s nadšením. Vysoké školy podvedome rátali s prísunom finančných prostriedkov, ktoré však nakoniec na akademickú pôdu nepritečú.
Rektor Univerzity veterinárneho lekárstva v Košiciach (UVL) prof. Rudolf Cabadaj skutočnosť, že poslanci študentské pôžičky neschválili, prijal ako fakt.
"Musíme to rešpektovať. My sme nerátali so žiadnymi veľkými sumami. Čakali sme na moment, keď poslanci zákon schvália. Ak by sa tak stalo, záležitosťou by sa zaoberal akademický senát a správna rada. Nerobili sme si veľké oči dopredu, preto sme s týmito peniazmi nepočítali," vysvetľuje rektor UVL a dodáva, že ak by bol zákon schválený, univerzite by sa "žilo" lepšie.
"Chod univerzity určite ovplyvnený nebude. Prostriedky, ktoré máme z rozpočtu, sú pre nás známe a peniaze, ktoré by boli zo školného, by situáciu vylepšili. Nepopieram, ale teraz je to všetko pasé. Tento zákon je však len jedným z balíka reforiem. Všetci hovoria iba o spoplatnení, ako keby sa iná reforma neurobila."
Dekan Prírodovedeckej fakulty UPJŠ doc. Pavol Sovák hovorí, že na fakulte panuje aj sklamanie, hoci neschválenie zákona ho neprekvapilo.
"Vôbec. Nie som si celkom istý, či to bol dobrý krok, že sa zákon neschválil. Ak by boli veci dostatočne prediskutované, mohlo to priniesť pozitívne stránky v oblasti financovania vysokých škôl a spoluzodpovednosti študentov za štúdium. Plne však akceptujem rozhodnutie poslancov. Boli sme na túto alternatívu pripravení a pre nás to neznamená nejaký iný postup do budúcnosti. Dopredu sme nekalkulovali, že štúdium bude platené," vraví P. Sovák a dodáva, že spoplatnenie štúdia by pre fakultu prinieslo viac roboty i peňazí. "Určite by bolo napätie v rozpočte menšie. Z hľadiska bežnej prevádzky by sme vyriešili mnohé problémy. Fakulta je úspešná v mnohých projektoch, čo je pre nás záchranou. Toto nám dáva šancu dôstojne prežiť aj tento rok. Je škoda, že sa zákon neschválil, pretože študenti mali šancu získať ďalšie dodatočné zdroje z rôznych fondov na náklady štúdia. Je mi to ľúto. Keby zmena prebiehala postupnejšími krokmi, napríklad zavedením nižších - štandardných poplatkov, možno by sme dnes boli inde. Podobne to riešia Nemci, ktorí platia 80 eur za to, že majú všetky výhody študentov. Je to však v koncepcii ministerstva školstva."
Prezident Slovenskej rektorskej konferencie a rektor Technickej univerzity v Košiciach prof. Juraj Sinay si myslí, že neschválenie zákona o študentských
pôžičkách neovplyvní fungovanie univerzít. "Akademický život ide ďalej. Bude ale potrebné hľadať cesty na to, ako uhradíme finančné prostriedky, ktoré do vysokého školstva mohli prísť," myslí si J. Sinay.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári