mazľavej hmoty zafarbených do červena až do hneda, ktoré Košičania i obyvatelia okolitých obcí zbierali z parapetných dosák, áut a dokonca i kvetov po červenom daždi koncom apríla. Napriek vysvetleniu slovenských meteorológov, že neprirodzené sfarbenie mal údajne spôsobiť piesok zo Sahary vyzdvihnutý do výšky silným vetrom, ktorý ho potom zaniesol až nad naše územie, hygienici tvrdia čosi celkom iné. Podľa MUDr. Zuzany Dietzovej z odboru hygieny životného prostredia RÚVZ, vo vzorkách prinesených obyvateľmi, vrátane starostu obce Valaliky Milana Tótha, nenašli ani jediné zrnko piesku.
"Dala som si preveriť meteorológmi na letisku poveternostnú situáciu," uviedla Z. Dietzová. "Kým väčšinou fúka v Košiciach vietor smer sever a severovýchod ako tomu bolo aj v inkriminovaný deň, približne o šiestej večer, predtým ako začal padať červený dážď, došlo k zmene. Vietor začal fúkať od východu, trvalo to asi 45 minút. Preto o nejakom piesku zo Sahary nemôže byť ani reči. Na ďalší deň sme našli na internete informáciu, že došlo k havárii továrne na farbivá pri Moskve a k úniku nejakých látok do ovzdušia. Môj osobný názor je, že Košice zasiahol okraj mraku, v ktorom boli tieto látky. Vo vzorkách prinesených ľuďmi sme nenašli žiadne piesočné zrná, ale identifikované boli olovo, železo, mangán, kadmium."
Predpoklad Z. Dietzovej potvrdzuje aj tlačová správa moskovskej redakcie TASR z 21. apríla 2005, kde sa pod titulkom "Dedinčanov vyľakal červený dážď" píše: "Dedinčanov Voronežskej oblasti v Rusku včera vyľakala búrka, ktorá pokryla strechy, polia a poľnohospodárske zariadenia červenou vodou. Pracovníci hygienickej a epidemiologickej služby uviedli, že zafarbenie spôsobil oker, prírodný pigment na výrobu farbiva. Ten obsahuje železo a ílovité vápno, takže nič nebezpečné. Fenomén spôsobili emisie neďalekej okrovej továrne, ktoré zafarbili búrkové mračná. Červené zrážky nepredstavujú pre obyvateľov a zvieratá žiadne nebezpečenstvo, dodali miestne úrady."
S týmto tvrdením súhlasia aj košickí hygienici. Podľa Z. Dietzovej, v testovaných vzorkách neboli žiadne silné a teda ľuďom či zvieratám škodlivé koncentrácie olova a kadmia, stopové množstvá týchto kovov sa vraj bežne vyskytujú aj v kvapkách obyčajného nezafarbeného dažďa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári