zákon. Niežeby sa v stredu od počítača nedali obe koncovky spoľahlivo predvídať, ale na Slovensku sme už nejaké zázraky videli - napríklad výsledok volieb 2002, všakáno. ANO, KDH a tutti quanti robia všetko pre to, aby sa už nikdy nemohol zopakovať. Najvtipnejšie je, že vo chvíli, keď nad sebou stratia kontrolu - čo sa im stáva často - títo vydarení politici už celkom verejne hovoria o preferenciách a príprave pozícií pre budúce voľby. Nabudúce, až sa bude pod Tatrami ešte zostavovať nejaká koalícia, treba navrhnúť, aby platnosť vládneho programu končila rok pred voľbami. Nemusia potom plytvať nervami a energiou na organizovanie parlamentných cirkusov, ktorých improvizovaná trápnosť prekračuje najnižší prah voličskej chápavosti a súcitu.
Uprostred tejto psychiatrie neprekvapí, že podľa občanov a výskumov, ktoré im múdre otázky kladú, by budúcim premiérom Slovenska mal byť Fico. Naposledy sa tak vyjadrila agentúra Dicio (Ficio?). Ten bude určite trefa za tisíc ríšskych strieborných - úprimnosť a poctivosť má vpísanú v očiach. A čo je ešte dôležitejšie - neklame, nie je krivák, ide vždy rovno za svojím cieľom. Napríklad: Medzitým, čo Smer odvoláva v NR SR Fronca a možno bude aj Dzurindu, práve za premiérom vyslal Fico priamo na Úrad vlády svojho podpredsedu Pašku. Predseda vlády si vzácnu návštevu neuctil - napríklad chlebom a soľou - ale udal ju médiám. Vraj sa Paška prišiel opýtať, či "je roleta budúcej spolupráce definitívne stiahnutá". Taký podraz! Verzia Smeru je pritom úplne iná - Paška chcel rokovať o európskej ústave. Logické - čo iného by medzi štyrmi očami s Dzurindom riešili? Európska ústava je predsa suverénne najväčší problém vo vzťahoch SDKÚ a Smeru. Dôveryhodnejšie od tejto verzie je už iba to, že Paška sa prišiel opýtať Dzurindu, kto prevzal 22 miliónový dlh SDKÚ. Škoda, že takéto vysvetlenie Fica nenapadlo. Nabudúce by ho za premiéra nechcelo iba 24, 6, ale aspoň 24,8 percenta voličov...
Vláda chce údajne zrušiť Úrad pre štátnu službu (ÚŠS). Táto skvelá inštitúcia, ktorú zriadili iba pred 4 rokmi a stála nás doteraz cca 40 miliónov Sk, vraj neplní svoje poslanie, ktorým je depolitizácia štátnej služby. Podľa novely zákona, ktorú predložil - horribile dictu! - Ľudoviť Kaník, sa výberové konania na nových zamestnancov budú i naďalej robiť, ale ministerstvá si ich majú organizovať samy. Vidíme krásnu ilustráciu ako efektívne funguje štát; najprv založia úrad na profesionalizáciu a "odpolitizáciu" úradníkov a po 4 rokoch prišli na to, že systém "nedokáže pružne reagovať na potreby ministerstiev". Ak zákon prejde, vyplatíme byrokratom pekné odstupné a oplačeme desiatky miliónov za vydarený experiment. Napokon, ale v prvom rade: Rušenie úradov je z princípu správna vec, ale z praxe vieme, že ide o opatrenie zo strany štátu vždy mimoriadne. Ministrom a politickým stranám musel ÚŠS ležať v žalúdkoch celkom výnimočným spôsobom, ak sa ho odhodali zlikvidovať až do tla. Koľko straníckych nominantov nepresadili do pozícií, že pristupujú k takému neštandardnému kroku?
Peter SCHUTZ
Autor: Fikcia
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári