Práve krádeže sa verejnosti dotýkajú najviac. Štatistika v tejto oblasti je priam zarážajúca!
"Za obdobie od januára do konca apríla 2005 polícia Košického kraja zaznamenala 4 754 majetkových trestných činov. V rámci tejto kriminality v 1 510 prípadoch to boli krádeže vlámaním do rôznych objektov, ako sú reštauračné zariadenia, obchody, administratívne budovy, stánky, bufety, školy, ale aj kultúrne objekty. Ďalšiu skupinu tvoria krádeže vlámaním do bytov a rodinných domov, ku ktorým došlo v tom istom období v rámci Košického kraja v 251 prípadoch, z ktorých 214 polícia objasnila. Len trestnými činmi krádeží vlámaním do bytov a rodinných domov páchatelia spôsobili škodu na majetku za viac ako 10,5 milióna korún," uviedla kpt. Oľga Lukáčová z Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach.
Podľa prepočtov na území Košického kraja sa zlodeji vlámu denne takmer do štyridsiatich objektov a áut, pričom s porovnaním rovnakého obdobia v minulom roku spôsobená škoda narástla o milión korún. Ako sa však ukazuje, nekradnú iba recidivisti, ale takto si "zarábajú" ľudia rôznych vekových skupín.
"Majetkovej trestnej činnosti sa dopúšťajú páchatelia rôznych vekových kategórií. V prevažnej miere sú to skúsení páchatelia, ale, bohužiaľ, aj mládež a deti. Práve maloleté deti, ktoré nie je možné trestne stíhať, sú často zneužívané k páchaniu tejto trestnej činnosti. Tieto sú zapájané do spolupráce organizovaných skupín, najmä pri typovaní bytov a iných objektov a pri krádežiach v obchodoch."
Zlodeji vo svojej "práci" postupujú zvyčajne systematicky. Najprv si musia vytypovať objekt vhodný na vykradnutie, potom preveria jeho bezpečnostné zabezpečenie a sledujú pohyb osôb v ňom. Zabezpečia si potrebné vlamačské náradie, na záver naplánujú termín akcie a spôsob úniku z miesta činu. Spôsoby, akými sa dostávajú do objektov, sú rôzne, ale štatisticky je najčastejšie jednoduché vypáčenie dverí v oblasti zámky.
"Veľkým plusom pre majiteľa objektu je zabezpečenie kvalitnej zámky v kombinácii s ďalšími zabezpečovacími prostriedkami, ktoré zvýšia bezpečnosť majetku. V prípade, že ku krádeži vlámaním dôjde, je vhodné, ak majiteľ má svoje veci 'zdokumentované' (zoznam, fotodokumentácia, zapísané výrobné čísla). Takéto informácie pomôžu polícii v pátraní po odcudzených veciach," apeluje na občanov O. Lukáčová.
Možno konštatovať, že zlodeji asi ukradnú všetko, čo im ľudia nechtiac "ponúknu". A aj keď ich policajti odhalia, odcudzené veci už väčšinou stihol speňažiť, preto je iba malá nádej, že sa k pôvodným majiteľom vrátia.
Autor: tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári