ktorá tretí rok pracuje na jednej z najznámejších nemeckých univerzít Technische Universität Hamburg Harburg, ako vedecká pracovníčka matematička. Na Prírodovedeckej fakulte (PF) UPJŠ Košice, ktorú kedysi absolvovala, prednášala v piatok na seminári zorganizovanom v rámci známeho projektu Európskej nadácie Sokrates, umožňujúceho výmenné vzdelávacie pobyty profesorov a študentov na univerzitách v zahraničí. M. Lukáčová s predstaviteľmi PF UPJŠ podpísala aj zmluvu o možnosti pobytu nemeckých profesorov i študentov v Košiciach a košických v Hamburgu či iných nemeckých mestách.
"Pobyty sú okrem vzájomnej výmeny poznatkov a skúseností pre nemeckých študentov a učiteľov zaujímavé aj tým, že oni sa napríklad do USA za týmto účelom dostanú takmer vždy, ale v krajinách východnej Európy väčšinou ešte neboli," povedala nám M. Lukáčová, ktorá ako absolventka odboru kybernetiky má skutočne veľmi zaujímavú a ojedinelú náplň práce.
"Zaoberáme sa matematickým modelovaním rôznych javov. Napríklad obtekaním vzduchu okolo lietadiel, veľkých lodí, podmorských plavidiel, navrhujeme ich optimálne tvary. Naša práca môže byť využitá aj v meteorológii pri predpovediach počasia, aby bolo možné varovať ľudí pred ničivými vlnami cunami. Dokážeme modelovať aj prúdenie krvi v cievach, čím pomáhame lekárom nájsť optimálne liečebné postupy, napríklad po operáciách. Ak by sa robili tieto veci naostro v praxi a nie na počítačoch, bolo by to veľmi drahé. Aj dnešné prednášky sú vlastne o tom, že sa snažíme populárnou formou priblížiť študentom stredných škôl matematiku a vlastne podchytiť ich talent. A tiež, aby sa dozvedeli viac o PF UPJŠ a získali poznatky o ďalších možnostiach štúdia," zdôraznila profesorka.
M. Lukáčová prednášala takmer na všetkých svetových kontinentoch, z matematického hľadiska veľmi chváli Indov a Číňanov, ktorí majú niekoľkotisícročnú tradíciu v tomto vedeckom smere. Súhlasila aj s naším laickým porovnaním jej činnosti k práci staviteľov známych egyptských pyramíd. Tí, čo ich postavili, museli takisto ako M. Lukáčová a jej kolegovia najprv vyrátať matematický model stavby a potom ho "pretaviť" do kamenných blokov. Len s tým rozdielom, že kým súčasní vedci používajú najmodernejšiu techniku, starí egyptskí inžinieri mali k dispozícii iba perá a papyrusy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári