrealizované až po vykonaní kontroly.
Keďže po fiškálnej decentralizácii poskytujú kraje príspevky už výlučne z vlastných príjmov a nie z decentralizačnej dotácie, pre KSK tým nastali problémy s dodržiavaním zákonom stanovených minimálnych príspevkov. Napokon sa aj tento problém, o ktorom sme písali aj v našom denníku, podarilo vyriešiť.
"Mimovládky" dostanú po rozhodnutí poslancov zastupiteľstva napokon o 11 miliónov viac, ako bol pôvodne schválený rozpočet, čiže spolu 136 miliónov Sk. Neštátne subjekty poskytujúce sociálnu pomoc tvoria svoj rozpočet z troch základných zdrojov - vlastných príjmov, garantovanými príspevkami z KSK a z rôznych grantov.
"Úpravou rozpočtu dokážeme zabezpečiť požiadavky neštátnych subjektov na 100 percent pre všetky pobytové služby, prepravnú službu, ambulantné služby a poradenstvá. Iná situácia je v súvislosti s opatrovateľskou službou, v ktorej úprava rozpočtu umožní zvýšenie príspevku na 60 percent rozsahu poskytovaných hodín. Tá je však originálnou kompetenciou obcí," skonštatovala E. Dudová s tým, že KSK v súčasnosti okrem 56 mimovládnych organizácii má zodpovednosť za finančnú situáciu 15 rozpočtových organizácií, ktoré KSK zriadil.
Kraj sa rozhodol pomôcť aj pri riešení problému s bezdomovcami. Začiatkom apríla zapísal do registra útulok pre bezdomovcov na Bosákovej ulici v Košiciach. Ide o novú sociálnu službu, ktorej zriaďovateľom bude za pomoci poldruhamiliónového ročného príspevku z KSK Arcidiecézna charita. Činnosť útulku sa v tomto období rozbieha, pričom v ňom budú vytvorené podmienky pre ubytovanie 80 ľudí bez domova.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári