kilogramov odpadkov. Všetko začalo pred pár rokmi, keď sa do troch blokov (Vodárenská 4, 6, 8) nasťahovali neoprávnene desiatky sociálne odkázaných ľudí, ktorí začali nielen znečisťovať okolie, ale doslova zapĺňať vnútorné i vonkajšie priestory tonami odpadkov. Preto vedenie mesta rozhodlo v októbri pred dvoma rokmi o deložovaní ľudí z Vodárenskej 8, spoločnosť Ekostar to isté urobila s obyvateľmi Vodárenskej 6, všetci boli presťahovaní na Lunik IX. Bloky 6 a 8 zároveň urobili neobývateľnými. Iba Železnice SR - majiteľ objektu Vodárenská 4 nevysťahovali nikoho a preto už v januári 2004 budovu obsadilo asi 15 dospelých a niekoľko detí. Žijú tam v zlých hygienických podmienkach, bez elektriny, vodu na pitie a varenie berú z neďalekého Hornádu. Košičania, žijúci v ďalších činžiakoch na Vodárenskej, však začínajú strácať s nespratnými "susedmi" trpezlivosť a sťažujú sa, kde môžu. Zatiaľ bez úspechu.
"Napriek opakovaným snahám sa mestu nepodarilo presvedčiť majiteľa nehnuteľnosti, Železnice SR, aby urobil nápravu a zdevastovaný dom uviedol do normálneho stavu," povedala začiatkom januára tohto roka pre agentúru SITA hovorkyňa Magistrátu mesta Košice Zuzana Bobríková. "Keďže ani po rok trvajúcich pokusoch o nápravu sa stav nezmenil, mesto začne prijímať razantnejšie opatrenia, ktoré mu umožňuje legislatíva."
Od vyhlásenia uplynulo šesť mesiacov, preto sme sa Z. Bobríkovej opýtali, čo bude ďalej s týmto nepríjemným vredom na tvári mesta.
"Problém je v tom, že ŽSR predávali objekt spoločnosti Gestiv a po podpise zmluvy táto spoločnosť zrazu od nej odstúpila," odpovedala Z. Bobríková. "Takže akým spôsobom to budú železnice riešiť, či sa budú súdiť, alebo ako, nevieme. Ale naozaj sme sa dostali do situácie, keď vlastne sme tam, kde sme boli pred rokmi. Preto musíme opäť iniciovať rokovania so ŽSR."
O stanovisko sme požiadali vedenie miestneho úradu mestskej časti (MÚ MČ) Košice - Sever, kam teritoriálne Vodárenská patrí.
"Stav na Vodárenskej je skutočne zlý," zaregoval na naše informácie zástupca vedúceho oddelenia výstavby MÚ MČ Marián Rendek. "Vyzývame a vyzývali sme magistrát, aby konal, lebo na nich prešli aj kompetencie riešenia takýchto prípadov. Jednoznačne ide o otázku odpadu a teda čo sa týka poplatkov zaň, zabezpečenia odvozu a likvidácie, má to urobiť mesto, ktoré má na to aj zmluvu. Kompetencie majiteľa objektu siahajú iba potiaľ, kým strpí tam nasťahovaných ľudí. Keď to ešte patrilo nám, čistili sme to dlhé roky. Jednorazovo sme odtiaľ svojho času vyviezli asi sto ton odpadu."
Aký má na celú vec názor, sme sa opýtali aj prednostu Obvodného úradu životného prostredia Košice Petra Petrivaldského.
"Podľa Zákona o odpadoch 223 z roku 2001, pokiaľ ide o komunálny odpad, čo je aj prípad Vodárenskej, všetko má v právomoci starosta príslušnej mestskej časti," uviedol prednosta. "On to musí riešiť a v prípade, že starosta nevie, kto tam ten odpad dal, alebo s ním nakladá tak, ako sa nemá, má požiadať mestskú, alebo štátnu políciu o preverenie daného stavu. My zasahujeme iba vtedy, ak ide o nebezpečný odpad."
O pomyselnom "horúcom zemiaku" teda vedia všetky do problému zainteresované inštitúcie. Doteraz sa však občania rázneho a konečného riešenia problému nedočkali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári